İmamoğlu: “12 genç kadının maharetli yolculuğu toplumuzu morallendirdi”

Kız çocuklarının eşit ve güzel yarınlara ulaşması için Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğünde hayata geçen Büyüt Hayallerini projesi, özel bir başlangıç daha yaptı. İstanbul Vakfı ile Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması düzenlendi.

İmamoğlu: “12 genç kadının maharetli yolculuğu toplumuzu morallendirdi”
Yayınlama: 04.10.2023
15
A+
A-

 İlk kez düzenlenen yarışmada dereceye giren filmler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun katıldığı programda ödüllendirildi. Törende konuşan Dr. İmamoğlu, projeyle ilgili duygularını “İstedik ki sinemanın gücüyle başarılı kadın hikâyelerine dikkat çekelim, kız çocuklarına sinema aracılığıyla da ilham vermeye devam edelim. Bunu yaparken yaratıcı, hayal gücü yüksek, sosyal sorumluluk bilinci taşıyan sinemacılara da destek olalım. Bu amaçlarla ‘Başarılı Kadın Hikâyeleri’ temasıyla Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması’nı hayata geçirdik” ifadeleriyle paylaştı. İBB Başkanı İmamoğlu Türkiye Kadın Voleybol Takımının zafer yolculuğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Toplumun içinde öyle bir insan çıkabiliyor ki, öyle bir mucize, öyle bir yaratıcı kimliğe ya da sanatçıya dönüşebiliyor ki, o insanın hayatı bir anda değiştirebiliyor, ülkeyi. Her birimiz herhalde kabul ederiz ki 12 genç kadının sporda koyduğu maharetli yolculuk bir anda toplumumuzu nasıl morallendirdi… Bu değerli adımların her birinin aslında genç bir arkadaşımızın hayatına kattıklarının muhtemeldir ki toplum ilerleyen zamanlarda, 10-20-30 yıl sonra muazzam çıktılarını elde edecek ve bununla gurur duyacaklar” diye konuştu. 

İstanbul Vakfı çatısı altında hayata geçen Büyüt Hayallerini projesi, kız çocuklarının önünden ekonomik, toplumsal ve sosyolojik engelleri kaldırmak için başladığı yolculuğunda önemli bir adım daha attı. Başarılı kadın hikâyelerine dikkat çekmek amacıyla, İstanbul Vakfı ve Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliği ile Büyüt Hayallerini Kısa Film Yarışması’nın ilki düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kapsamlı restorasyon projesiyle İstanbul’un kültür-sanat hayatına kazandırdığı Artİstanbul Feshane’de gerçekleşen   programa İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyüt Hayallerini projesinin fikir öncüsü Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, İstanbul Vakfı Genel Müdürü Perihan Yücel, TÜRSAK Vakfı Başkanı Cemal Okan ile yarışmanın finalistleri katıldı. 

Cumhuriyet’in eşit bireyleri olarak yetişmeleri için 

Projeyi ilk duyduğunda heyecanlandığını ve keyifli bir projeye başlandığını hissettiğini belirten İBB Başkanı İmamoğlu şunalrı söyledi:

“Heyecan duyduğumuz işler var İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde. Evet devasa işler var, çok büyük bütçeli. Muazzam altyapı projelerimiz var. Bunların hepsi çok faydalı ama bir insana hizmet etmek, insanın gelişimine katkı sunmak bölümü çok daha   insana haz veriyor ve çok kıymetli bir iş olduğunu hissettiriyor. Bu bazen bir çocuk bazen bir kadın, bazen bir genç bazen bir engelli bireyin hayata en güçlü şekilde katılmasını sağlamak, onu değiştirilmesi sağlamak bütün bunlar belediyecilik hizmetinde, insana hizmetteki en özel hatlar. O bakımdan İstanbul Vakfı'yla yürütülen Büyük Hayallerini projesini bu yönüyle çok özel bir yere koyuyorum.”

“Türkiye özel bir yılın içerisinde. Cumhuriyetimizin 100. yılını yaşıyoruz ve 100. yılında Cumhuriyet'in kazanımlarını konuşuyoruz. Bizlere ne kazandırdı ve bundan sonra daha neler kazandırmalı. Özellikle cumhuriyet, kadın hak ve özgürlükleri açısından ulusumuza dönük çok büyük bir adım olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekiyor. Özellikle eğitimi ve eğitimdeki fırsat eşitliği konusunda insanlarımıza sunduğu imkânlar. Bütün bu kazanımları güçlendirme, bugünün ihtiyaçlarına dönük de geleceğe taşımakla ilgili özenli çalışmalar yapmak bizim gibi kamu yöneticilerinin önemli bir sorumluluğu.”

“12 genç kadının maharetli yolculuğu toplumuzu morallendirdi” diyen İmamoğlu, “Bazen yetenekler kaybolup gidebiliyor, ona o fırsat verilmediği için. Kaldı ki toplumun içinde öyle bir insan çıkabiliyor ki, öyle bir mucize, öyle bir yaratıcı kimliğe ya da sanatçıya dönüşebiliyor ki o insanın hayatı bir anda değiştirebiliyor, ülkeyi. Her birimiz herhalde kabul ederiz ki 12 genç kadının sporda koyduğu maharetli yolculuk bir anda toplumumuzu nasıl morallendi. Ve bütün kızlara özellikle ben hani evimdeki 12 yaşındaki kızımdan yaşıyorum, ona sağladığı öz güveni, ben yaparım duygusunun inanılmaz ve tarifsiz bir boyutu var. Bu nedenle biz bu işlerin önemini bugün belki hissedemiyor olabiliriz ama yaptığımız bu değerli adımların her birinin aslında genç bir arkadaşımızın hayatına kattıklarının muhtemeldir ki toplum ilerleyen zamanlarda, 10-20-30 yıl sonra muazzam çıktılarını elde edecek ve bununla gurur duyacaklar.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından finale kalan 10 eser arasından ilk üçe giren isimler açıklandı. Dilek Kutusu filmiyle birinci olan Feyzi Baran ödülünü İmamoğlu çiftinin elinden aldı. Yağlı Boya filmiyle ikinci olan İsmail Yılmaz’a ödülü Cemal Okan, Duvar filmiyle üçüncü seçilen Elif Feyza Demire ise ödülü Perihan Yücel tarafından verildi. 

Programda Büyüt Hayallerini projesinin ürünlerinden İlham Veren Adımlar kitabından etkilenerek animasyon film hazırlayan Alp Ertürk de ödüllendirildi. Ertürk, 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda gümüş madalya, 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'ndaki aynı kategoride altın madalya alan ve 2022 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda dünya şampiyonu olan milli yüzücü Sümeyye Boyacı’nın yaşam öyküsünü animasyon filme dönüştürmüştü. 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.