Fx analizi

USD/TRY: Dün ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdamının beklentilerin altında gelmesi piyasaların rahatlamasını (Kötü veri = iyi veri) sağladı.

Fx analizi
Yayınlama: 05.10.2023
0
A+
A-

 Piyasaların odak noktasında olan ve 2007 yılından itibaren en yüksek seviyede bulunan ABD on yıllık tahvil faizindeki gerileme destekleyici olurken, petrol fiyatlarındaki sert düşüş (%5,6) de enflasyon endişelerini kısmen azalttı. Bu ortamda Dolar değer kaybetti, borsalarda da yükseliş gözlendi. Dünkü olumlu havanın etkisi bu sabah da devam ediyor. Dolar baskı altında kalmaya devam ederken, EURUSD paritesi 1,05'in hafif üzerinde. Şu aşamada uzun vadeli tahvil faizindeki seyir yakından izlenecekken, yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi kritik olacak. Bugün ise ABD'de istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları TSİ 15.30'da izlenecek. Yurtiçine bakıldığında, fiyatlamalarda  önemli bir değişiklik yok. Sınırlı yükseliş eğilimi gösteren ve dün %0,2 oranında prim yaparak 27,57 seviyesinden günü tamamlayan Dolar/TL'de sınırlı yukarı yönlü hareket dünkü kapanış seviyesinin hafif üzerinde sürebilir. Yurtiçinde bugün TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak.

EUR/USD: Dün ABD'de açıklanan eylül ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam artışı, beklentilerin belirgin şekilde üzerinde gerileyerek Ocak 2021'den bu yana en düşük seviyede kaydedildi. Söz konusu veri, Fed'in faiz artışlarının etkisiyle istihdam piyasasının kısmi soğumaya başladığına işaret etti. Yatırımcıların, Fed'in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağı konusundaki endişelerini azalarak, tahvillerdeki satış dalgası hız kesti ve ABD Hazine tahvili faizleri gerilemeye başladı. Petroldeki düşüş de önemliydi. Bu ortamda Dolar baskı altında kaldı, EURUSD paritesi ise 1,05'in üzerine çıktı. Açıklanan veriler önemini korurken, yarınki ABD tarım dışı istihdam verisi kritik olacak. Şu aşamada dünkü verinin ardından parite dünkü en düşük seviye olan 1,0450'nin üzerinde kalmak isteyebilir. Yukarıda ise 1,0530 ve 1,0580 sıralı dirençler olarak takip edilebilir.

XAU/USD: Yaşanan belirgin düşüşlerin ardından teknik olarak aşırı satıma gelmiş göstergelerle önemli destek bölgesinden tepki arayışında olan değerli madende dün ABD'de beklentilerin altında açıklanan ADP verisi satış baskının azalmasına ve tepki alımlarına imkan tanıdı. Dün Ons Altın 1.821 seviyesinden yatay bir görüntüyle tamamladı. Şu aşamada yarınki kritik tarım dışı istihdam verisine kadar da değerli madende kısmi tepki isteği gündemde kalabilir ki önemli destek olarak takip ettiğimiz 1.810 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanabileceğini düşünüyoruz. Yukarıda ise 1.830 ve 1.850 sıralı dirençler olarak takip edilebilir.

Kaynak: Ziraat Yatırım

 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.