Çin uzay istasyonunun büyüklüğünü iki katına çıkarıyor

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi (China Academy of Space Technology – CAST) araştırmacılarından Zhang Qiao, Çin’in üç modüllü mevcut uzay istasyonunu genişleterek, önümüzdeki yıllarda altı modüllü bir istasyona dönüştürmeyi planladığını açıkladı.

Çin uzay istasyonunun büyüklüğünü iki katına çıkarıyor
Yayınlama: 07.10.2023
4
A+
A-

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi (China Academy of Space Technology – CAST) araştırmacılarından Zhang Qiao, Çin'in üç modüllü mevcut uzay istasyonunu genişleterek, önümüzdeki yıllarda altı modüllü bir istasyona dönüştürmeyi planladığını açıkladı. 

Bu uzay istasyonu, Zhang’a göre, Dünya’ya yakın bir uzay istasyonuna da bir seçenek platform oluşturarak Çin’in bir tür “uzaydaki yuvası” olarak önemli bir işlev görecek. Zhang, bu görüşü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 74’üncü Uluslararası Uzay Kongresi’nde (International Astronautical Congress – IAC) dile getirdi.

Uzay istasyonunun ağırlığı, planlanan genişletilmenin ardından, 20 yıldır yörüngede bulunan ve 2030’da görevini sonlandırması beklenen uluslararası uzay istasyonunun kütlesinin yüzde 40’ına tekabül ederek 180 ton olacak. Zhang, bu istasyonun işlevli ömrünün, daha önce açıklanandan 10 yıl fazla sürerek 15 yılı aşacağını belirtti. 

Şu anki Çin uzay istasyonu üç modülden oluşuyor. Esas modül olan Tianhe ve laboratuvar modülleri Wentian ve Mengtian. Esas modül uzaya Nisan 2021’de, Wentian ise Temmuz 2022’de gönderilmişti. Geçen yıl ekimde Mengtian’ın da yollanmasından sonra uzay istasyonu tam kapasite çalışır duruma geldi. 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.