Bursa’da Çağrışan planlarına onay verildi

Bursa’nın Mudanya ilçesinde 2011 yılından bu yana önemli bir sorun olan ve mahkeme kararlarıyla bir türlü yürürlüğe konamayan Çağrışan – Göynüklü 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçti.

Bursa’da Çağrışan planlarına onay verildi
Yayınlama: 18.10.2023
2
A+
A-

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısı ikinci oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda özellikle Mudanya’nın Çağrışan ve Göynüklü bölgesini yakından ilgilendiren, bölgede çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açan imar planları görüşüldü. Söz konusu plan, Mudanya Belediye Meclisi’nin Haziran 2023 oturumda kabul edilerek Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelmişti. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu’nda yapılan incelemede, ilçe belediyesinden gelen planlarla ilgili çok sayıda değişiklik yapılması gerektiği ortaya çıkmış ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  Eylül ayı meclisinde, Büyükşehir ve Mudanya Belediyesi imar komisyonlarının bir araya gelerek detaylı bir çalışma ile vatandaşların mağduriyetini giderecek şekilde planlama yapılması talimatını vermişti.

Başkan Aktaş’ın talebi doğrultusunda Büyükşehir ve Mudanya Belediyeleri imar komisyonu üyeleri ve her iki belediyenin teknik ekiplerinin yaptığı detaylı bir çalışma ile ilgili kurum görüşleri dikkate alınarak, hukuki bir itiraza da yol açmayacak şekilde Çağrışan – Göynüklü 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı yeniden düzenlendi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen planlar oy birliğiyle kabul edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Feridun Tarım, söz konusu planla ilgili yaptıkları çalışma hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Söz konusu planların 722 hektarlık bir alanı kapsadığını ve planlarla ilgili 9- 10 tane mahkeme iptal kararı bulunduğunu hatırlatan Tarım, iptallerdeki en önemli gerekçenin ise zeytinlik alanlarla ilgili Tarım görüşleri olduğunu hatırlattı. Özellikle zeytinliklerle alakalı çok ciddi bir analiz ve raporlama yaptıklarını kaydeden Tarım, 722 hektarlık alanda 9 milyon 381 bin 545 metrekare zeytinlik alanı olduğunu, bunu ise binlerce parseli tek tek inceleyerek bulduklarını açıkladı. Çağrışan, Göynüklü ve Aydınpınar mahallelerinde imara konu edilen kısımlarının yaklaşık 860 bin metrekare olduğu kaydeden Tarım, bunun da toplam zeytin varlığının yüzde 10’unu geçmediği için kurum görüşlerini yerine getiren bir hal aldığını söyledi.

Hazırlanan planla ilgili görüşlerini açıklayan CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli, “Bu plan ilmek ilmek çalışıldı ve 1/1000’lik bir noktaya geldi. Yüzde 99.9 bir mutabakatla bu noktaya gelindi. Bu bir başarıdır. Hepimiz özveriyle çalıştık” dedi.

Mudanya Meclis Üyesi Arif Bayrak da “2011’den beri sürekli sıkıntıları olan bir plandı. En temel sorun zeytinliklerle ilgiliydi. 1992’de imar planları yapılmış. O arada ruhsatı alanlar binaları yapmışlar. Uygulama yapmayan vatandaşlar da kurum görüşleriyle hepsi imar dışına çıkarıldı. Burada çözüm odaklı irade vardı. Sizlere, imar komisyonundaki tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.