Küresel piyasalarda jeopolitik riskler yükseldi

Geçen haftanın son işlem gününde gözler ABD’den gelecek istihdam verilerindeydi. Fed gibi bizimde çok yakından takip ettiğimiz ücretleri gösteren ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.2 açıklanırken, yıllık bazda ortalama saatlik kazançlarda %4.3’ten %4.2’ye düşerek beklentilerin altında kaldı.

Küresel piyasalarda jeopolitik riskler yükseldi
Yayınlama: 09.10.2023
3
A+
A-

Geçen haftanın son işlem gününde gözler ABD’den gelecek istihdam verilerindeydi. Fed gibi bizimde çok yakından takip ettiğimiz ücretleri gösteren ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.2 açıklanırken, yıllık bazda ortalama saatlik kazançlarda %4.3’ten %4.2’ye düşerek beklentilerin altında kaldı. İşsizlik oranı %3.7’lik beklentiye karşılık bir önceki aya paralel %3.8 açıklanırken ABD’de işsiz sayısı da 6.4 milyon kişi olarak korundu. Tarım dışı istihdam ise beklentileri aşarak 336 bin kişi açıklanırken sağlık hizmetleri, eğlence, konaklama, sosyal yardım, mesleki bilimsel ve teknik hizmetlerinde istihdam artışının devam ettiği izlendi. Gelen verilerin istihdamın hala güçlü olduğunu göstermesi ile dolar endeksi veri sonrası güçlenirken daha sonra özellikle ücret artışlarındaki yavaşlamanın enflasyon üzerinde baskıyı hafifletmesi beklentisiyle dolar endeksi satışlarını hızlandırdı ve günü satıcılı tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise tepe bölgesi olan %4.88’den düşerken günü %4.80’de tamamladı. Bugün ABD’de Colombus Günü nedeniyle tahvil piyasası kapalı olacak. Fed üyesi Michelle Bowman, yüksek enerji fiyatları nedeniyle enflasyonunun daha da yükselebileceğini söylerken Fed’in faizleri daha da artırması gerektiğini vurguladı. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Cuma günü gelen Eylül ayı istihdam rakamlarına ilişkin veriler istihdamın hala yüksek kaldığını söylerken enflasyon düşene kadar faizlerin yüksek kalabileceğini kaydetti. Euro Bölgesi’nde ise Almanya’da fabrika siparişleri aylık bazda beklentilerin üzerinde %3.9 artış kaydetti. ECB üyesi Isabel Schnabel, ücretler, karlar veya yeni arz sıkıntılarının enflasyonu artırması halinde ECB'nin faiz oranlarını daha da yukarı çekmesi gerektiğinin altını çizdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, uzun süre faiz oranlarının yüksek kalması halinde % 2 enflasyon hedefine ulaşacaklarını söyledi. Cuma günü dolar endeksinde satışların devam etmesiyle Eur/Usd ve Gbp/Usd paritesi yükseliş eğilimi devam etti. Hafta sonu İsrail-Filistin savaşı sonrası jeopolitik risklerin artması piyasa açılışlarında da sert hareketlerin görülmesine neden oldu. Altın ve gümüş gibi değerli madenler güvenli liman algısıyla yükselişle açılırken Ortadoğu’da petrol arzına ilişkin endişelerin artmasıyla petrol fiyatlarında da sert yükselişler görüldü. Piyasalar Perşembe günü gelecek ABD enflasyon verisine kadar jeopolitik riskleri fiyatlayabilir. Küresel borsalar Cuma gününü faiz baskısının azalması ve doların değer kaybetmesi ile alıcılı kapatırken, jeopolitik risklerin ön plana çıkmasıyla birlikte hafta başında satıcılı bir tablo izliyor. Asya borsaları günü satıcılı kapatırken Avrupa borsaları ve ABD vadelileri satıcılı seyrediyor. Finlandiya ile Estonya'nın doğal gaz dağıtım şebekelerini birbirine bağlayan boru hattında sızıntı tespit edilmesinin ardından Avrupa'da vadeli doğal gaz fiyatları yükseliş kaydetti.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde sabah saatlerinde Almanya’dan gelen aylık bazda sanayi üretimi %0.2 azalırken, Sentix tüketici güven endeksi ise beklentilerin üzerinde -21.9 puan olarak açıklandı.

Kaynak Gedik Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.