İmamoğlu: “Konu Türkiye olduğunda hepimiz hedefler etrafında kenetleniriz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) İstanbul’da yarın düzenleyeceği “Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu” öncesinde düzenlenen Gala Gecesi’ne katıldı.

İmamoğlu: “Konu Türkiye olduğunda hepimiz hedefler etrafında kenetleniriz”
Yayınlama: 06.10.2023
6
A+
A-

Gün boyu İstanbul’un kurtuluşunun 100’ncü yılı etkinliklerinde İstanbullularla bir araya gelen İmamoğlu, Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen gala gecesine eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte katıldı. Gecede, İmamoğlu ile birlikte; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, IOC Başkanı Thomas Bach ve Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Başkanı Spyros Capralos birer konuşma yaptı

İmamoğlu, Anadolu topraklarının binlerce yıldır medeniyetlerin buluşma noktası olduğunu belirterek,  “Birçok ekonomik, teknolojik ve kültürel yenilik bu topraklardan dünyaya yayıldı. Balkanlar, Ege, Akdeniz, Mezopotamya ve Kafkaslar İstanbul tarihe yön veren merkezler oldu. İnsanlığın spor tarihi de bulunduğumuz coğrafyada ve çevresinde yazılmaya başlandı. İlk olimpiyatlara Anadolu'dan da sporcular katıldığını biliyoruz. İstanbul'un en önemli meydanında 100 bin kişilik bir hipodromun bu şehre asırlarca hizmet verdiğini de biliyoruz. Sporun ve sporun felsefesinin doğduğu bu topraklarda yaşamanın bizlere yüklediği sorumluluğunu da her zaman hissediyoruz.” ifadelerini kullandı.

2036 Olimpiyatları için güçlü iradeleriyle ev ödevlerini yapmaya, üst üste adımlar atmaya devam ettiklerini dile getiren İmamoğlu, “Kararlı olduğumuz önemli bir diğer konu ise Avrupa Oyunları'nı 2027'de İstanbul'da düzenlemek. İstanbul, her şeyiyle Avrupa Oyunları'na hazır bir kenttir. Oyunların İstanbul'da düzenlemesinin tüm Avrupa ve dünyaya, çok önemli bir mesaj vereceğini düşünüyoruz. Avrupa’nın en büyük metropolü olan İstanbul’un, EOC ve Avrupa sporu adına olağanüstü bir sinerji yaratacağını öngörebiliyoruz.” dedi.

“Dünya artık onları ‘Filenin Sultanları’ olarak tanıyor”

İmamoğlu, 2027 Avrupa Oyunlarını İstanbul’a istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Spor bizim için siyaset üstüdür ve konu Türkiye olduğunda hepimiz hedefler etrafında kenetleniriz. İstanbul 2027’yi en mükemmel şekilde gerçekleştirmek için hazırız. Bugün burada VNL'i, Avrupa Voleybol Şampiyonası'nı kazanan, Paris 2024 Olimpiyat elemelerinden yenilgisiz çıkan Kadın Voleybol Milli Takımımızın kaptanı Eda Erdem var. Kendilerinden Paris’te madalya bekliyoruz. Dünya artık onları ‘Filenin Sultanları’ olarak tanıyor. İstanbul 2027'de, voleybol branşını ve kadın voleybol milli takımımızı da şampiyonluk mücadelesinin içinde görmek istiyoruz.”

EOC Başkanı Capralos, konuşmasının ardından, katkıları ve desteklerinden dolayı İmamoğlu’na plaket takdiminde bulundu. Etkinlik, spor dünyasının birbirinden tanınmış birçok ismini de bir araya getirdi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.