Kulak ağrısını gidermek için öneriler

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Önder Yılmaz, kulak ağrısı nedenleri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kulak ağrısını gidermek için öneriler
Yayınlama: 05.10.2023
4
A+
A-

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Önder Yılmaz, ''Belirtiler bir günden fazla sürüyorsa, 6 aydan küçük bir bebekte belirtiler görülüyorsa, Kulak ağrısı şiddetliyse, Çocuklar soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra uykusuz veya sinirliyse İşitme zorluğu varsa, Kulaktan sıvı, irin veya kanlı sıvı akıntısı geliyorsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Ağrının kaynağına bağlı olarak tedavi yöntemi de değişiklik gösterir.'' ifadesini kullandı.

Doç. Dr. İsmail Önder Yılmaz, kulak ağrısına iyi gelen yöntemleri şöyle sıraladı:

''Isıttığınız bir havluyu kulağınıza koyun, havlunun kulağınızı yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat edin. Ağrı kesici kullanın. Bu süreçte ağır aktivitelerden kaçının ve dinlenin. Sigara ve sigara dumanından uzak durun. Kulağınızı rüzgardan koruyun.  Özellikle dışarı çıkarken ya da bir klima yakınında şapka veya şal ile kulaklarınızı örtün. Kulağınıza kulak çöpü de dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayın. Yüzmeyin ve duş veya banyo sırasında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin. Bir doktor önermediği sürece kendi kendinize kulak damlası kullanmayın. Odanızı havalandırarak içeride temiz hava olmasına özen gösterin. Tıbbi bir engeliniz yoksa bol sıvı tüketin. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.''

Doç. Dr. İsmail Önder Yılmaz, ''Kulak ağrısı çekenler bu ağrının nasıl da aniden bastırabileceğini veya ne kadar şiddetli olabileceğini bilirler. Nedenine bağlı olarak tek ya da her iki kulakta birden ortaya çıkabilen kulak ağrıları yine nedenine göre farklı özelliklerde olabilir. Kulak ağrısı kulağın kendisinden kaynaklanabileceği gibi baş veya boyun bölgesindeki başka bir sorundan dolayı da kaynaklanabilir.'' şeklinde konuştu.

Doç. Dr. İsmail Önder Yılmaz, ulak ağrısının pek çok farklı nedeni olabileceğini söyleyerek bir kulak burun boğaz doktoruna görünmenin ağrının kaynağını bulmak için en doğru çözüm olacağının altını çizerek. Kulak ağrısına sıkça eşlik eden şikayelerini de şöyle sıraladı: ''Kulak tıkanıklığı, az duyma, baş dönmesi, çınlama veya uğultu.''


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.