Adana Büyükşehir Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Bakım Merkezi açıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi, sokak canlıları sorununun çözümünde en önemli etken olan kısırlaştırma sayısını artırmak için yoğun çalışıyor. Kısırlaştırma sayısını yılda 3500’den yaklaşık 10 bine çıkaran Adana Büyükşehir Belediyesi, Karslılar Mahallesi’nde yeni kısırlaştırma merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Adana Büyükşehir Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Bakım Merkezi açıldı
Yayınlama: 04.10.2023
7
A+
A-

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Bakım Merkezi, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Karslılar Mahallesi, Çoban Dede Türbesi yanında açıldı. Açılışa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye Hayvan Hakları Konfederasyonu Başkanı-DOHAYKO Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdür Muavini Hilmi Çatal, hayvanseverler, konuklar ve Adanalılar katıldı.

Çıtırık: “Ayaklarım yerden kesiliyor”

Türkiye Hayvan Hakları Konfederasyonu Başkanı-DOHAYKO Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, “Bugün burada çok önemli bir açılış gerçekleştiriliyor. Sokak hayvanları sorunu ancak yeterli kısırlaştırma sayısına ulaşılırsa kontrol altına alınabilir. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a, belediye bürokratlarına, yürekleri merhametle dolu hayvansever gönüllülere çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum ve ayaklarım adeta yerden kesiliyor. Yolumuz uzun, Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nin 116 dönüm üzerinde, 110 personel ve 5 araç ile 7 gün 24 saat hizmet verdiğini belirten Başkan Zeydan Karalar, 5 bin metrekarelik ek alanla, mevcut bakımevinin kapasitesini artıracaklarını duyurdu.

Başkan Karalar “Sorunun tek çözümü kısırlaştırma sayısının artırılması”

Açılışı yapılan yeni kısırlaştırma merkeziyle sokak canlıları sorununun tek çözümü olan kısırlaştırma sayısının artırılacağını ifade eden Başkan Zeydan Karalar şunları söyledi:

“Adana Büyükşehir Belediyesi olarak yılda 3 bin 500 olan kısırlaştırma sayısını şu anda 10 bine yakın hale getirdik. Önümüzdeki yıl hedefimiz 15 bin kısırlaştırma. Bugün açtığımız kısırlaştırma merkezimizle sayıyı artıracağız. Biri Merkez Park’ta olmak üzere yeni kısırlaştırma merkezlerini de hizmete sunacağız. Bu sayının 25-30 bine ulaşması gerekiyor. İlçe belediyelerimizin de bu konuda mutlaka harekete geçmesi şart. İlçe belediyelerimiz kısırlaştırma işlemlerine başladığında, can dostlarımızla ilgili sorun 3 yıl içinde hayli azalacak. Yasal olarak hayvanları sokaktan aldıktan sonra aşılayıp geri bırakmamız gerek. Bu işin çözümü kısırlaştırma sayısının artırılması.”

Köse: “İlçe belediyelerinin desteği şart”

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, sokak canlılarıyla ilgili sorunu en aza indirgemek için gösterdiği çabayı çok önemsediğini belirti ve ilçe belediyesinin de benzer tesisler açmasının şart olduğunu söyledi.  Köse, kısırlaştırma merkezleri ve hayvan barınaklarının sayısının mutlaka artırılması gerektiğini kaydetti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdür Muavini  Hilmi Çatal da, sokak hayvanları sorununun çözümü için anlamlı bir güne denk gelen, önemli bir açılış gerçekleştirildiğini kaydetti.

Törenin sonunda Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Bakım Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.