Balıkesir’de Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri hizmete açıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ni; tam donanımlı bir spor ve yaşam kompleksine dönüştürerek yeniden hizmete açtı.

Balıkesir’de Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri hizmete açıldı
Yayınlama: 17.10.2023
25
A+
A-

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ni; tam donanımlı bir spor ve yaşam kompleksine dönüştürerek yeniden hizmete açtı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 44 yıl boyunca şehrin spor yaşamına katkı sunan Ali Hikmet Paşa Tesisleri’ni, 3 yıl süren çalışmalarının ardından tam donanımlı ve modern bir spor ve sağlıklı yaşam kompleksine dönüştürdü. Balıkesir’in önümüzdeki 50 yıl boyunca başka hiçbir tesise ihtiyaç duymadan talebini en güzel şekilde karşılayacak olan Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi, 127 bin metrekare alanıyla; bölgenin en büyük spor ve yaşam kompleksi olarak düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreninin ardından sporcular ve protokol üyeleriyle kompleksi gezen Başkan Yücel Yılmaz, açık tenis kortunda da ilk tenis maçını ünlü sanatçı Hülya Avşar ile yaptı.

4 adet sentetik çim, 1 adet doğal çim saha olmak üzere; toplam 5 adet futbol sahası, 5 adet açık tenis kortu, 2 adet kapalı tenis kortu, 2 adet basketbol sahası, 2 adet streetball sahası, 1 adet güreş antrenman sahası inşa edilen komplekste; bin 220 kişi kapasiteli tribünler, engelli vatandaşların da kolaylıkla yararlanabileceği şekilde tasarlandı. 372 adet otomobil, 8 adet otobüs kapasiteli otoparkı bulunankomplekste ayrıca; 18 bin 175 metrekare yeşil alan, 1600 metrekare çocuk oyun alanı, 750 metrekare aletli ısınma sahası, 3 metre genişliğinde bin 40 metre uzunluğunda yürüyüş yolu, 10 bin 584 metrekare açık gezinti alanı, soyunma salonları, fitness alanları, idari bina ve kafeteryalar bulunuyor.

“Türkiye’de böyle bir tesis yok”

Balıkesir gençliğinin bir hayalinin gerçek olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Türkiye Amatör Sporlar Federasyonu Balıkesir Şube Başkanı Metin Mengüç “Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi böyle modern bir hale getirilmesi gençlerimize apayrı bir heyecan getirdi. Ben aynı zamanda Türkiye Amatör Sporlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı olarak Türkiye’nin 81 ilini gezdim, oralardaki sahaların hepsini gördüm. Türkiye’nin 81 ilinde böyle entegre bir tesis yok. Gerek futbol sahalarıyla gerek diğer branşların gerçekleştirildiği alanlarıyla her şeyiyle mükemmel olmuş. En güzeli de Balıkesir’de amatör spor kulüpleri gece de maç oynayabilecek, bu özlenen bir tabloydu. Balıkesir’in gençleri; Gaziosmanpaşa Spor Kulübüyle Gökköy Spor Kulübü arasında oynanan süper amatör kulübü maçı, aydınlatmalar sayesinde gece oynandı. Bu onların hayaliydi. Böyle bir tesiste gece maç oynamak herkesi gururlandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz başta olmak üzere böyle bir tesisi Balıkesir’e kazandırmak için gece gündüz çalışan ekibine de çok teşekkür ederim. Tesisin açılışını Amatör Spor Haftası’nın kapanışından bir gün önce yapan Yücel Başkanımız bizleri onurlandırdı.” dedi.

“Tesis, Balıkesir’e hizmet edecek”

1977 yılında yapılan Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ni günümüzdeki ihtiyaca cevap verecek koşullarla yeni baştan düzenlediklerini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Her belediye başkanımız, her spor adamımız bir katkıda bulunmuş ama günümüzde Balıkesir’de 166’nın üzerinde futbol spor kulübü var. Her biri burada hafta sonları ve hafta içinde antrenman ya da maçlarını yapıyorlar. Balıkesir’de spor yapan genç sayısı gittikçe artıyor. Bir yandan Altıeylül Belediyemiz yüzüme havuzu, yürüyüş parkuru ve farklı spor alanları açarken bir yandan da Karesi Belediyemiz var olan Alparslan Türkeş Spor Tesisi’nde yüzlerce, binlerce sporcuya lisanslı spor yapma imkanı sunuyor. Bu tesis, Balıkesir’in bütününe hizmet edecek.” dedi.

Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi açılış törenine, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve sporcuların yanı sıra; Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam,Türkiye Amatör Sporlar Federasyonu Balıkesir Şube Başkanı Metin Mengüç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Âdem Özalp, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, AK Parti İl Başkan Vekili Vahdettin Çiftçi, MHP İl Başkanı Niyazi Tunç, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.