İş Bankası, Ankara’da girişimcilere özel şubesini hizmete açtı

Türkiye İş Bankası, farklı tasarımı ve özelleştirilmiş hizmet modeliyle Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine yönelik ilk şube modeli olan Girişimcilik Şubeleri’nin üçüncüsünü Ankara TEKMER’de hizmete sundu.

İş Bankası, Ankara’da girişimcilere özel şubesini hizmete açtı
Yayınlama: 06.10.2023
8
A+
A-

Türkiye İş Bankası, girişimcilik dünyasını yakından tanıyan, girişimcilerle aynı dili konuşup ihtiyaçlarını anlayan, alanında yetkin ve tecrübeli çalışanların yer aldığı startup şube hizmet modeli olan Girişimcilik Şubeleri’ni yaygınlaştırıyor. İlki Kasım 2021’de İş Kuleleri’nde hizmete giren, ikincisi İzmir’in önde gelen teknoloji girişimcilik merkezlerinden İzQ’da kurulan şubelerin üçüncüsü Ankara Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde (TEKMER) hizmete açıldı.

Şubenin açılışı İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, Ankara TEKMER Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ertürk Özel, Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Girişimciliği Dairesi Başkanı Damla Turan ve KOSGEB Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz ile ekosistem paydaşlarının katıldığı törenle gerçekleştirildi.

“GİRİŞİMCİLİK TEK KAZANANLI BİR OYUN DEĞİL”

Açılış konuşmasında İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, Ankara’nın konumu itibarıyla girişimcilik ekosistemi için önemli bir cazibe merkezi olduğunu belirterek, Ankara Girişimcilik Şubesi’nin TEKMER girişimcilerinin yanı sıra teknoparklar, teknokentler ve üniversiteleri de kapsayan bir sinerji oluşmasına aracılık etmesini hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynamaya başlayan startuplar’ın, zor filizlenen ve her aşamasında özel bir ihtimamla yaklaşılması gereken yapılar olduğunu ifade eden Lüle, “Bu nedenle girişimcilik şubelerimizi geleneksel bir şube hizmet modelinden ayrıştırarak girişimcilik ekosistemi paydaşlarının uğrak noktası olacak birer cazibe merkezi olarak tasarlıyoruz. Ankara Girişimcilik Şubemizi de Cumhuriyetin 100’üncü yaşına sayılı günler kala ülkemizin girişimcilik ekosistemine destek vermek amacıyla hayata geçirdik. Ankara çok kıymetli girişimleri içerisinde barındıran, teknolojik gelişim potansiyeli ile dünya ile yarışacak boyutta kurumlara sahip özel bir ekosistem. Ankara TEKMER de bu ekosistemi görünür kılmaya ve canlı tutmaya çalışan, dünya standartlarında uygulamaları ve paydaşları Ankara’ya getirmeye çalışan özel bir yapı” dedi.

Sezgin Lüle, girişimciliğin tek kazananlı bir oyun olmadığının altını çizerek “Startup’larımızın büyümesi ve ölçeklenmesi, global oyuna dahil olması ile hepimiz daha iyi bir geleceğe hizmet etmiş olacağız. Bu sadece ekonomik ve iktisadi anlamda değil aynı zamanda dünyamızın, yaşam koşullarımızın da daha iyi olması için bir zorunluluk. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, savunma sanayii, sağlık ve eğitim gibi dikeylerde de sıçrama yapmamız için startup’lara ihtiyacımız var” diye konuştu.

“TEKMER GİRİŞİMCİYLE YATIRIMCININ BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİ”

İki yıl önce KOSGEB desteğiyle Türkiye’deki ilk özel sektör sermayeli Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni kurma fırsatını yakaladıklarını belirten Ankara TEKMER Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ertürk Özel, şu anda bünyelerinde 50 girişimciyi barındırdıklarını söyledi. Özel, “Ankara TEKMER, zamanla girişimciyle yatırımcının buluşma noktası haline geldi. Hatta İstanbul’daki yatırımcı ve girişimcilerin Ankara’daki evi oldu. Yeni talepler artmaya başlayınca bu evi büyütme kararı aldık ve TEKMER Up projesini hayata geçirdik. TEKMER Up ile birlikte 70 girişimciye ulaşan bir hub haline geleceğiz. TEKMER Up bize İş Bankası’nı kazandırdı. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

“HEDEF 2030 YILINDA 100 BİN TEKNOGİRİŞİME VE 100 TURCORN’A ULAŞMAK”

Bakanlık olarak girişimcilik ekosistemini geliştirmek için pek çok faaliyet yürüttüklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Girişimciliği Dairesi Başkanı Dr. Damla Turan, girişimcilerin en önemli ihtiyaçlarından birinin finansmana erişim olduğunu belirtti. Bu noktada İş Bankası’nın Girişimcilik Şubeleri yaklaşımını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Turan, “Ankara’da bugün TEKMER içinde girişimcilik özelinde bir şubenin açılıyor olması bizim için çok mutluluk verici. Ülkemizde her sene girişimci sayısında, niteliğinde ve Turcorn sayısında çok ciddi artışlar görüyoruz. 2030 yılına geldiğimizde 100 bin teknogirişime ve 100 Turcorn’a ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefi ekosistem olarak hep birlikte gerçekleştirebiliriz. İş Bankası’nın Ankara Girişimcilik Şubesi’nin de bu konuda önemli katkıları olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“SIRADAN BİR BANKA ŞUBESİ DEĞİL”

KOSGEB Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz ise şunları söyledi:

“İş Bankası’nın Ankara Girişimcilik Şubesi, bizim için sıradan bir banka şubesi değil. Girişimcilere doğrudan ulaşabilecek, Ar-Ge ekosisteminin gelişmesine çok faydasının olacağını düşündüğümüz bir yatırım. KOSGEB olarak biz de bu yapıyla iletişimimizi her zaman kuvvetli tutarak girişimcilerimizi Turcorn’lara dönüştürebilecek bu ekosistemde elbirliğiyle çalışmak istiyoruz.”

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.