Haliç Üniversitesi akademik yıl açılış töreni gerçekleşti

Haliç Üniversitesi’nin 2023-2024 akademik yıl açılış töreni, üniversitenin All In One konseptli 5. Levent kampüsünde gerçekleştirildi. 2 Ekim Pazartesi günü öğrenciler, akademisyenler ve idari kadronun yoğun katılımıyla düzenlenen açılış töreninde, Psikolog Selin Durusal ve Eğitimci Ahmet Şerif İzgören motivasyon konuşmaları ile öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Haliç Üniversitesi akademik yıl açılış töreni gerçekleşti
Yayınlama: 05.10.2023
0
A+
A-

Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Naci Topsakal açılış konuşmasında, ‘‘Hepimiz şunu çok iyi biliriz ki başarılı insanların arkalarında ilham veren, bilgi veren değerli insanlar vardır. Bizim takriben 16 bin öğrencimiz içinde de çok başarılı öğrencilerimiz olacaktır. Sevgili Hocalarım, bu çocukların arkasında ilham perisi, destekleyicisi siz olacaksınız ve bu çocuklarımız ülkemizin geleceğini inşa edecekler. Sevgili öğrencilerimiz, zamanlarınızı fevkalade iyi kullanın.  Hayatta satın alamayacağımız, geri getiremeyeceğimiz şey para değil, zamandır. Başarının yüzde biri yetenek, yüzde 99'u terdir derler. Hayatın ter ve emek olduğunu, emeğin kutsal olduğunu üniversite yıllarında öğrenmeye başlayacaksınız.” dedi.

''Bilim ve teknolojiyi üreterek kullanacağız!''

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu 2023-2024 akademik yılı açılış törenindeki açılış konuşmasında; ‘‘Öncelikle 2023-2024 akademik yılında üniversitemizi tercih ederek aramıza katılan yeni öğrencilerimizin göstermiş oldukları başarı ve üniversitemizi öncelikle tercih etmeleri nedeniyle kutluyorum. Haliç Üniversitesi bu yıl 8 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulunda 21 ön lisans, 46 lisans, 58 lisansüstü programı olmak üzere toplam 135 eğitim öğretim programı ile 2023-2024 akademik yılını sürdürecektir. Bilindiği üzere Latince kökenli olan üniversite kelimesi evrensel anlamına gelen Universal ile bağlantılı bir terim ikinci bir anlamı ise akademisyenler ve öğrencilerin bir araya geldikleri birliktir.'' ifadesini kullandı.

Motivasyon konuşmaları törende büyük alkış topladı!

Öğrencilere eğitim dönemleri ve gelecekte bekleyen kariyer hayatları konusunda tavsiyelerde bulunan Psikolog Selin Durusal; ‘‘Bir Haliç Üniversitesi mezunu olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, ne kadar zaman geçerse geçsin hep aynı şeye önem veren bir üniversite oldu. ‘Öğrencinin kendini geliştirmesi’. Fakat bu sadece hocalarımızla ilgili değil. Bu sizin neyi ne yapmak istediğinizle, hedeflerinizle ve yaşamı nasıl algıladığınızla da ilgili. Çünkü, akademik kadro size sonuna kadar destek vermek için oldukça adanmış gruplardan oluşuyor. Fakat üniversite sadece akademik hayat için mi önemli? Burada mı gelişeceğiz? Burada mı öğreneceğiz? Hayır. Aynı zamanda kampüs yaşantısı ve süregelen birçok ilişki zinciri kurabilmenizi de sağlayacak aslında. Eğitim hayatınız boyunca ve sonrasında size sonuna kadar destek olan, şahane bir akademik kadroyla berabersiniz. O yüzden ne olur onların yanında, arkasında, etrafında olmaktan hiç vazgeçmeyin. Çünkü fakülte size bir diplomadan daha fazlasını katar. O yüzden hem tadını çıkartın hem de üretin. Hepinize güzel bir akademi yılı diliyorum.’’ diye konuştu.

Eğitimci Yazar Ahmet Şerif İzgören’in gençlere başarılar dilediği konuşması ile açılış töreninde sözlerini şöyle tamamladı: ‘‘Bu salonda gençlere yapacağım en kötü şey bir motivasyon konuşması olur diye düşünüyorum. Verilerden ve bilgiden yola çıkmamız gerek. Bilgiye odaklanıldığında bir şeylerin değişeceğini düşünüyorum. Bu ülkeye baktığınızda ise benim size anlatmam gereken şey, veri. Pablo Neruda, 1954 yılında Santiago Üniversitesi'nde bir konuşma yaptı ve çocuklara dedi ki: “Bilgi bir ışık gibidir. Sızacak bir yer bulur ve içeri girer.” Bugün burada öğretim üyelerine çok büyük saygıyla bir şeyi söylemek istiyorum; hakkınız ödenmez. Sizler bilgi içeri girsin diye kapıları açıyorsunuz. Bilgiye odaklanıldığında bir şeylerin değişeceğini düşünüyorum.''


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.