ABD verileri bugün piyasaya yön verebilir

Dün yurtiçinde enflasyon verileri açıklandı. TÜFE aylık bazda %4.75 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE ise %61.53’e yükseldi. Aylık bazda enflasyona en büyük katkı eğitim ve alkollü içecekler grubundan gelmiş. ÜFE aylık bazda %3.40 artarken, yıllık bazda ÜFE ise baz etkisi kaynaklı %47.44’e düşüş göstermiş.

ABD verileri bugün piyasaya yön verebilir
Yayınlama: 04.10.2023
3
A+
A-

Türkiye

Dün yurtiçinde enflasyon verileri açıklandı. TÜFE aylık bazda %4.75 açıklanırken, yıllık bazda TÜFE ise %61.53’e yükseldi. Aylık bazda enflasyona en büyük katkı eğitim ve alkollü içecekler grubundan gelmiş. ÜFE aylık bazda %3.40 artarken, yıllık bazda ÜFE ise baz etkisi kaynaklı %47.44’e düşüş göstermiş.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin.

 

Euro Bölgesi

Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane yaptığı açıklamada, enerji fiyatlarındaki yükselişin enflasyonu yukarı yönlü etkileyebileceğini söyleyerek, ücret artışının Euro bölgesindeki fiyat baskılarına katkıda bulunmaya devam ettiğini vurguladı. %5.5 seviyesindeki ücret artışı %2 enflasyonla tutarlı olmadığını savundu. Lane, ECB'nin faiz oranlarının yeterince uzun süre yüksek tutması halinde fiyat istikrarının yeniden sağlanabileceğinin altını çizdi. Doların küresel bazda değer kazancına devam etmesiyle Eur/Usd paritesinde düşüş eğilimi sürerken faiz ve büyüme baskıları başta Dax olmak üzere Avrupa borsalarında satışları hızlandırdı.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde ÜFE’nin aylık bazda %0.6 açıklanması beklenirken, yıllık bazda ÜFE’nin ise %-7.6’dan %-11.6’ya gerileyeceği tahmin edilmekte. Büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 48.4 puan açıklanması beklenirken, perakende satışlarında aylık bazda %-0.5 açıklanacağı öngörülmekte. Bugün diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin Frankurt’ta ECB Para Politikası Konferansı’nda bir konuşma yapması bekleniyor.

 

ABD

Dün ABD’de JOLTS açık iş sayısı beklentilerin üzerinde 9.61 milyon kişiye çıkarken işe alım sayısı da Ağustos'ta 35 bin artarak 5 milyon 857 bine yükseldi. ABD’de sert yükselen faize rağmen istihdamın hala çok güçlü olduğunu izliyoruz. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonominin Eylül ayındaki FED toplantısı öncesi ile aynı performansı göstermeye devam etmesi halinde Fed’in 1 Kasım’da yapılacak toplantısında faiz artırımını destekleyeceğini söyledi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faiz artırımı veya faiz indirimi konusunda aceleci olmadığını ancak uzun süre faizlerin bu seviyelerde tutulması gerektiğini vurgularken enflasyonun  güçlü eğilimi nedeniyle faiz indiriminin muhtemelen uzun zaman alacağını söyledi. Yellen, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini belirtirken, faiz oranlarının da düşünülenden yüksek olmasının mümkün olabileceğini vurguladı. Yellen ayrıca ABD ekonomisinin görünümü konusunda çok iyimser olduğunun altını çizdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi devam ederken faizlerin bu sabah %4.86 seviyesinden işlem gördüğünü izliyoruz. Faiz artışlarındaki sert yükselişe paralel dolar endeksi de yükselişini sürdürüyor. Dolar endeksi bizim için kritik bölge olan 107.00-107.46 bölgesine yaklaştı. Bundan sonra piyasanın yönünü ABD’den gelecek veriler belirleyecektir.

 

Bugün ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdamın öncüsü kabul edilen ADP tarım dışı istihdamın 154K gelmesi beklenirken, fabrika siparişlerinin aylık bazda %0.2 açıklanacağı tahmin edilmekte. Büyümenin öncü göstergelerinden hizmetler PMI verisinin 50.2 puan gelmesi beklenirken, ISM hizmetler PMI verisinin ise 53.5 puan geleceği öngörülmekte. Ayrıca Fed üyelerinden Bowman ve Goolsbee’nin konuşmaları takip edilecek. Bugün özellikle gözümüz dolar endeksinde olacak eğer dolar endeksi bizim kritik gördüğümüz 107-107.46 aralığını yukarı yönlü aşar ise dolar endeksindeki yükselişin devamı beklenebilecekken, bu seviyenin kırılmaması halinde ise dolar endeksinde kısa vadede düşüş süreci başlayabilir.

Kaynak Gedik Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.