ABD’de McCarthy’in görevden düşürülmesi “Amerikan demokrasisinin” ne olduğunu gösteriyor

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy Sadece dokuz ay görev yaptıktan sonra görevden düşürüldü. Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin üyeleri, 3 Ekim’de 210’a karşı 216 oyla Mccarthy’nin görevden düşürülmesini kararlaştırdı.

ABD’de McCarthy’in görevden düşürülmesi “Amerikan demokrasisinin” ne olduğunu gösteriyor
Yayınlama: 05.10.2023
2
A+
A-

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy Sadece dokuz ay görev yaptıktan sonra görevden düşürüldü. Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin üyeleri, 3 Ekim'de 210’a karşı 216 oyla Mccarthy'nin görevden düşürülmesini kararlaştırdı. Bu, Amerikan medyasının “Amerikan tarihinde eşi görülmemiş”, “Temsilciler Meclisi kaos içinde”, “Cumhuriyetçi Parti kontrolden çıktı” şeklinde sesini yükseltmesine neden oldu… ABD’nin çeşitli çevreleri, Amerikan siyasetindeki “3 numaralı adamın” dramatik bir şekilde görevden uzaklaştırılmasıyla, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iki parti ile parti içindeki mücadelelerin yoğunlaşacağından, Amerikan siyasetine daha fazla kargaşa getireceğinden ve Amerikan toplumunu daha da böleceğinden endişe ediyor.

Reuters, Mccarthy'nin ABD Başkanı Joe Biden hakkında azil soruşturmasını başlatma fikrinin Demokrat Partilileri öfkelendirdiğine dikkat çekti. Bu durumda Mccarthy’nin geçici bütçe tasarısında Demokratlarla iş birliği yapmasına rağmen, birçok Demokrat sonunda görevden düşürülmesini destekledi.

Amerikalı bilim adamı Francis Fukuyama bir keresinde Amerikan sisteminde bariz sorunlar olduğundan bahsederek “ama görünüşe göre kendisinin reforme edilmesi imkansız” ifadesini kullanmıştı. Parti anlaşmazlıkları nedeniyle, birkaç aşırı muhafazakar Kongre üyesi, Temsilciler Meclisi başkanının seçimini etkileyebilir. Bu, mevcut Amerikan siyasi durumunun bir görünümüdür. Amerikan siyasetinin birkaç kişinin çıkarına hizmet ettiğinde ve Amerikan demokrasisinin bir ”iktidar oyunu“ haline geldiğinde, Amerikalı politikacılar tarafından özenle inşa edilen ”demokratik içerik” ne kadar güvenilir ve inandırıcı? Fransız siyaset bilimci ve Montaigne Enstitüsü'nün özel danışmanı Dominique Moissy'nin belirttiği gibi, siyasi kutuplaşma ABD'yi felç edebiliyor ve Amerikan demokrasisi neredeyse “olumsuz bir ders kitabı” haline geldi.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.