Fx analizi

Dün ABD’de beklentileri aşan perakende satışlar verisi Fed ile ilgili endişeleri gündeme getirip borsa endekslerinde baskı yapsa da kapanışlar yatay seviyelerde gerçekleşti.

Fx analizi
Yayınlama: 18.10.2023
4
A+
A-

USD/TRY: Dün ABD'de beklentileri aşan perakende satışlar verisi Fed ile ilgili endişeleri gündeme getirip borsa endekslerinde baskı yapsa da kapanışlar yatay seviyelerde gerçekleşti. Diğer yandan on yıllık tahvil faizi %4,80'nin üzerine çıkarken, Dolar'da bir güçlenme gözlenmedi. Bu sabah da Dolar yatay hareket ederken, Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerle ABD vadelileri hafif satıcılı. Dün akşam saatlerinde insanlık dramının yaşandığı ve sert bir tepki gösterilen Filistin'deki hastane saldırısı sonrasında risk iştahı zayıf. Dolar/TL de 28 seviyesinin üzerinde. Kısmı yükseliş eğilimini sürdüren kurda söz konusu  seviyenin hafif üzerinde hareketlilik sürebilir. Bugünkü ajandaya bakıldığında yurtiçinde veri gündemi sakin. Yurtdışında ise ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verisi dışında Fed üyelerinin konuşmaları takip edilebilir. Ayrıca TSİ 21:00'de Bej Kitap yayımlanacak.

EUR/USD: Dün ABD'de eylül ayına ilişkin sanayi üretimi ve perakende satışlar verisinin beklentilerden güçlü gelmesi ardından, Fed'in faiz oranlarını artıracağına yönelik beklentiler bir miktar arttı. Bu sabah ise Orta Doğu'daki gelişmeler piyasalar üzerinde daha baskın bir etki yaratıyor. Bu arada dünkü verilerin ardından ABD Hazine tahvili faizleri yükselirken, 10 yıllıkların tahvil faizi, dün yaklaşık 12 baz puan yükselişle %4,80'nin üzerine çıktı. Ancak Dolar'ın, bu gelişmelere rağmen güçlenemediğini ve Dolar endeksindeki (DXY) dünkü yatay kapanışın ardından bu sabah da yatay hareketlerin yaşandığını izliyoruz. Aylık ortalamasında hareket eden EURUSD'de ise 1,0630 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Diğer taraftan olası düşüşlerde 1,0525 seviyesi destek olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün 1.913 – 1.931 seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın, günü 1.923 seviyesinde tamamladı. Dün açıklanan perakende satış verilerinin ardından tahvil getirilerinin yükselişine rağmen Orta Doğu'daki gerilimin tırmanmasından destek bulan değerli maden bu sabah yükselişini devam ettiriyor. Teknik seviyelere bakıldığında 1.940 seviyesinin üzerindeki kapanışlarda 1.972 seviyesi hedefte kalabilir. Diğer yandan, geri çekilme halinde ise 1.923 seviyesi ilk destek bölgesi.

Kaynak Ziraat Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.