Büyükşehirden üreticiye süt otu tohumu desteği

Tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerle Balıkesir’in bereketine bereket katan Büyükşehir Belediyesi; 20 ilçeden 2 bin 600 üreticiye yüzde 75 hibe ile 130 bin kilogram süt otu tohumu dağıttı. Törende konuşan Başkan Yücel Yılmaz, bugüne kadar şehre hizmet için harcadıkları 5 milyar lirayla katma değer üreterek 100 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

Büyükşehirden üreticiye süt otu tohumu desteği
Yayınlama: 09.10.2023
3
A+
A-

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yürütülen “Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında; 20 ilçeden 2 bin 600 üreticiye 130 bin kilogram süt otu tohumu dağıtıldı. Yüzde 75’i Büyükşehir Belediyesi, yüzde 25’i de üretici katkılı süt otu tohumları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Binası bahçesinde düzenlenen törenle üreticilere teslim edildi. Törene, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin, Karesi ve Altıeylül Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, oda ve birlik başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katılım gösterdi.

Balıkesir’in hem tarım hem de hayvancılık sektöründe Türkiye’nin başkenti olduğunu vurgulayan Karesi ve Altıeylül Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek “Kolay olmuyor. Başımızda büyük lider kişiliğiyle Balıkesir’in her alanına dokunan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Tarım ve hayvancılık sektöründeki en önemli destek maliyeti düşürmek. Üreticilerimize sağlanan desteklerden dolayı Yücel Başkanımıza teşekkür ederiz.” dedi.

Balıkesir’in; hem tarımda hem de hayvancılıkta önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin şunalrı söyledi:

“Tarım ve hayvancılık ayrılmaz bir bütün. Bu yüzden bütün yetiştiricilerimiz aynı zamanda iyi birer çiftçiler. Büyükşehir Belediyemiz her geçen yıl daha fazla üreticiye ulaşarak ryegrass tohumu dağıtım törenini geleneksel hale getirdi. Ryegrass olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Başkanımız Yücel Yılmaz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Sözlerine Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür ederek başlayan İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan “Şimdiye kadar üreticilerimizle hangi projeyi kendisine götürdüysek bir kere bile kapısından geri dönmedik. Ryegrasstan mısıra göre iki katı verim alınıyor, protein oranı neredeyse iki katı ve çok daha yüksek fiyatlara satılıyor. Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle şehrin ürün desenini değiştiriyoruz.  Türkiye Yüzyılı’nın; tarım ve hayvancılıkta Balıkesir Yüzyılı olmasını dilerim.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı işleri gururla takip ettiklerini ifade eden Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Böyle giderse biz, 10 günde bir Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızın yaptığı etkinliklerde buluşacağız. Özellikle çiftçimize destek vermek, yaptığı önemli yatırımlarda hep yanında olmak yaşadığımız dönemde farkını ortaya koyuyor. Ağalık vermekle olur, Yücel Başkanımızı tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

21 yıllık siyaset hayatında tarıma böylesine destek veren kimseyi görmediğini söyleyen Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan “Allah razı olsun Büyükşehir Belediye Başkanımızdan. Artık her uyandığımızda Büyükşehir Belediyemiz sayesinde yeni bir şeyler görüyoruz. Bir bakıyoruz; meydanımız güzelleşiyor, bisiklet yolları yapılıyor, camilerimizin etrafı açılıyor. Hakikaten,Balıkesir’i şiir gibi yönetiyorsunuz başkanım. İyi varsınız.” dedi.

Balıkesir’in; kar yapan, katma değeri yüksek bir şehir olması için her alanda çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Balıkesir’in bütçesi 790 milyon liradan, 9 milyar liraya çıktı. Değerlerin hepsine değer katıyoruz. Avrupa Birliği’nden kaynaklar alıp, kendi harcamamız gerekenleri onlara yaptırıyoruz. Balıkesir’de kavga, gürültü yok. Tüm kurumlarla birlikte hareket ederek zoru başarıyoruz. Harcadığımız 5 milyar lirayla bu güne kadar 100 milyar lira katma değer ürettik. Bir insanı rakamsal olarak değerlendirdiğinizde başarısı, başarısızlığı ortaya çıkar. Diyalog kapılarımız herkese açık. Kim kapıdan içeriye giriyorsa, onun derdi dinleniyor ve çözüme oluşuyor. Biz beğenilmek değil, tercih edilmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.