İstanbul, 100’ncü kurtuluş yıl dönümünü Üsküdar’da kutladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü Üsküdar Meydanı’ndaki etkinliklerle kutladı.

İstanbul, 100’ncü kurtuluş yıl dönümünü Üsküdar’da kutladı
Yayınlama: 06.10.2023
17
A+
A-

İBB, 4 yıl 10 ay 23 gün süren düşman işgalinin ardından, Başkomutanlığını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı, Şükrü Naili Paşa komutasındaki Türk ordusu tarafından 6 Ekim 1923’te geri alınan İstanbul’un kurtuluşunu Üsküdar Meydanı’ndaki etkinliklerle kutladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte İstanbulluların kurtuluş coşkusuna ortak oldu. İmamoğlu, Üsküdar sahilini dolduran binlerce İstanbulluya şu sözlerle hitap etti:

 “En kara günlerde bile, özgürlük ve bağımsızlık fikrinin, milli mücadele ateşinin ışığı, İstanbul'dan hiç ama hiç sönmedi. Kurtuluş Savaşı, İstanbul'dan Anadolu'ya yayılan bir güç ve enerjiyle başladı. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a doğru yola çıkarken, özgür ve mutlu İstanbul ile yeniden buluşacağını biliyordu. Çünkü o, kendine, bu toprakların insanlarına güveniyordu. Gelecek güzel günlere yürekten inanıyordu. Kurtuluş Savaşı, bu inanç ve güvenle kazanıldı. Cumhuriyet, bu inanç ve güvenle kuruldu.”

“Cumhuriyet’le birlikte, güçlü ve milli bir ekonomiye sahip olduk”

Hep birlikte milli iradeye, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir sistem inşa ettiklerini söyleyen İmamoğlu, “Cumhuriyet’le birlikte, güçlü ve milli bir ekonomiye sahip olduk. Kimsesizlerin kimsesi olmayı kendine görev bilen bir sosyal devlet kurma yoluna girdik. Cumhuriyet’le birlikte kadınlar, hak ettiği konuma ulaştı. Cumhuriyet’le birlikte, hayatın her alanında büyük bir sıçrama yaşadık. Daha da önemlisi Cumhuriyet, bize daha yüksek hedeflere ulaşmak için, izlemeniz gereken o güçlü yolu öğretti. Geleceğimizi şekillendirme hakkına ve gücüne sahip olduğumuzu öğretti.” dedi.

“Çağdaş, güçlü bir Cumhuriyet’in eşit ve onurlu yurttaşlarısınız”

İmamoğlu, “Sizler; çağdaş, güçlü bir Cumhuriyet’in, unutmayınız, eşit ve onurlu yurttaşlarısınız, her biriniz. Sizin üzerinizde hiçbir güç, hiçbir makam olamaz. Sizi, bunu bilerek hareket etmeye, hep birlikte umuda, sahip çıkmaya davet ediyorum. İstanbulumuzun, Fatih Sultan Mehmet Han'ın emanetinin, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının o güçlü istiklal mücadelesiyle elde edilen kurtuluşunun yıl dönümü kutlu. Daima özgür, daima mutlu ol İstanbul. Binler yaşa İstanbul. Binler yaşa Cumhuriyet. Yüzüncü yılı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

İstanbullular, ücretsiz konser ve gösterilerin düzenlendiği kutlama alanına 18.00’den itibaren giriş yaptı. Rap müziğinin ünlü ismi Eypio, sevilen şarkılarını İstanbullularla birlikte söyledi. Etkinlikte sahne alan Sibel Can, İstanbulluları Üsküdar Meydanı’nda gurur gününe ortak etti. Kutlamalar için özel hazırlanan dans ve mapping gösterileri, etkinlik alanında ve İstanbul Boğazı semalarında görsel şölen yaşattı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.