Bakan Koca: “Kolluk kuvveti Hazır Kod durumunda hazır halde bekliyor olacak”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sağlıkta şiddet olaylarına karşı Gri Kod uygulaması hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bakan Koca: “Kolluk kuvveti Hazır Kod durumunda hazır halde bekliyor olacak”
Yayınlama: 04.10.2023
1
A+
A-

Bakan Koca, sağlıkta şiddet olaylarına karşı başlatılacak Gri Kod uygulaması hakkında bilgiler verdi.

Bakan Koca, bir şiddet olayı olduğunda Beyaz Kod verilirse buna bağlı olarak adli sürecin hemen başladığını belirterek “Sağlık çalışanı Beyaz Kod vermesi durumunda süreci düşünerek çekingen davranabiliyor. Daha basit bir müdahale ile Beyaz Kod ihtiyacı azaltılabilir, çoğu şiddet olayı daha o eşiği geçmeden önlenebilir.” ifadelerini kullandı.

Şiddet eğiliminin şiddet davranışına dönüşmesini önleyecek çözüm olarak Gri Kod uygulamasını düşündüklerini ifade eden Bakan Koca, Beyaz Kod uygulamasının aynı şekilde süreceğini açıkladı. Bakan Koca, Gri Kod verildiğinde, hastane güvenliği ve hastane polisi gerekli müdahaleyi yapmak üzere durumdan haberdar olduklarını hastane polisinin merkeze haber vererek Beyaz Kod gerektirecek bir olayı, şiddete dönüşmesi muhtemel bir olayı haber verdiğini söyledi.

Uygulamanın İçişleri Bakanlığıyla birlikte devreye konacağını bildiren Bakan Koca, “İşin bir hastane güvenliği tarafı var bir de kolluk kuvvetleri tarafı var. Kolluk kuvveti Hazır Kod durumunda hazır halde bekliyor olacak. Uygulama İçişleri Bakanlığımızla birlikte devreye konacak. İki bakanlığın ekipleri detayları birlikte çalıştılar. Bir hazırlık yapıldı ve tüm senaryolar gözden geçirildi. Şimdi de yazılımı yapılıyor. Yazılım hazır olduğunda uygulama başlayacak. Sona yaklaşmış durumdayız.” dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.