İlk 6 ay anne sütünün önemi

ŞANLIURFA- 09.10.2023 – HİBYA – Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yenidoğan Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, emzirme haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte anne ve anne adaylarına emzirme teknikleri, emzirmenin bebeğe ve anneye faydalarıyla birlikte anne sütünün yararı konusunda bilgi verdi.

İlk 6 ay anne sütünün önemi
Yayınlama: 09.10.2023
2
A+
A-

Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yenidoğan Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada anne sütünün önemine vurgu yaptı.

1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yenidoğan Bilim Dalında etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan ve anne sütünün önemine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, “Yeteri düzeyde anne sütünü alan çocuklar, ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı ve daha başarılı olurlar” dedi.

Bağdiken, bir toplumun ve onu oluşturan bireylerin sağlıklı olarak yaşamasında yeterli ve dengeli beslenmenin ilk koşul olduğunu ifade ederek, yetersiz ve dengesiz bir beslenme sonucu ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerinin fazla bebeklik ve çocukluk çağında görüldüğünü söyledi.

Anne sütünün eşsiz bir besin olduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Bağdiken, “Son yıllarda anne sütü ile beslenme konusunda yoğunlaşan çalışmalar anne sütünün eşsiz bir besin olduğunu ve bebek beslenmesindeki yerinin başka hiçbir şekilde doldurulamayacağı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Bu gerçekler ışığında anne sütü kullanımı tüm dünyada tekrar yaygınlaşmaya başladı. Yapılan çalışmalarda; çocukluk çağı ölümlerini emzirmenin tek başına %13, doğru tamamlayıcı beslenme uygulamaları ile birlikte yaklaşık %20 oranında azalttığını ortaya konulmuştur. UNICEF’e göre; anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları anne sütü ile beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre de 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde yedisinden tek başına beslenme yetersizliklerinin sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu verilerle birlikte emziren anne oranlarının yükselmesiyle yılda 800 binden fazla yaşamın kurtulacağı belirtilmektedir” diye konuştu.

İlk 6 ay anne sütü oldukça önemli

Bir bebeğin olabildiğince anne sütünü fazla almasını önerdiklerini kaydeden Bağdiken, ilk ay boyunca sadece anne sütünün verilmesi gerektiğini kaydetti. 6 aydan sonra ek gıdaya geçilebileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bir bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesin, 6. aydan sonra ek gıdalara geçilse bile en az 2 yaşına kadar emzirilmesi önerilmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde bedensel ve ruhsal hastalıkların daha az görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca anne sütüyle beslenen çocukların okul başarılarının daha yüksek olduğu da bilinmektedir. Anne sütüyle beslenme bebeğe olduğu kadar, anneye, ülke ve aile ekonomisine de önemli katkılar sunmaktadır. Büyüme ve gelişmenin ideal şartlarda olabilmesi için, anne karnında başlayan ve özellikle kritik pencere olarak adlandırdığımız doğumdan itibaren iki yaşın sonuna kadar devam eden süreçteki emzirme ve anne sütü ile beslenme oldukça önemlidir.”
Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, beslenme yetersizliklerinin önlenmesi için atılması gereken ilk adımın emzirmenin doğumdan sonra en kısa sürede başlatılması olduğunun altını çizerek bebeklerin sadece anne sütü ile ilk 6 ay emzirilmesi ve 6. ayın ardından uygun ek besinlerle emzirmenin 2 yaşa kadar devam ettirilmesinin değerli olduğunu söyledi.
 Dr. Öğr. Üyesi Bağdiken şöyle konuştu: “Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.  Bu kapsamda emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması, ayrıca beslenme bozukluklarının önlemesi yoluyla çocuklarda ölüm ve hastalık oranlarını düşürmek hedeflenmektedir.”

Hastane konferans salonunda düzenlenen etkinliğe; Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr.İdris Kırhan, Başhekim Yardımcısı  Doç Dr. Serap Satış, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yenidoğan Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, Anneler ve Anne adayları ile bölümde görev alan hemşeri ve personel katıldı. İki saat süren etkinlikte Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yenidoğan Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yücesoy Bağdiken, anne ve anne adaylarına emzirme teknikleri, emzirmenin bebeğe ve anneye faydalarıyla birlikte anne sütünün yararı konusunda bilgi verdi.
Etkinlik sonunda Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimİ Doç. Dr. İdris Kırhan, katılımcılara sertifika verdi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.