Küresel piyasalar

Dün ABD’de makro veri gündemi sakin seyrederken, FED yetkililerinden Logan, Barr ve Jefferson’ın açıklamaları takip edildi. FED yetkilisi Logan’ın artan tahvil faizlerine yönelik yapmış olduğu açıklamalar dikkat çekti.

Küresel piyasalar
Yayınlama: 10.10.2023
0
A+
A-

Dün küresel piyasalarda neler oldu? Dün ABD’de makro veri gündemi sakin seyrederken, FED yetkililerinden Logan, Barr ve Jefferson’ın açıklamaları takip edildi. FED yetkilisi Logan’ın artan tahvil faizlerine yönelik yapmış olduğu açıklamalar dikkat çekti. Logan, ABD tahvil getirilerinde yükselişlerin sıkılaşma sürecini destekleyebileceğini ve böylelikle FED’in daha fazla faiz artışına gitmesini gerektirmeyeceğini belirtti. Halihazırda enflasyonun oldukça yüksek olduğunu belirten Logan, devam eden güçlü istihdam piyasasının enflasyon üzerinde etkili olduğunu ve FED’in %2’lik enflasyon hedefini gerçekleştirebilmesi için sıkılaştırıcı politikalara devam edilmesi gerektiğini ifade etti. Diğer FED Yetkilisi Barr ise, geçtiğimiz günlerde ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC) ortaklığında, risk ağırlıklı varlıkların ölçümü ve büyük bankaların yasal sermaye gereksinimlerine yönelik yeni teklifine ilişkin yapmış olduğu açıklamada ilgili teklifin yüksek finansman maliyetlerine yol açabileceğini ancak bankaların alacaklılarına geri ödeme kabiliyetlerini riske atmadan daha fazla zararı karşılamalarına olanak tanıdığına dikkati çekti. Son olarak, FED Başkan Yardımcısı Jefferson’ın ABD tahvillerinin ekonomi üzerinde potansiye bir kısıtlama olarak izlendiğini ve olası aşırı kısıtlayıcı önlemler karşısında denge kurulması gereken hassas bir dönemden geçtiklerini ifade etti. Öte yandan, İsrail – Filistin gerilimine ilişkin son olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail’in Gazze Şeridi olma üzere Filistin halkına yönelik sürdürdüğü saldırları durdurulması yönünde çağrıda bulundu. Genel Sekreter Guterres de BM'nin, Gazze Şeridi halkına acil insani yardım sağlanması ve devam eden gerilimin durdurulması amacıyla ilgili tüm uluslararası taraflarla temaslarda bulunulması için çaba gösterdiğini söyledi. ABD hisse senedi piyasaları haftanın ilk işlem gününde pozitif seyir izledi. S&P 500 endeksi %0,63 artışla 4.335,66 seviyesinden, Nasdaq endeksi %0,39 artışla 13.484,24 seviyesinden ve Dow Jones endeksi %0,59 artışla 33.604,65 seviyesinden kapandı. Avrupa piyasalarında ise haftanın ilk işlem gününde ABD piyasalarındaki pozitif seyre karşın negatif bir görünüm hakimdi. Almanya’da Dax endeksi %0,67 azalışla 15.128,11 puana, Fransa’da CAC40 endeksi %0,55 azalışla 7.021,40 seviyesinden ve İngiltere’de FTSE100 endeksi %0,03 azalışla 7.492,21 seviyesine geriledi. Haftanın ilk işlem gününü ABD’de tahvil piyasaları Colombus Day nedeniyle kapalı geçirirken, açılış sonrası ilk fiyatlamalar tahvil faizlerinde gerilemeye işaret ediyor. ABD 2 yıllık tahvil faizleri %4,97 seviyesine, 10 yıllık tahvil faizleri %4,63 seviyesine geriledi. VIX endeksi ise 0,35 puan artışla 17,70 seviyesine yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir görünüm izliyoruz. Nikkei endeksi %2,5, Kospi endeksin %0,14, Nifty 50 endeksinde %0,52 artışlar izlenirken, Shanghai endeksin %0,43, Hang Seng endeksinde ise %0,47 azalış takip ediyoruz. Ayrıca, sabahın ilk saatlerinde Japonya’da Ağustos ayı ödemeler dengesi verisi takip edildi. Ağustos ayı verisi için beklenti 2972 milyar yen iken 2279.7 milyar yen seviyesinde açıklandı. ABD vadelilerde de yatay pozitif seyir gözleniyor. Bugün ABD’de NFIB küçük işletme iyimserlliği verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi aylık bazda 0,6 puan düşüşle 91,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ÜFE verisine ek olarak, FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. ÜFE cephesinde manşet ve çekirdek verinin aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Yıllık veriye ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Ağustos ayı manşet ve çekirdek verisi yıllık bazda sırasıyla %1,6 ve %2,2 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.