ABD’den Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin açıklama

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, İsveç’in NATO üyeliğinin TBMM’de onaylanmasından memnuniyet duyduğunu ve Türkiye’ye F-16 satışının ABD’nin, Türkiye’nin ve NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

ABD’den Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin açıklama
Yayınlama: 24.01.2024
2
A+
A-

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi yaptığı açıklamada, TBMM’de onaylanmasının ardından, ABD Başkanı Joe Biden’ın başından itibaren Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonuna destek verdiğini söyledi ve ekledi:

“Bu (F-16 satışı) NATO içinde birlikte çalışabilirliği artıracaktır ve ABD’nin ulusal çıkarına uygundur. Yabancı ülkelere silah satışında Kongre önemli bir role sahiptir ve bu konu üzerinde Kongre ile çalışıyoruz. Başkan Biden uzun zamandır Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonuna verdiği destek konusunda açık. Bu muhtemel satış ABD’nin, Türkiye’nin ve tüm NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarını destekleyecektir.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türk parlamentosunun İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin katılım protokollerini onaylama kararını alkışladıklarını belirterek, İsveç’in ittifaka üyeliğinin onu her zamankinden daha güçlü ve daha birlik haline getireceğini ifade etti.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.