Küresel piyasalar

Dün ABD piyasaları, beklentinin altında gelen ADP verisinin Fed’in sıkılaşma patikasının sonuna yaklaşmış olabileceği yönündeki iyimserliği artırmasıyla alıcılı seyir izledi

Küresel piyasalar
Yayınlama: 06.10.2023
0
A+
A-

Dün küresel piyasalarda neler oldu?
Dün ABD piyasaları, Eylül ayı tarımdışı istihdam verisi öncesinde Fed’in sıkılaşma patikasına yönelik öne çıkan belirsizlikle hafif satıcılı seyir izledi.
Önceki gün açıklanan ADP özel sektör istihdamı değişimi verisi sonrası faiz artırım patikasının sonuna gelinmiş olabileceği yönünde artan beklentilerin arttığını takip etmiştik. Dün de oy hakkına sahip olmayan FOMC üyesi Daly verdiği demeçte işgücü piyasasının soğuma işaretleri gösterdiği, fiyat baskılarının azaldığı ve hazine getirilerinin hızla arttığı bir dönemde Fed’in faiz konusunda acele etmesine gerek olmadığını belirtti.
Faiz beklentilerine hassasiyeti yüksek olan 2 yıllık tahvil faizi dün %5,01 seviyesine, 10 yıllık tahvil faizi de %4,71 seviyesine hafif geriledi. Bu çerçevede 2 yıllık-10 yıllık tahvil faizi farkı da -30,60 seviyesine iyileşme gösterdi.
S&P 500 endeksi %0,13 düşüşle 4.258,19 seviyesinden, Nasdaq endeksi %0,13 değer kaybıyla 13.219,83 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi ise %0,03 azalışla 33.119,57 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?
Bu sabah Asya piyasalarında alıcılı seyir görülüyor. Fed’in faiz patikasına yöne verecek tarımdışı istihdam verisi öncesinde Hang Seng endeksinde %2’ye yaklaşan yükselişler piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Hong Kong piyasalarında görülen yükselişin bankacılık ve
teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlarla tetiklendiğini izliyoruz.
ABD vadelilerde ise hafif satıcılı seyir gözleniyor.
Bugün ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Eylül ayı tarımdışı istihdam artışının 170k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İşsizlik oranının da %3,8 seviyesinden %3,7 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %4,3 artışlar kaydedeceği yönünde.

Gelecek gündemde neler var?
Önümüzdeki Salı günü NFIB küçük işletme iyimserlliği verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi aylık bazda 0,6 puan düşüşle 91,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Çarşamba günü ise ÜFE verisine ek olarak, FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. ÜFE cephesinde manşet ve çekirdek verinin aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Yıllık veriye ilişkin olarak ise piyasa
beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Ağustos ayı manşet ve çekirdek verisi yıllık bazda sırasıyla %1,6 ve %2,2 artış kaydetmişti. Perşembe günü ABD’de TÜFE, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve bütçe dengesi verisi takibimizde olacak. Manşet TÜFE verisinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %3,6 artışlar göstermesi bekleniyor. Çekirdek verinin de aylık bazda %0,3, yıllık bazda da %4,1 artması bekleniyor. Bütçe dengesi Eylül ayı verisine yönelik piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi 89,3 mlr dolar fazla olarak gerçekleşmişti. Asya cephesinde de Japonya’da ÜFE ve çekirdek makina siparişleri verileri izlenecek. Ağustos ayı ÜFE verisi aylık ve yıllık bazda %0,3 ve %3,2 artışlar kaydetmişti. Çekirdek makina siparişleri Temmuz ayı verisi de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %1,1 ve %13 düşüşler kaydetmişti. Cuma günü de ABD’de ithalat ve ihracat verileri takip edilecek. İthalat ve ihracat Eylül ayı verilerinin aylık bazda %0,6 ve %0,5 artış kaydetmesi bekleniyor. Cuma günü de Michigan tüketici güveni Ekim ayı öncü verisinin aylık bazda 0,,6 puan düşüşle 67,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de sanayi üretimi verisi izlenecek. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayı verisi aylık ve yıllık bazda %1,1 ve %2,1 düşüşler kaydetmişti. Asya cephesinde de Çin’de ÜFE, TÜFE ve dış ticaret dengesi verileri takip edilecek. ÜFE Eylül ayı verisinin yıllık bazda %2,4 düşüş kaydetmesi bekleniyor. TÜFE verisinin de %0,2 artış kaydetmesi öngörülüyor. Dış ticaret dengesi verisinin de 71 mlr dolar fazla olarak gerçekleşmesi bekleniyor. İhracat ve ithalat verilerinin yıllık bazda sırasıyla %7,5 ve %4,5 düşüşler kaydetmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.