İsrail-Filistin arasındaki gerginlik

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda Türkiye’nin alması gereken pozisyona ilişkin açıklama yaptı.

İsrail-Filistin arasındaki gerginlik
Yayınlama: 09.10.2023
4
A+
A-

Davutoğlu, İsrail-Filistin arasında yaşanan savaşla ilgili ilk olarak her düzeyde ve her konuda Filistin halkının yanında olunduğunun vurgulanması gerektiği belirtti.

Başta Mescid-i Aksa olmak üzere Kudüs’teki kutsal mekanların dini ve tarihi kimliğine ve Filistin halkının uluslararası hukuktan doğan haklarına saygı duyulmasına kadar İsrail ile her tür normalleşmenin durdurulması gerektiğini savunan Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın acil toplantıya çağrılarak Filistinlilerin yalnız olmadığının gösterilmesi gerektiğini belirterek, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın statüsünün korunması konusunda güçlü ve somut bir eylem planının ortaya konmasını istedi.

Davutoğlu, bir dizi görüşme gerçekleştirilmesi gerekliliğine işaret ederek, şunları aktardı:

”Uluslararası hukuk açısından Kudüs’teki kutsal mekanların hamisi konumundaki Ürdün Kralı Abdullah ile temasa geçilerek alınacak tedbirler konusunda eşgüdüm sağlanmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki Kudüs komisyonunun toplanarak ortak bir gözlem heyetini Kudüs’e göndermek üzere Fas Kralı 6. Muhammed ile görüşülmelidir. 1948’de kurulan ve daha sonra atıl hale gelen ve Türkiye, ABD ve Fransa’nın üyesi olduğu Kudüs komitesindeki konumumuzdan hareketle, BM Genel Sekreteri Guterres ile derhal görüşülmelidir. BM Güvenlik Konseyi daimi ve geçici üyeleri ile derhal temas kurarak krizin yaygınlaşmasını engellemek üzere harekete geçilmelidir. Başta Suudi Arabistan, Mısır ve İran olmak üzere bölge ülkeleri ile kriz yönetimi ve alternatif çözüm yolları araştırılarak, sorunun bölgesel bir niteliğe dönüşmesi engellenmelidir.Çatışmalarda işlenmiş insan hakları ihlallerinin takip ve işlenmesi muhtemel insan hakları ihlallerini engellemek üzere BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin harekete geçirilmesi  gereklidir.”

Taraflar arasında ateşkes için acilen arabuluculuk girişimleri başlatılmasının ve Türkiye’nin 2009, 2012 ve 2014 krizlerinde olduğu gibi ateşkes çabalarına öncülük edilmesi gerektiğini aktaran Davutoğlu, ”Taraflar arasındaki esir ve yaralı değişimi için devreye girilmelidir. Krizin yayılma ihtimali yüksek olan Lübnan’a bir heyet gönderilmeli ve bütün taraflarla yakın temas kurulmalıdır.” ifadesini kullandı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.