Asya piyasalarında pozitif bir seyir izlenmekte

ABD hisse senedi endekslerinde yatay kapanışın ardından bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir seyir izlenmektedir. Japonya endeksleri sınırlı kazanç ve kayıplar arasında hareket etmektedir.

Asya piyasalarında pozitif bir seyir izlenmekte
Yayınlama: 06.10.2023
1
A+
A-

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD hisse senedi endekslerinde yatay kapanışın ardından bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir seyir izlenmektedir. Japonya endeksleri sınırlı kazanç ve kayıplar arasında hareket etmektedir. Çin ana kara endeksleri tatil nedeniyle tüm hafta kapalıydı. Hong Kong Hang Seng Endeksi bugün %1,49 primli seyretmektedir. Güney Kore Kospi Endeksi %0,22, Kosdaq Bileşik Endeksi %1,78 yükseldi. Güney Kore piyasaları pazartesi günü tatil dolayısıyla kapalı olacak. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %0,78 arttı.

Haftanın son işlem günü küresel piyasaların dikkati haftanın en önemli verisi ABD istihdam raporunda olacak. Tarım dışı istihdam artışının eylülde bir miktar gerilediği tahmin edilmekte. Ağustosta 187 bin olan veri, haziran ve temmuz aylarında belirgin bir şekilde aşağı revize edilmişti. Ancak, ABD iş gücü piyasasının gevşemeye başlamasına karşın işsizlik oranı hala tarihi düşük seviyelere yakın seyretmektedir. İşsizlik oranının eylülde %3,7’ye gerilediği tahmin ediliyor; ağustosta işsizlik %3,5’ten %3,8’e, iş gücüne katılım oranı %62,6’dan %62,8 ile pandemiden bu yana en yüksek seviyeye yükselmişti. Eylülde, ücret baskısının artarak ortalama saatlik kazançlardaki aylık artışın %0,2’den %0,3’e çıkması bekleniyor. Yıllık bazda ücret artışları geçen yılın ikinci çeyreğinden beri sınırlı bir düşüş eğiliminde.

Fed, eylül ayı para politikası toplantısında piyasaların beklediği üzere faizlerde değişikliğe gitmese de bu yıl (Kasım veya aralık toplantısında) daha fazla faiz artırımına gitme ihtimaline dair açık kapı bırakmıştı. Faiz artırmama kararının oybirliğiyle verilmesine karşın 2024 için medyan faiz projeksiyonun yukarı çekilmesi piyasa tarafından şahin bir mesaj olarak algılandı. Zira faizler beklenenden daha uzun süre ve daha yüksek seviyelerde kalabilir. Sıkılaştırma döngüsünün sürmesi durumunda iş gücü piyasasındaki sınırlı gevşeme eğiliminin devam etmesi beklenebilir.

Yurt içinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB) bugün eylül ayı Hazine Nakit Gerçekleşmelerini yayımlayacak. Ağustosta, faiz dışı denge 140,71mlr TL, nakit dengesi 61,91mlr TL fazla vermişti. Borsa İstanbul’da jeopolitik risklerin fiyatlandığı volatil seansın ardından belirsizliğin sürmesi dolayısıyla kısa vadeli satış baskısının devam edebileceğini düşünmekteyiz. Gün içi haber akışı kısa vadeli yön arayışı açısından önemli olabilir.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri pozitif bir görünüm sergiledi. FTSE 100 Endeksi %0,53 artışla 7.451 puana ve CAC 40 Endeksi oldukça sınırlı artışla 6.998 puana yükseldi. DAX Endeksi ise %0,20’lik düşüşle bölgeden negatif ayrıştı ve 15.070 puana indi. ABD tarafında yatay fiyatlamalar hâkim oldu. Dow Jones Endeksi 33.150, S&P 500 Endeksi 4.250 ve Nasdaq Bileşik Endeksi 13.250 puan civarında işlem gördü. Dolar Endeksi (DXY) 106,4 puana gerilerken EUR/USD paritesi 1,055 seviyesine yükseldi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi %4,71 civarında fiyatlandı. Ons altın sınırlı değer kazancıyla 1.820USD’ye çıktı. Brent petrol %3’ü aşan düşüşle aşağı yönlü hareketini sürdürdü ve varil başına 83USD oldu. (TSİ 21:30) ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 207 bine yükseldi. Piyasa beklentisi ise 210 bin olması yönündeydi. Ülkenin dış ticaret açığı ağustosta aylık %9,9 azalarak 58,3mlr USD’ye indi. Böylece dış ticaret açığı Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

BIST 100 Endeksi günün ikinci yarısında etkili olan ve kapanışa doğru güçlenen alışların neticesinde dün %1,86 arttı. Böylece endeks 8.487 puanda kapanış yaptı. Endeks’in işlem hacmi 165,82mlr TL olarak gerçekleşti. USD/TRY kuru 27,55 TL’den işlem görmeye devam etti. EUR/TRY kuru %0,38 artışla 29 TL’yi aştı. Gram altınsa 1.613 TL civarında stabil kaldı. Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya bölgesi için hazırladığı ekonomik güncelleme raporunu yayımladı. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, dayanıklı tüketici talebi ve azalan politika belirsizliği nedeniyle bu yıla ait ekonomik büyüme tahminini %3,2’den %4,2’ye çıkarıldığı bildirildi.

Kaynak Piramit Menkul


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.