Jeopolitik risklerin gölgesinde

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların Orta Doğu’da görünümü bulanıklaştırması ve bölgenin konumu nedeniyle petrol arzına dair endişelerin artması haftaya başlarken küresel risk iştahının keskin şekilde zayıflamasına neden oldu.

Jeopolitik risklerin gölgesinde
Yayınlama: 10.10.2023
1
A+
A-

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların Orta Doğu’da görünümü bulanıklaştırması ve bölgenin konumu nedeniyle petrol arzına dair endişelerin artması haftaya başlarken küresel risk iştahının keskin şekilde zayıflamasına neden oldu. Bölgede tansiyon yüksek kalmaya devam ettikçe bunun varlık fiyatlarında volatilite yaratabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu noktada önümüzdeki günlerde hem taraflardan hem de bölge ülkelerinden gelebilecek açıklamalar dikkatle izlenecektir. Diğer taraftan Fed yetkililerinden gelen yorumların yılın geri kalanında faiz artırımına gerek olmayabileceğine işaret etmesi yeni güne başlarken küresel risk iştahını destekler nitelikte. İçeride bugün daha çok veri akışı ön planda olacak. Bu kapsamda işsizlik oranı ve sanayi üretimi gibi verileri izleyeceğiz. Ancak odak noktasının Orta Doğu’daki gelişmelere kayması nedeniyle makroekonomik göstergelerin anlamlı bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

 

TL: Yüksek ABD tahvil faizleri doları küresel ölçekte güçlü tutmaya devam ederken İsrail-Hamas çatışmalarının yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltmesi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının artmasına neden oldu. Bu kapsamda USD/TL kuru dün gün içinde ağırlıklı olarak 27,70 seviyesinin üzerinde işlem gördü. Yeni güne de benzer bir eğilimle başlanıyor. Önümüzdeki iki günde içeride makroekonomik veri akışı yoğun seyredecek olsa da verilerin TL üzerinde anlamlı bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Haftanın devamında ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın Dünya Bankası-IMF yıllık toplantıları için bulundukları Fas’taki temasları izlenecek.

 

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul geride bıraktığımız haftayı 8400 puanın üzerinde noktalayarak oldukça iyimser sinyaller vermişti. Ancak Orta Doğu’daki çatışmaların yarattığı baskı haftanın ilk işlem gününde teknik açıdan kritik olduğunu düşündüğümüz bu seviyenin yeniden altına inilmesine neden oldu. Gerilimin endeksin teknik görünümünü de bulanıklaştırdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle geçtiğimiz haftaki iyimserliğe geri dönülmesi için Orta Doğu’daki risklerin hafiflemesi gerekir. Diğer taraftan ABD endekslerinin Fed’den gelen ve yılın geri kalanında faiz artırımı ihtimalini azaltan açıklamaların ardından pozitif kapanışlar yapması ise risk iştahını kuvvetlendiren bir zemin yaratıyor. Haftanın devamında 8400’ün aşılması endeksin baskıdan sıyrılmasını kolaylaştıracaktır. Aksi bir senaryoda ise dünkü sert geri çekilmeye rağmen üzerinde tutunmayı başardığımız 8180 desteğini takip edeceğiz. Bu noktanın aşağı yönlü geçilmesi kısa vadeli riskleri bir üst seviyeye taşır.

 

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 8773 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 8712, 8642, 8580 ve 8510 destek olarak izlenebilir. 8835, 8905, 8967 ve 9037 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

 

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 28.295 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 28.097, 27.8705, 27.6725 ve 27.446 destek olarak izlenebilir. 28.493, 28.7195, 28.9175 ve 29.144 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak ÜnlüCo


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.