Bakan Güler: “Terörle mücadelemiz devam edecek”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, beraberinde Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci ile katıldığı Gebze Teknik Üniversitesinin 2023-2024 akademik yılının açılışında bir konuşma yaptı.

Bakan Güler: “Terörle mücadelemiz devam edecek”
Yayınlama: 03.10.2023
2
A+
A-

Pazar günü İçişleri Bakanlığı’nın önünde başarısız bir terör girişiminin olduğunu hatırlatan Bakan Güler, polislerin bu girişime anında karşılık vererek 2 teröristi etkisiz hale getirdiğini belirterek, “Bu saldırı bir kez daha göstermiştir ki can çekişen hain terör örgütü, son çırpınışlarını vermektedir. Eli kanlı teröristler, bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar azim ve kararlılıkla terörle mücadelemiz devam edecektir.” dedi.

“Bilgiyi her şeyin önünde tutan ülkeler küresel rekabette daha başarılı”

Bakan Güler, insanlık tarihi incelendiğinde bilgiye sahip olan toplumların daima egemen bir güç haline geldiğinin görüldüğüne değinerek,  “Bilgiyi üreten, yöneten ve etkin kullanan toplumların, uluslararası rekabette avantaj kazandıkları, bu araçtan etkin olarak yararlanamayan toplumların ise küresel rekabet koşullarında yarışın dışında kaldıkları da bir gerçektir. Dolayısıyla bilgiyi her şeyin önünde tutan ülkeler, küresel rekabette başarılı olmakta, bu ülke toplumlarının refah düzeyleri de en üst seviyede artmaktadır.” diye konuştu.

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de faaliyetlerine başarıyla devam etmektedir”

Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan tarihi süreçte birçok badirenin aşıldığını, büyük sınamalardan geçildiğini vurgulayan Bakan Güler, “Millet olarak bin yıldır bu coğrafyada varız ve var olmaya da devam edeceğiz. Varlığımızı devam ettirebilmemizin en önemli etkenlerinden biri de askeri meziyetlere sahip bir millet olmamızdır. Bugün teknolojik imkan ve kabiliyetleri, sahadaki tecrübesi, eğitim düzeyi, harbe hazırlığı ile dosta güven, düşmana korku veren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de faaliyetlerine karada, denizde ve havada başarıyla devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Operasyonlar yapılmasaydı büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktık”

Bakan Güler, mücadelelerinin tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Burada bir hususunun altını özellikle çizmek istiyorum. Eğer bu operasyonlar yapılmasaydı, ülkemiz çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktı. Terörle mücadelenin daha etkin yapılması, sınır güvenliğinin sağlanması ve kaçakçılığın engellenmesi maksadıyla hudutlarımız, yoğun ve kademeli emniyet sistemlerimiz ile korunmaktadır. Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudut birliklerimizin imkan ve kabiliyetlerini sürekli geliştiriyoruz.”

“Yunanistan ile olumlu havanın devamından yanayız”

Türkiye olarak en önemli önceliklerinin bölgedeki barış ve istikrarı hakim kılmak olduğunu dile getiren Bakan Güler, “Tüm komşularımızın sınırlarına saygılı olduğumuz gibi Irak ve Suriye’nin de toprak bütünlüğünden yanayız. Bölgenin bir an evvel terör örgütlerinden temizlenmesi yegane amacımızdır. Öte yandan komşumuz Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz devam etmektedir.” dedi.

“Savunma ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor”

Bakan Güler, büyük ve güçlü Türkiye’nin yolunun ekonomik ve teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini çok iyi bildiklerini belirterek,  “Bu nedenle sadece günümüzün ihtiyaçlarına yönelik değil, geleceğin savunma ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımız da aralıksız devam etmektedir. Ayrıca ülkemizde teknoloji alanında yapılan yatırımları gösteren, genç nesillerimize teknolojiyi ve havacılığı sevdiren TEKNOFEST’lerimiz de dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.” dedi.

“Türkiye bölgesinde ve dünyada merkezi rol üstleniyor”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün bölgesinde huzur, güven ve istikrarın merkezi olduğunu ve gıpta ile takip edildiğini söyleyen Bakan Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Günümüzde uluslararası sınamaların hat safhaya çıktığı, dünyadaki dengelerin yeniden inşa edildiği bu kritik dönemde ülkemiz; Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ile tesis ettiği kapsamlı ilişkilerle bölgesinde ve dünyada merkezi bir rol üstlenmektedir. Ülke olarak ulaştığımız bu üstün seviyeyi çok iyi idrak etmemiz gerekmektedir. Ülkemizin şu ana kadar her alanda elde ettiği başarıların korunması ve daha yüksek seviyelere çıkarılması temel önceliğimizdir. Bu doğrultuda, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, 'Türkiye Yüzyılı' hedeflerimize büyük bir azim ve şevkle yürümekteyiz.”


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.