Borsa İstanbul günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 2,12 değer kaybederek günü 8.333,14 puandan tamamladı. En çok kazandıran sektör spor oldu. Öte yandan cuma günü açıklanacak istihdam raporu, Fed’in politikalarını etkileyecek.

Borsa İstanbul günü düşüşle tamamladı
Yayınlama: 04.10.2023
2
A+
A-

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 180,39 puan azalırken, toplam işlem hacmi 150,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

“EN ÇOK KAZANDIRAN SPOR OLDU”

Bankacılık endeksi yüzde 1,56 ve holding endeksi yüzde 1,66 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,96 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 3,61 ile ulaştırma oldu.

ABD’de açıklanan verilere göre, ülkede özel sektör istihdamı, eylülde 89 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artarken, Ocak 2021’den bu yana en düşük istihdam artışı gerçekleşti.

Borsa İstanbul günü düşüşle tamamladı

ABD’DE OTOMOTİV İŞÇİLERİ GREVE BAŞLADI

Ülkede, fabrika siparişleri, ağustos ayında yüzde 1,2 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Öte yandan ABD’de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) işçilerinin grevi devam ederken, en büyük sağlık kuruluşlarından Kaiser Permanente’nin 75 binden fazla çalışanı kötü iş koşulları nedeniyle greve başladı.

ABD’DE TAHVİL FAİZİ DENGELENDİ

Yüzde 4,80’i aşarak 16 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,75’te dengelendi.

Analistler, ABD’de açıklanan verilerden gelen karışık sinyallerle küresel piyasalarda dalgalı bir seyir izlendiğini belirtti.

İSTİHDAM RAPORU FED’İN KARARINI ETKİLEYECEK

Dün ülkede JOLTS açık iş sayısının piyasa beklentilerini geride bırakmasına karşın bugün özel sektör istihdamının beklentilerin altında kaldığını vurgulayan analistler, cuma günü açıklanacak istihdam raporundaki verilerin iş gücü piyasasına daha fazla ışık tutacağını ve bunun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bundan sonraki politikaları üzerinde belirleyici olabileceğini ifade etti.

Borsa İstanbul günü düşüşle tamamladı

ABD’de açıklanan fabrika siparişleri verisinin beklentilerden iyi gelmesinin sanayi sektörü için olumlu sinyaller verdiğini aktaran analistler, diğer taraftan devam eden grevlerin ülke ekonomisini olumsuz etkileyebileceğine dair endişeleri tetikleyebileceğine dikkati çekti.

8700 SEVİYELERİ DİRENÇ, 8300 SEVİYELERİ DESTEK KONUMUNDA

Yarın yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.600 ve 8.700 seviyesinin direnç, 8.300 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.