Macaristan’dan da İsveç’in NATO üyeliğini onaylama sinyali

Dün gece TBMM’de İsveç’in NATO üyeliği onaylanmıştı. İsveç’in İttifak’a katılması için onay vermeyen tek ülke Macaristan kaldı. Başbakan Orban, İsveç’in NATO’ya katılımını yakın zamanda onaylayacaklarının sinyalini verdi.

Macaristan’dan da İsveç’in NATO üyeliğini onaylama sinyali
Yayınlama: 24.01.2024
0
A+
A-

Türkiye ve Macaristan, Finlandiya’nın NATO üyeliğini hızlıca onaylarken, İsveç’in üyelik onayını çeşitli nedenlerden dolayı uzatmıştı.

Dün gece TBMM’de İsveç’in NATO üyeliği onaylanırken, gözler NATO üyeleri arasında henüz bu sürece onay vermeyen Macaristan’a çevrilmişti.

Bir ülkenin NATO üyesi olması için NATO içerisindeki bütün ülkelerin onayına gereksinim duyulurken, Macaristan’dan konuyla alakalı açıklama geldi.

Just finished a phone call with @NATO Secretary General @jensstoltenberg. I reaffirmed that the Hungarian government supports the NATO-membership of #Sweden. I also stressed that we will continue to urge the Hungarian National Assembly to vote in favor of Sweden’s accession and…

— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) January 24, 2024

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, X hesabından yaptığı açıklamada, “NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi yaptım. Macaristan hükümetinin İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini bir kez daha teyit ettim. Macaristan Ulusal Meclisi’ni, İsveç’in NATO’ya katılımı lehinde oy kullanmaya ve onay işlemini mümkün olan ilk fırsatta sonuçlandırmaya çağırmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.