Ekonomi soğumayı reddediyor

Cuma günkü ABD istihdam raporu, en hafif tabirle finansal piyasalarda oldukça heyecan yarattı. Beklentiler 170.000 tarım dışı iş yaratılması yönündeyken, Eylül ayında gerçekte 336.000 istihdam yaratıldı.

Ekonomi soğumayı reddediyor
Yayınlama: 09.10.2023
3
A+
A-

Cuma günkü ABD istihdam raporu, en hafif tabirle finansal piyasalarda oldukça heyecan yarattı. Beklentiler 170.000 tarım dışı iş yaratılması yönündeyken, Eylül ayında gerçekte 336.000 istihdam yaratıldı. Ağustos ayı verileri daha önce bildirilen 187.000 yerine 227.000 iş eklendiğini gösterecek şekilde revize edildi. İşsizlik oranı %3,8'de sabit kaldı. İş piyasası dayanıklı mı? Kesinlikle. bu durum, ücret artışlarının ılımlı seyretmesine rağmen işgücü piyasasının Fed'in bu yıl faiz oranlarını artırmasına yetecek kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Ortalama saatlik kazançlar Ağustos ayındaki benzer artışın ardından %0,2 arttı. Ücretler Ağustos ayındaki %4,3'lük artışın ardından Eylül ayına kadar olan 12 ayda %4,2 arttı. Ücretler hala ekonomistlerin Fed'in %2'lik enflasyon hedefiyle uyumlu olduğunu söylediği %3,5'lik artış hızından daha hızlı artıyor. Üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme tahminleri yıllık bazda %4,9 kadar yüksek; Fed yetkililerinin enflasyon dışı oran olarak kabul ettiği %1,8'in iki katından fazla. 10 yıllık tahvil getirisi %5,00/0,23'e doğru yükselmeye devam ediyor ve bu da daha fazla parasal sıkılaştırma korkusunu yansıtıyor. Bu ne yaptı? Fed'den yıl sonuna kadar faiz artırımı bekleyenlerin oranı istihdam raporu sonrası %30'dan % 44'e çıktı.

AB Tarafında; Almanya’da ihracat Ağustos ayında %1,2 düşerken gerileme üçüncü aya taşınmış oldu. PMI’lara baktığımızda ise Eylül ayında hizmet PMI Euro Bölgesi'nde 48,4'ten 48,7'ye, revize edilirken, Almanya’da 49,8'den 50,3'e yükselerek yeniden büyüme bölgesine geçti. Euro Bölgesi'nde ÜFE, ağustos ayında enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle %0,6 oranında artış gösterirken, perakende satışlar Ağustos’ta da %1,2 oranında gerileyerek düşüşünü ikinci aya taşıdı

Petrol, Eylül ayındaki fiyat artışlarını bir hafta içinde tamamen sildi. Başka bir deyişle, petrol fiyatları güçlü doların ve artan tahvil getirilerinin baskısıyla sadece beş seansta %10 düştü. Temel bilgiler cephesinde, OPEC+ bu hafta petrol piyasası koşullarını güncellemek için çevrimiçi bir toplantı düzenledi. Suudi Arabistan ve Rusya üretim kesintilerini en azından yıl sonuna kadar sürdürmeyi planladıkları için toplantının sonunda raporlanacak önemli bir değişiklik olmadı. Brent ham petrolü varil başına 84 dolar civarında işlem görürken, WTI ham petrolü varil başına 82 dolardan işlem görüyor.

ABD’de de üçüncü çeyrek sonuçları bu hafta açıklanmaya başlayacak ve LVMH ve PepsiCo 10 Ekim Salı günü manşetlere çıkacak. Çarşamba’dan Cuma’ya kadar Delta Air Lines, UnitedHealth, Wells Fargo ve BlackRock da ilgi odağı olacak. Makro tarafta yatırımcılar ABD'de üretici fiyatları (Çarşamba) ve tüketici fiyatlarına (Perşembe) odaklanacak ve Michigan Üniversitesi güven endeksi de (Cuma) yayınlanacak. Çin'in dış ticaret ve enflasyon rakamları hafta sonunda açıklanacak. Çarşamba günü açıklanan Fed'in son toplantısının tutanaklarını da unutmayalım.

TCMB Başkanı Erkan, hafta ortasından itibaren (11-13 Ekim) Fas’ın Marakeş şehrinde Dünya Bankası Grubu ve IMF Yıllık Toplantıları kapsamında uluslararası fonlar ve yatırım bankalarıyla buluşacak. Ağustos ayına ait ;Sanayii üretim, işsizlik ve ödemeler dengesi verisini takip edeceğiz.

BIST100’de hafta içinde etkili olan satışlara rağmen bir önceki zirvemiz olan 8400 seviyesinin üzerinde gerçekleşen kapanışı olumlu buluyoruz. Endekste özellikle jeopolitik gelişmeler nedeniyle yaşanabilecek satışlar ile tekrar 8400 desteğinin altına inmesi durumunda ise kısa vadeli olarak açılmış pozisyonlarda stop-loss seviyelerinin yakın tutulması gerektiğini düşünmekteyiz. 8400 seviyesinin üzerinde etkili olacak yükseliş hareketinin devamı halinde ise ilk etapta 9000 seviyesini haftalık bazda önemli direnç noktası olarak takip edeceğiz.

Manşette öne çıkanlar

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattığını açıkladı. İsrail ordusu “savaş durumu alarmı” ilan etti ve Gazze'ye saldırılar düzenledi.

İsrail, Hamas'ın dün başlattığı “Aksa Tufanı” isimli saldırının ardından, Gazze'ye akaryakıt ve mal girişini durdurma kararı aldı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu(MKK) nezdinde pay senedi yatırımcı sayısı üst üste 7 haftalık yükselişini geçen hafta sonlandırdı. MKK'nın açıkladığı yatırımcı ve hesap sayılarına göre, 6 Ekim ile sona eren haftada pay senedi yatırımcı sayısı 174 bin 586 kişi azaldı. Böylece pay senedi yatırımcı sayısı 7 milyon 784 bin 62'den 7 milyon 609 bin 476'ya indi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında tüm vergisel işlemlerin elektronik ortamda yapılacağı Dijital Vergi Dairesi'ni devreye alacaklarını belirterek, “Gelir İdaresi, ilerleyen süreçte, mükelleflerin yaptığı başvurular üzerine vergi dairesince yapılan işlemleri, robotik süreçler ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak Dijital Vergi Dairesi üzerinden yapacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek piyasa koşulları elverdikçe uluslararası rezerv biriktirmeye devam edeceklerini söyledi. Şimşek ayrıca “ülkemize ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Economist Intelligence, “Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin İkinci 10 Yılında Olacaklar” altbaşlıklı raporunda, Pekin yönetiminin Türkiye’yi “Depolama ve lojistik gibi tedarik zinciri faaliyetlerinin yanısıra düşük değerli üretimdeki bazı boşlukları doldurabilecek, gelecek vaat eden ülke” olarak gördüğünü belirtti.

Fed Guvernörü Michelle Bowman, enflasyonu Fed’in yüzde 2'lik hedefine hızlı bir şekilde döndürmek için faiz oranlarının muhtemelen daha da artırılması gerekeceği yönündeki çağrısını yineledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Eylül ayı istihdam artışı rakamlarının istihdam sektörünün durumuna ilişkin görüşünü değiştirmediğini, gelecek verilerin Fed'in faizleri yeniden artırması gerekip gerekmediğine ilişkin görüşlerini yönlendireceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşacaklarına güvendiğini söyledi.

Citigroup, müşteriler, yönetim altındaki varlıklar ve mevduatlar dahil olmak üzere Çin tüketici varlık portföyünü HSBC Holdings'e satmayı kabul ettiğini duyurdu. Anlaşma, yaklaşık 3,6 milyar dolarlık toplam mevduat ve varlık yönetimi yatırımını kapsıyor ve satışın 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak A1 Capital


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.