Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran’la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

İran Cumhurbaşkanı Reisi ile birlikte Türkiye-İran İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında yeni sınır kapılarının açılabileceğinin sinyalini verdi. Erdoğan, “İki komşu ülke olarak İran’la ticaretimizin gelişmesi için sınır bölgelerindeki faaliyetlere ve buralardaki altyapıya özel önem atfediyoruz. Gürbulak kapısında modernizasyon çalışmaları tamamlanınca Gürbulak yüksek kapasiteyle hizmet verecektir. İran’la yeni sınır kapıları açılması da gündemimizdedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran’la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde
Yayınlama: 24.01.2024
4
A+
A-

Türkiye- İran İş Forumu’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki komşu ülke olarak İran‘la ticaretimizin gelişmesi için sınır bölgelerindeki faaliyetlere ve buralardaki altyapıya özel önem atfediyoruz. Gürbulak kapısında modernizasyon çalışmaları tamamlanınca Gürbulak yüksek kapasiteyle hizmet verecektir. İran‘la yeni sınır kapıları açılması da gündemimizdedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

ERDOĞAN, TÜRKİYE-İRAN İŞ FORUMU’NA KATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Ankara’daki diplomatik temasları kapsamında Reisi ile beraber, Türkiye-İran İş Forumu’na katıldı. Türkiye ve İran arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sınır kapılarının açılabileceğinin sinyalini verdi.

“KAOS TÜCCARLARI EMELLERİNE ULAŞAMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kandan ve gözyaşından beslenen kaos tüccarları emellerine inşallah ulaşamayacaklardır. Türkiye ile İran arasında ekonomik ve ticari işbirliğini daha da güçlendireceğine inandığım bu forumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

“İRAN’LA ÇOK BOYUTLU İLİŞKİLERİMİZ MEVCUTTUR”

Bu etkinliğin tertiplenmesine öncülük eden, katkı veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye ve İran yaklaşık 170 milyonu aşan nüfusa, muazzam kaynaklara sahip iki komşu ve kardeş ülkedir. Köklü, çok boyutlu ilişkilerimiz mevcuttur. Ülkelerimiz arasındaki iktisadi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için ciddi potansiyelin olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar çeşitli sebeplerle bu potansiyelden istifade edemedik.

“TÜRKİYE VE İRAN İKTİSADİ İŞBİRLİĞİNİ MUTLAKA İLERLETMELİ”

Sayın Reisi ile gerçekleştirdiğimiz ikili ve heyetler arası görüşmelerde işbirliğini geliştirme irademizi teyit ettik. Bölgemizde güvenlik, istikrar ve refahın hakim kılınmasında bölgesel sahiplenme ve işbirliğinin önemi vazgeçilmezdir. İki büyük bölgesel güç olan Türkiye ve İran refah, kalkınma ve istikrar için aralarındaki iktisadi işbirliğini mutlaka ilerletmelidir.

“30 MİLYAR DOLARLIK HEDEFE ULAŞMA KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDİYOR”

Geçmişte İran’la ortaya koyduğumuz 30 milyar dolarlık hedefe ulaşma kararlılığımızı devam ettiriyoruz. İkili ticaretimiz son yıllarda gerilemelere sahne olmaktadır. Bunun temel nedeni İran’a yaptırımlar ve salgın olmuştur. Esasen Türkiye olarak buradaki ilkeli tutumumuzu koruyoruz. Tek taraflı yaptırımları tasvip etmediğimiz bu tür baskı araçlarına başvurulmasının amaca hizmet etmediğini her zaman dile getirdik. Komşumuz İran’la yaptırımlar nedeniyle ekonomik ve ticari ilişkilerimizi sonlandırmadık, bundan sonra da sonlandırmayacağımız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

“İRAN’LA YENİ SINIR KAPILARI AÇILMASI GÜNDEMİMİZDE”

En temel ihtiyaçlardan birisi tercihli ticaret anlaşmasının kapsam dışı bırakılan 67 ürünümüzün dahil tam olarak uygulanması ve bilahare içeriğinin daha da genişletilmesidir. Karma Ekonomik Komisyonu’nun müteakip toplantısında tüm konuların kapsamlı olarak ele alınmasının faydalı olacağını düşünüyorum. İki komşu ülke olarak İran’la ticaretimizin gelişmesi için sınır bölgelerindeki faaliyetlere ve buralardaki altyapıya özel önem atfediyoruz. Gürbulak kapısında modernizasyon çalışmaları tamamlanınca Gürbulak yüksek kapasiteyle hizmet verecektir. İran’la yeni sınır kapıları açılması da gündemimizdedir.

“MÜTEAHHİTLERİMİZ İRAN’DA 4.6 MİLYAR DOLARLIK PROJE ÜSTLENDİ”

Türk müteahhitlik sektörünün başarıları tüm dünya tarafından bilinmektir. Müteahhitlik firmalarımız İran’da 4.6 milyar dolarlık, 56 proje üstlendi. Birçok batılı firma yaptırımlar nedeniyle İran’dan kaçarken tüm zorluklara rağmen 200 firmamız İran’da kalmayı tercih etmiştir. Firmalarımızı kazan kazan anlayışı çerçevesinde İran’da daha fazla yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. İkili ticaretimizin gelişmesi bakımından taşımacıları mağdur eden akaryakıt fiyat farklılıklarını karşılıklı olarak kaldırma önerimizi burada tekrarlamak istiyorum. İran’daki frekans kısıtlamalarının kaldırılması talepleri ticari temasların artmasını sağlayacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

“TAHRAN-VAN YOLCU TREN SEFERLERİ YENİDEN BAŞLATILMALI”

Tahran, Van yolcu tren seferlerinin yeniden başlatılmasında fayda görüyoruz. İranlı kardeşlerimizin en fazla tercih ettiği turizm destinasyonunun Türkiye olması bizleri memnun ediyor. Bu toplantıya iş insanlarımızın ilgisinin, Türk müteşebbislerinin İran’a yatırım yapmakta ne kadar istekli olduklarını gösterdiklerini düşünüyorum.

Siyasetçiler olarak vazifemiz iş dünyasına yardımcı olmak, sizlerin önünü açmaktır. Karşılıklı ticaretimizi artırmaya yönelik girişimleri sürdürmeliyiz. Atacağınız her adımın samimiyetle arkasında olacağımızın bilinmesini isterim. Bu vesile ile sayın Cumhurbaşkanı kardeşim Reisi’nin Türk yatırımcılara verdiği desteğin artırarak sürdüreceğini inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

“GAZZE MESELESİNDE KARARLI VE ONURLU DURUŞ SERGİLEDİK”

Bugünkü iş forumumuzu Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında katliamların gölgesinde gerçekleştiriyoruz. İsrail’in masum Filistinli kardeşlerimize yönelik saldırıları 26 bin insan şehit edildi. Gazze halkı insanlık tarihine utançla geçecek vahşetin kurbanı oldu. On yıllardır dünyaya insan hakları ve demokrasi dersleri verenlerin gerçek yüzlerini hep birlikte gördük. Türkiye olarak ilk günden itibaren bu meselede onurlu, kararlı ve vicdanlı duruş sergiledik.

Her alanda tüm imkanlarımızla Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık. 26 bin tonu un olmak üzere toplam 30 bin tonu aşkın yardım malzemesini Gazzeli kardeşlerimize ulaştırmak üzere bölgeye sevk ettik. 380 hasta ve yaralı 344 refakatçiyi Türkiye’de misafir ediyor, tedavilerini sağlıyoruz.

“ULUSLARARASI HUKUK KULVARINDA ATILAN ADIMLARA DESTEK VERİYORUZ”

Uluslararası hukuk kulvarında atılan adımlara destek veriyoruz. Katliamların durması, kalıcı barışa giden yolun açılması için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışacağız. 17 uçak ve 5 gemi dolusu insani yardım malzemesini El-Ariş’e gönderdik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

“ZAFER FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİN OLACAK”

Zulümle abad olmaya çalışanın ahiri berbad olur. Bu süreçte zafer Filistinli kardeşlerimin olacaktır. İsrail’in işgal politikaları karşısında canlarıyla topraklarını savunan Filistinli kardeşlerimize yüce Allah’tan yardım niyaz ediyorum. Türkiye İran İş Forumu’nun hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'la yeni sınır kapıları açılması gündemimizde

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.