Intel ve Tesco gelen haber akışı ile birlikte yükseliş eğilimine devam ediyor

Intel (INTC) bünyesindeki PSG’nin operasyonlarını ayırıp farklı bir şirket olarak devam etmesi konusunda açıklamada bulundu.

Intel ve Tesco gelen haber akışı ile birlikte yükseliş eğilimine devam ediyor
Yayınlama: 04.10.2023
1
A+
A-

Intel’in çip birimi Programmable Solutions Group(PSG) ayrı bir şirket olarak devam etmesi şirkete otonom ve esneklik sağlayarak “alanda programlanabilir kapı dizisi”(FPGA) sektöründe büyümeyi ve daha efektif rekabet etmesi hedeflenmektedir. Veri merkezi, iletişim, endüstri, otomotiv, havacılık ve savunma sektörleri de dahil olmak üzere geniş bir pazar yelpazesine hizmet veren FPGA endüstrisi için yatırımcılarla yeni fırsatları yakalayıp oluşumun büyümesi tarafında gelecek 2-3 yıl içinde PSG’nin çoğunluk hissesini elinde bulundurarak halka arzını planlıyor.

Tesco (TSCO)  ilk yarı çekirdek karını beklentilerin üzerinde %13.5 arttırdığını söylerken, 2023/24 perakende düzeltilmiş faaliyet kârının 2.6 milyar pound ile 2.7 milyar pound arasında olmasını beklediğini ifade etti. Şirket daha önce düzeltilmiş faaliyet kârını yaklaşık 2.5 milyar pound tahmin ediyordu. Mali yılın ilk yarısında Tesco, 1.42 milyar pound perakende düzeltilmiş faaliyet karı elde etti. KDV satış vergisi ve yakıt hariç grup satışları %8.9 artarak 30.7 milyar pounda ulaştı.

Netflix (NFLX), Hollywood grevinin çözüme kavuşmasından sonra fiyatlarını arttırma hazırlığı içinde olduğu haber kaynaklarında yer aldı. Fiyatları reklamsız hizmetlerde ve  birkaç bölgede yükseltme konuşmaları yapılırken ilk olarak Amerika ve Kanada’da fiyat güncellemeleri olacağı aktarıldı. Fiyat artışlarının ne zaman ve ne kadar olacağı netlik kazanmamış durumda. 5 aydır anlaşma olmadan Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği arasında süren konuşmalar geçici anlaşmayla prensipte anlaştılar. Netflix, Şubat ayında bazı ülkelerde abonelik fiyatlarını düşürmüştü. Aynı ayda abonelerin şifre paylaşımını engellemek için bir plan hazırladı ve Mayıs ayında 100’den fazla ülkede uygulamaya koydu.

Kaynak: Gedik Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.