CSO Ada Ankara yeni sezona merhaba diyor

Başkentin kültür sanat adası olan CSO Ada Ankara, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin Ankara durağı olan Başkent Kültür Yolu Festivali’nin ardından 7’den 70’e herkese hitap eden dolu dolu programıyla Ekim ayında yeni sezonunu açıyor.

CSO Ada Ankara yeni sezona merhaba diyor
Yayınlama: 03.10.2023
4
A+
A-

CSO Ada Ankara’ya bu sezon Concerto Köln, Mike Stern Band, Kenny Garrett, Dulce Pontes, The Orchestra of The Age of Enlightenment, Ana Popović, Yellow Jackets, Franz Liszt Chamber Orchestra gibi önemli isimler konuk oluyor.

CSO ADA ANKARA, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın gelenekselleşen konserlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra; yerleşik toplulukları arasında bulunan Devlet Çoksesli Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Klasik Türk Müziği Korosu ve Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğunun da konserleri ile beraber klasik müzikten caza, halk müziği ezgilerinden tangolara, resitallerden oda müziği konserlerine ve çocuk etkinliklerine uzanan geniş yelpazedeki içerikleriyle dopdolu bir sezona başlıyor.  

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 6 Ekim’de sezonunu açıyor 

Ülkemizin en köklü sanat kurumu olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, merakla beklenen yeni konser sezonuna, Cumhuriyetin 100. yılına yakışır bir programla 6 Ekim’de başlıyor. “Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı'na Özel Açılış Konseri”,  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün müzik alanındaki devrimleri sonucu yetişen bestecilerin eserlerini, Cumhuriyetimizin yetiştirdiği şef, solist, korist ve orkestra sanatçılarının yorumuyla dinleyiciye sunacak. Şef Cemi'i Can Deliorman yönetiminde gerçekleştirilecek konserde, CSO sahnesini Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Görkem Ezgi Yıldırım ve Şef Burak Onur Erdem yönetiminde Ankara Devlet Çoksesli Korosu ile paylaşacak. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 10 Ekim tarihli konserinde bir ilke imza atarak, kendisi gibi 200 yıllık bir tarihe sahip olan şef Valery Gergiev yönetimindeki Mariinsky Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşacak. Yeniliklerle dolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkacak olan CSO, yıl boyunca Reinhard Goebel, Terje Mikkelsen, Bas Wiegers, Ari Rasilianen, Metthew Coorey, Jacek Kaspsky, Olari Elts, Ilyich Rivas, Michael Wendeberg, Andrea Solinas, Erkki Lasonpalo, Victor Aviat gibi klasik müzik dünyasının önemli orkestra şeflerini konuk olarak ağırlayacak. 

Grammy ödüllü Barok müzik topluluğu Concerto Köln 14 Ekim’de ilk kez Ankara’da!

Bugüne kadar Londra Filarmoni Orkestrası, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Akademie Für Alte Musik Berlin, Academy of Saint Martin in the Fields ve I Musici gibi prestijli uluslararası toplulukları ağırlayan CSO Ada Ankara, 14 Ekim’de Grammy ödüllü, Barok dönem müzik kültürünün günümüzdeki en önemli temsilcilerinden Concerto Köln ile sezonunu açıyor. Otuz seneden bu yana dünyanın pek çok ülkesinde çok başarılı konserler veren ve şimdiye kadar yaptığı yetmiş beşten fazla kayıtla uluslararası sayısız ödülün sahibi olan Alman topluluk Concerto Köln; 14 Ekim'de muhteşem akustiğe sahip CSO Ada Ankara Ana Salon'da olağanüstü zengin ve çok renkli bir Barok müzik deneyimi sunacak. 

Uluslararası orkestralardan oda müziğinin parlayan solistlerine, cazın kült isimlerinden dünya müziğinin yıldızlarına, dünyaca ünlü isimler yeni sezonda CSO Ada Ankara’ya konuk olacak 

CSO Ada Ankara; Uluslararası Orkestralar, Oda Müziği ve Resitaller, Caz, Rock ve Dünya Müziği gibi farklı serilerde dünyaca ünlü isimleri ağırlayacak. Portekiz’in geleneksel mirası Fado’nun uluslararası yükselişinde isyankar ve kendine has tavrıyla büyük rol oynayan ünlü şarkıcı Dulce Pontes muhteşem sesiyle 15 Ekim’de hayranlarının karşısında olacak. 

40 yılı aşkın kariyeriyle kuşağının en yetenekli gitaristlerinden bir tanesi olan, rock müziğinin caz ile füzyonunda ilk akla gelen isimlerden Mike Stern; Dennis Chambers, Leni Stern, Lincoln Goines & Bob Franceschini’den oluşan Mike Stern Band ile 21 Ekim’de, günümüzün en yetenekli alto/soprano-saksafoncularından Kenny Garrett  8 Kasım’da, çağdaş müzik sahnesinin dahiane kadın gitaristi Ana Popović 12 Kasım’da, çağdaş cazın önde gelen isimlerinden, cazseverlere yenilikçi müzik deneyimleri sunan Yellowjackets ise 14 Kasım’da CSO Ada Ankara’da dinleyicilerin karşısına çıkacak. 21 Kasım’da modern caz dünyasının marka ismi Mark Guiliana ilk defa Ankara’da konser verecek. 

Progresif metalin en büyük topluluklarından Queensrÿche’ın efsanevi vokali Geoff Tate,

 Operation: Mindcrime projesinin 35. yılını 15 Kasım’da CSO Ada Ankara’da kutlayacak. 

İngiltere’nin en sevilen ve çığır açıcı topluluklarından The Orchestra of The Age of Enlightenment Türkiye’deki ilk konserini vermek üzere 9 Kasım’da CSO Ada Ankara’ya konuk olacak. Şimdiye dek efsane müzisyenlerle konserler vermiş olan ve bu sene 60. kuruluş yılını kutlayan Avrupa’nın önde gelen oda orkestralarından Franz Liszt Chamber Orchestra ise 22 Kasım’da   müzikseverlerle buluşacak. 

CSO Ada Ankara’nın Tarihi Salonu Devlet Çoksesli Korosu ile çoksesliliği yansıtacak 

35 yıldır 1000’i aşkın konserle Türkiye’de koro müziğinin öncüsü olan Devlet Çoksesli Korosu, Şef Dr. Burak Onur Erdem ve konuk şeflerle marşlarla, türkülerle, senfonik ve a capella eserlerle görkemli konserlere imza atacak. CSO Ada Ankara Tarihi Salon’da faaliyetlerini sürdüren Devlet Çoksesli Korosu, hazırladığı renkli ve dopdolu programının yanı sıra dünyayı gönül gözüyle gören büyük halk ozanımız Aşık Veysel için Devlet Çoksesli Korosu siparişiyle Erberk Eryılmaz’ın bestelediği “Feryat” isimli eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.