Akşener: “Emekli maaşlarını, asgari ücretle eşitleyin”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu.

Akşener: “Emekli maaşlarını, asgari ücretle eşitleyin”
Yayınlama: 24.01.2024
3
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İsveç’in, NATO’ya katılım protokolünün İYİ Parti'nin “hayır” oyuna rağmen, Cumhur İttifakı ve CHP oylarıyla kabul edildiğine değindi. Akşener, “Bir tarafta; madde madde şartlar açıklayıp, bol keseden atanların; içeride efelenip, dışarıda sus pus olanların; daha önce nicesine şahit olduğumuz tornistanlarını izledik. Diğer taraftaysa; 'İktidar ile hizalanmayacağız' diyenlerin; 'AK Parti’yle aynı bildiriye imza atmayız' diyenlerin; iktidarla birlikte, aynı vahim yanlışa, şaşırtıcı bir uyum içerisinde, el kaldırışlarına şahit olduk.” ifadesini kullandı.

Akşener'in gündeminde Diyarbakır'ın Kulp ilçesindeki kaymakam – imam gerginliği ile ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzaya çıkması ardından başlayan tartışmalar da vardı.

TÜİK'in raporunu işaret eden Akşener, “Neymiş vatandaş, açıklanan enflasyonun iki katını hissediyormuş. Yani TÜİK enflasyon rakamlarını açıklıyor ama biz iki katını hissediyormuşuz. İstatistik kurumu değil, meteoroloji enstitüsü. Aradaki farkın sebebi de Balkanlar'dan gelen yüksek enflasyon dalgası ve ya döviz kurlarındaki nem oranı değil; tüketim alışkanlıkları ve harcama kalıplarıymış. Yani sorun 85 milyondaymış. İşte Türkiye'nin en önemli kurumlardan birinin düşürüldüğü durum” dedi.

“Emekli maaşlarını, asgari ücretle eşitleyin.” çağrısı yapan Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Memleketimizin, dört bir yanına yaptığımız ziyaretlerde, karşımıza çıkan; 3 yıldır da, ısrarla ile getirdiğimiz, acı bir gerçek var… Şayet asgari ücret, adı üstünde, asgari ücretse; O zaman, nasıl oluyor da;asgari ücretin altında, emekli maaşı olabiliyor? Tam 3 yıldır; iktidara bu soruyu soruyoruz!  Tam 3 yıldır; bu garabete, bir an önce, son verilmesini istiyoruz! Tam 3 yıldır; “Emekli maaşlarını, asgari ücretle eşitleyin.” çağrısını yapıyoruz. Ama bu 3 yılın sonunda; Bırakın, iktidar tarafından bir adım atılmasını; emeklilerimiz için, her geçen gün, daha da kötüleşen bir tabloyla, karşı karşıyayız. 2002 yılında, en düşük emekli maaşı, asgari ücretin, 1.3 katıyken; bugün, yüzde 60'ına düştü… 10 yıl önce, asgari ücret, 850 lirayken; en düşük emekli maaşı, 1050 liraydı. Bugün ise; asgari ücret, 17 bin liraya çıktı; ama en düşük emekli maaşı, 10 bin lirada kaldı. Daha 10 yıl önce;  asgari ücretin, yüzde 24 üzerinde maaş alan emeklilerimiz; bugün, asgari ücretlinin, neredeyse yarısı kadar maaş alıyor. Memlekette açlık sınırı, 14 bin 431 lirayı bulmuş; Yoksulluk sınırı, 47 bin 9 lira olmuş; İktidar ise; en düşük emekli maaşını,  10 bin lira yapmakla övünüyor… Gerçekten ibretlik…”

 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.