Haftalık teknik analiz

ABD hafta başı JOLTS açık iş sayısı, Ağustos’ta 9 milyon 610 bine yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı. iş gücü talebinin bir ölçütü olan açık iş sayısındaki artışın, Fed’in para politikası sıkılaşmasına rağmen iş gücü piyasasının gücüne işaret ettiğini belirtti.

Haftalık teknik analiz
Yayınlama: 09.10.2023
2
A+
A-

Ülkede özel sektör istihdamı eylül ayında 89 bin kişi artarak beklentilerin altında açıklandı. Veri sonrası Hafta başı yükselişin kaydedildiği hazine tahvil getirileri düşerken, pay piyasalarında pozitif bir seyir kaydedildi. Haftanın öne çıkan majör başlığı ise tardım dışı istihdam rakamlarıydı. ABD'de tarım dışı istihdam eylül ayında güçlü artışına devam ederek 336 bin seviyesinde açıklandı. Ortalama saatlik kazançlardaki artış ise aylık bazda beklentilerin altında kalarak %0,2 arttı. İşsizlik oranı %3,8 seviyesinde kaldı. Veri işe alımlardaki artışın sürdüğüne işaret ederken, ücret artışının yavaşladığını gösterdi. Ancak istihdam piyasasının güçlü seyrini koruduğu dikkat çekti. Dolar endeksinin 106,00 seviyesinin altına gerilediği görülürken, hisse piyasalarında son işlem günü pozitif kapanış söz konusuydu. Hafta boyunca açıklamaların takip edildiği yerel Fed Başkanları açıklamalarında karışık mesajlar vermeye devam etti. Bir taraftan şahin mesajlar gelirken, diğer yandan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, %2 enflasyona doğru çok fazla ilerleme kaydedilmesi halinde Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmasına gerek kalmayabileceğini söyledi. Bu hafta açıklanacak enflasyon rakamı haftanın majör başlığı konumunda yer alıyor. 

Yeni haftada ne konuşacağız?

Küresel piyasalarda, İsrail-Filistin arasındaki gerginlik gündemde bulunuyor. Bu hafta içinde bu konuyla ilgili gelişmeler, gerginliğin azalması veya artması, piyasaların seyrinde belirleyici olmaya devam edebilir. Majör Merkez Bankaları yakından izleniyor. ABD ve Avrupa Merkez Bankaları yetkililerinin konuşmaları ön planda kalmaya devam ediyor. Faiz konusuyla ilgili verdikleri mesajlarda piyasalar üzerinde etkili olabiliyor. Bu hafta ABD'de enflasyon haftası olarak görülmektedir. Eylül ayı enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor. Açıklanacak veri sonrası Fed toplantılarına dair beklentilerinde etkilenmesi beklenebilir. Hafta içerisinde ABD için önemli bir veri daha olacak. Eylül ayında yapılan Fed toplantısının tutanakları olarak görülüyor. Toplantıya dair detayları görmek açısından önemli olabilir. Avrupa'da ise Avrupa Merkez Bankasının(ECB) eylül ayı toplantısının tutanakları bulunuyor. Bu hafta hem ABD hem Avrupa Merkez Bankalarının eylül ayı toplantılarının tutanakları, piyasaların takibinde olacaktır. Hafta içerisinde Fed ve ECB üyelerinden gelebilecek olası açıklamalarda önemli olabilir. Yurt içinde 10 Ekim Salı günü ve 11 Ekim Çarşamba günü açıklanacak veriler var. Onun dışında veri takvimi sakin gözüküyor. Hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olası açıklamaları takip edilebilir. 

Kaynak: Gedik Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.