Bakan Koca: “Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Covid-19 için mevcut kişisel tedbirlerin dışında yeni bir tedbirin söz konusu olmadığını belirterek toplu aşılamaya ihtiyaç duyulmayan bir dönemde olunduğunu kaydetti.

Bakan Koca: “Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz”
Yayınlama: 04.10.2023
4
A+
A-

Eris varyantı niçin toplumsal gündem olacak önemde değil? Aşı programı neden geçmişte kaldı? sorularına Bakan Koca dün açıklamalarda bulunduğunu belirtti. Konular saptırıldığını söyleyen Bakan Koca, “Bazı görüşler ve ısrarlı beyanlar kesinlikle bilimsel amaçlı değil. Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz.” ifadelerini kullandı.

Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden yüzde 95’in üzerinde? sorusuna Bakan Koca, Covid-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettiklerini ve kendi aşımızın da en kısa sürede geliştirilip üretilmeye çalışıldığını kaydetti.

Çalışmalar sonucunda Turkovac'ın ortaya çıktığınmı ifade eden Bakan Koca, “Sonunda Turkovac da ortaya çıktı. O dönemde hızla ülke sathında bir aşılama kampanyası yürüttük ve sonuçta çok başarılı olduk. Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı. Salgının direncini kırmak için aşı o zaman elzemdi. Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi, virülansı yani hasta etme gücü azaldı. Ya Covid geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı.” ifadelerine yer verdi.

Toplu aşılama propagandası yapıldığını söyleyen Bakan Koca, “Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor. Bu normaldir. Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil. Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak. Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır. Covid-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum yoktur. Sağlık ve bilim pazarlamanın alanına dahil değildir.” dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.