Benazus’un Atatürk sergisi Girne’ye ulaştı

İZMİR- 08.10.2023 – HİBYA – Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri Hanri Benazus Türkiye’den sonra şimdi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentinde “Atatürk Fotoğrafları” sergisi açıyor.

Benazus’un Atatürk sergisi Girne’ye ulaştı
Yayınlama: 08.10.2023
46
A+
A-

Girne Belediye Başkanı  Murat Şenkul önderliğinde KKTC'deki pekçok sivil toplum örgütünün katılımıyla düzenlenen ilk sergi 10 Ekim 2023 Salı günü saat 18.00 de Girne Tarihi Limanda açılıyor.

Cumhuriyetin 100. yılı onuruna düzenlenen “Çağdaş Atatürk Fotoğrafları” sergisi aylardır restore edilen Girne Tarihi Liman duvarlarında ve mekanlarında gerçekleşecek.

Sergi hazırlıkları için Asistanı Derya Yelkenkaya ile birlikte Girne'de bulunan sevgili büyüğüm Hanri Benazus Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ilk kez düzenlenecek açıkhava sergisine ilişkin “Konuklarımız sokak duvarlarında asılı İBB Koleksiyonu Atatürk Fotoğrafları arasında yürümenin heyecanını yaşayacak.” dedi.

Gerek yurtiçinde ilk, orta, lise ve üniversitelerde, sivil toplum kuruluşları ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ve gerekse yurtdışında uzanabildikleri her yerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Arşivi Hanri Benazus Koleksiyonundan Atatürk Fotoğrafları ile sergi ve sunum projeleri üretmeye devam edeceklerini dile getiren Benazus; “Yaptığımız söyleşi ve konferanslar ile Atatürk'ü ve Cumhuriyet tarihini  anlatmaya, paylaşımlar yapmaya, her yeni proje ile Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hangi çetin mücadeleler ile kurulduğu bilincini arttırmaya çalışıyoruz. Her bir fotoğraf karesine bakarak Atatürk'ü daha iyi anlamaya ve anlatmaya duyduğumuz istek ile bu fotoğrafları sergilemenin ve Mustafa Kemal Atatürk'ü Türk milletinin kalbine daha da yerleştirdiğimize olan inancımızın gerçekleşmesinin sonucunu görmenin onuru, gururu ve heyecanı içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Girne Tarihi Liman'da açılacak olan sergiye Girne Belediyesi ile “Kardeş Sakin Şehir” olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'inde davetli olduğu, ancak proğramı gereği katılamayacağı belirtildi.

 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.