EKVATOR BÜYÜKELÇİSİ PUMA PUMA, ATO BAŞKANI BARAN’I ZİYARET ETTİ.

26 Eylül 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin muz ve kahve ithal ettiği Ekvator ile tarım, sanayi ve turizm sektörlerinde ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilebileceğini belirterek, “Ülkemiz ile Ekvator arasında hâlihazırda 2022 yılında 125 milyon dolara gerileyen bir dış ticaretimiz söz konusu. Bu rakamı her iki ülke lehine yukarıya taşımalıyız. Ekvator ile ticaretimizi 1 milyar dolar seviyesine yükseltmeliyiz” dedi.

EKVATOR BÜYÜKELÇİSİ PUMA PUMA, ATO BAŞKANI BARAN’I ZİYARET ETTİ.
Yayınlama: 27.09.2023
25
A+
A-

Ekvator Büyükelçisi Fanny De Lourdes Puma Puma, ATO Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz’ın da bulunduğu ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, Ekvator ile uzaklık nedeniyle potansiyeline ulaşamayan ilişkilerin, Cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı ziyaretlerle 2012 yılından bu yana gelişen bir seyir izlediğini söyledi. Türkiye’nin Ekvator ile ticaretinde muz, kahve, kakao gibi tarım ürünlerinin önemli bir yeri olduğunu kaydeden Baran, Güney Amerika’da yer alan Ekvator ile tarım, sanayi ve turizm sektörlerinde ticari ve yatırım ilişkilerinin geliştirilebileceğini dile getirdi. Baran, “Ülkemiz ile Ekvator arasında hâlihazırda 2022 yılında 125 milyon dolara gerileyen bir dış ticaretimiz söz konusu. Bu rakamı her iki ülke lehine yukarıya taşımalıyız. Ekvator ile ticaretimizi 1 milyar dolar seviyesine yükseltmeliyiz” dedi.

Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, ticari ilişkilerin savunma ve medikal sanayi alanında da geliştirilebileceğini anlattı. Ekvator’da turizm, dijitalleşme ve enerji yatırımlarının arttığını kaydeden Baran, Türk özel sektörünün ilgili olduğu bu alanlarda yatırımların geliştirilebileceğini dile getirdi. Ekvator’a yatırım yapılması durumunda Güney Amerika ülkelerine ihracat yapma imkânının cazip oluğunu belirten Baran, “Yatırımları ve ticaret hacmini geliştirmek için Ankara Ticaret Odası olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” diye konuştu. 

SADECE BAŞKENT’E 30 BİN TON KAHVE

Ziyarette konuşan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da, 2022 yılında Ankara’nın Ekvator’dan 389 bin dolar ithalat yapıp, 3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Ankara’nın sadece kahve ihtiyacı 30 bin ton. Bu alanda faaliyet gösteren 500 üyemiz var. Şehrimizde kahve tüketmek isteyen 2 milyon genç insan var. Sadece kahve ticareti ile bu rakamları 5-6 katına yükseltebiliriz” dedi.

EKVATOR’UN, ANKARALI ŞİRKETLERLE BULUŞMASINI İSTİYORUZ 

Ziyarette konuşan Büyükelçi Puma Puma da Ekvator’un Latin Amerika’da yatırım ve ticaret açısından giderek önem arz eden bir merkez haline geldiğini ve bunu sağlamak için bazı yasal düzenlemeler gerçekleştirildiğini anlattı. Ülke için petrolün çok önemli olduğunu ve petrol dışındaki ürünlerin ticaretini geliştirmeye gayret ettiklerini bildiren Büyükelçi Puma Puma, “Ekvator olarak petrol dışı ürünlerin dış ticaretini artırma gayretimiz var. Bunun yanı sıra sanayileşme hedefimiz de var. Bu süreçte Türkiye ile olan iş birliğini çok önemsiyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir Pazar hem de birlikte iş, yatırım ve diğer ülkelere ihracat yapılabilecek bir ülke” diye konuştu.

ATO üyeleri ile Ekvator’daki iş insanlarını bir araya getirerek ilişkileri geliştirmek istediklerine dikkat çeken Büyükelçi, “Sanayi, ticaret, yatırım, turizm, sağlık, savunma gibi pek çok alanda işbirliği yapmak mümkün. Biz Ankaralı şirketlerin Ekvator’a gelmesini, Ekvator’daki özel sektörün Ankara’daki özel sektörle buluşmasını istiyoruz. Bu noktada Ankara Ticaret Odası bizim için önemli” dedi.

ANKARA’NIN KÜLTÜR MİRASLARI BÜYÜKELÇİ’YE TANITILDI

ATO Başkanı Baran ve ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, Büyükelçi Puma Puma’ya Ankara’nın yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren kültür hazineleri “Gordion Antik Kenti” ve “Arslanhane Camii” hakkında da bilgi vererek, ATO’nun Gordion için hazırlattığı tanıtım görselinin önünde anı fotoğrafı çektirdi. Fotoğraf çekiminde ATO Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Özyolu ve ATO Meclis Üyeleri Çetin Çataloğlu ve Fırat Aslanbaş da yer aldı.

 

 

Kaynak: SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.