ICDDA Türk Sanayisi İçin Faydalı Çıktılar Ortaya Koyacak

Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) etkinliğinin tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya, “Nisan ayında olacak programla beraber şimdiye kadar ortaya çıkan istatistiklerin çok daha etkili bir şekilde geride bırakılacağını hem SSB hem de Türk sanayisi açısından çok faydalı çıktılar ortaya konulacağını düşünüyorum.” dedi.

ICDDA Türk Sanayisi İçin Faydalı Çıktılar Ortaya Koyacak
Yayınlama: 02.03.2024
4
A+
A-

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı destekleri ile OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından 17-19 Nisan 2024 yılında ATO Congresium’da 6.’sı düzenlenecek olan Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) etkinliğinin tanıtım toplantısı OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya ve Sanayileşme Daire Başkanı Murat Çizgel’in katılımlarıyla düzenlenen toplantıda, OSSA Koordinatörü Dr. Semih Yiğit, 2013 yılından 2022 yılına kadar geçmiş etkinliklerin kazanımları hakkında bilgi verdi. OSSA Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yarsan ve OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın etkinlikle ilgili bilgiler paylaştı.

“ICDDA KOBİ’ler için büyük değer kazandı”

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yarsan, ICDDA’e daha önceki etkinliklerden üst sınıfa taşımayı planladıklarını anlattı. Savunma Sanayii Başkanlığının desteğinin önemine dikkat çeken Yarsan, ICDDA’i destekleyen diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Savunma sanayi ile birlikte havacılığın da giderek büyüdüğüne işaret eden OSSA Başkanı, ICDDA’in KOBİ’ler için büyük değer kazandığını dile getirdi. Yarsan şunları söyledi: “OSSA olarak biz de KOBİ’lerimizin dünya düzeni içerisinde güçlü bir şekilde yer alması için efor sarf etmekteyiz. Savunma Sanayii Başkanlığımız lider konumda burada. KOBİ’ler olarak onların arkasında görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. ICDDA’e gelen uluslararası firmalarla her ne kadar KOBİ’lerimiz bir araya gelse de birçok ana yüklenicimiz de bağlantı ve temas kuruyor. Ülkemizin mevcut konumu ve artan değerleriyle daha da güçlü hale geleceğimizi burada da önemli seviyelerde yer bulacağımıza inanıyoruz. OSSA’nın kurulduğu günden bu yana üyelerine kazandığı değerlerin fazlasıyla ICDDA’de de artmasını bekliyoruz.”

“Kümelenme firmalara değer üretiyor”

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSSA’nın organik bir kümelenme olduğuna dikkati çekti. Üyelerinin imkan ve kabiliyetlerini sektörle paylaşan ve kendi kendini yöneten bir yapı olarak OSSA’nın Savunma Sanayii Başkanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle bugünlere geldiğini kaydetti.

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Kümelenme dediğimiz zaman biz iş birliği, güç birliği ve ortaklaşa rekabet olarak 3 sihirli cümlemiz var. Bunun da firmalarımıza bir değer ürettiğini ve katkı sağladığını görüyoruz. Firmalarımızın da buna inandığını biliyoruz. Savunma Sanayii Başkanlığımızın sanayileşme politikası KOBİ’ler için son derece kritik.”

ICDDA yerli ve milli ürünler için kritik

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Kaya, ICDDA gibi organizasyonlarla Savunma Sanayii Başkanlığının yüklenmiş olduğu misyona katkı veren herkese teşekkür etti. Kaya, “Bizim için de çok kıymetli. Bir anlamda yükümüzü almış oluyorlar.” dedi.

ICDDA’de katılımcı ülke sayısı ve ikili iş birliği görüşmelerinin kıymetli olduğunu dile getiren Kaya, “2022 yılında yüzde 20’lerde olan yerlilik oranımız bugün yüzde 80’ler civarında gelecek 5 yıl içerisinde bunu yüzde 85’e çıkarma niyetimiz var. Buradaki temel motivasyonumuz, kümelenmelerle savunma sanayiinin ihtiyacı olan ürünleri mümkün olduğunca milli ve yerli olması yönünde bir gayretimiz oluyor. Bu açıdan bu organizasyon çok kritik. Farklı ülkelerden ve Türkiye’den bu kadar farklı katılımcıyı bir araya getirip neler yapabildiğini görebilmek çok kıymetli.” dedi.

2024-2028 Stratejik Planını hazırladıklarını belirten Kaya, en önemli farkındalığın sürdürülebilir bir ihracat politikası olduğunu değerlendirdiklerini kaydetti. Uluslararası iş birliğini geliştirmenin gerekliliğine dikkat çeken Kaya, SSB’nin EYDEP ve YETEN platformlarına işaret ederek, “Bunlar, bu tarz organizasyonlarla bir araya geldiğinde çok daha anlam kazanıyor. Nisan ayında olacak programla beraber şimdiye kadar ortaya çıkan istatistiklerin çok daha etkili bir şekilde geride bırakılacağını hem SSB hem de Türk sanayisi açısından çok faydalı çıktılar ortaya konulacağını düşünüyorum. Hayırlı olmasını diliyor, katkı ve emek veren herkese teşekkür etmek istiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.