Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile yapımı tamamlanan Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi.

Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi
Yayınlama: 04.10.2023
1
A+
A-

Yunus Emre Caddesi (Kanalboyu) Hürriyet Parkı yanında yapımı tamamlanan 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılış töreni 4 Ekim Çarşamba günü yapıldı. Açılış Törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, mülki erkan, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanları, vakıf dernek ve oda başkanları, STK temsilcileri, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile çok sayıda öğretmen, öğrenci ve vatandaş katıldı.
İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan açılış programında ilk olarak protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile Malatya’ya yakışır bir kütüphanenin kazandırıldığını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Şehrimizde kütüphane yoktu. Biz 160 dönümlük bu alanı Battalgazi Belediye Başkanı iken, Millet Bahçesiyle birlikte Yeşilkuşak kapsamı içerisinde değerlendirmiştik. Burada da benim okuduğum Atatürk Lisesi vardı. Bodrumu olmayan bir binaydı. O dönemde iyi ki yıkmışız. Biz onun yerine bir lise yaptık ve Milli Eğitim Bakanlığımıza teslim ettik. Şehrimizde de kütüphane olmaması nedeniyle, şehrimize yakışır bir kütüphane olması gerekiyordu. Göreve başladığımız ilk anda bir kütüphane projesi çizdik ve uygulamaya başladık. O dönemdeki Gençlik ve Spor Bakanımıza durumu arz ettik ve sıkıntılarımızı ilettik. O dönemdeki Bakanımız kütüphanenin fiziki yapısıyla ilgili her türlü desteği vereceğini ifade ettiler. Burası yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alanı olan bir mekan. Kapalı otoparkları, laboratuvarlar, derslikler, spor tesisleri mevcut. Okul öncesi dönemdeki öğrencilerimizden üniversite eğitimine ek kaynak ve destek verebilecek kapasiteye sahip, 100. yılımıza yakışacak bir kütüphane olarak bugün hizmete başlayacak. nşallah bundan sonraki süreçte de 100. yıl anısına Malatya’nın çok önem verdiği Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni de, Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi olarak en kısa sürede açacağız. O da hazır. Malatya’nın yıllardan beri özlemle beklediği Kuzey Kuşak Yolu açıldı. Güney Kuşak Yolu da inşallah birkaç ay içerisinde tamamlanıp açılacak. Güldal Akşit Bulvarı’nı da açtık. 3 milyon 300 bin metrelik park, kapalı spor salonları, arıtma tesisleri, kültür merkezleri, spor tesisleri hizmete sunduk. Cumhurbaşkanımız inşallah şehrimize teşrif ettiklerinde bunların da toplantısını gerçekleştireceğiz” dedi.

Bakan Bak: “Her şey malatya için”

Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi’nin Cumhuriyetin 100. yılına yakışır bir şekilde inşa edilerek, hizmete sunulduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, “Önceki dönemdeki Bakan arkadaşımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın talebine olumlu destek vererek, bu işin başlangıcında yer alması ve ardından da değerli Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Beyefendi’nin bu güzel eseri tamamlaması bize gurur veriyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Malatya’da gençlik ve spor alanında yaptığımız yatırımlar var. Bu yatırımlarımızın olumlu sonuçlarını görmeye başlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi Gençlik Kampımız neredeyse bitmek üzere, çok güzel bir tesis ortaya çıktı. Ayrıca yaptığımız kapalı spor salonları, yüzme havuzları ile spor salonları beraber Malatyalı gençlerimize, çocuklarımıza hizmet edecek eserleri ortaya çıkartıyoruz. Depremin yaralarını sarmak için bütün bakanlıklar olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Malumunuz Türkiye büyüyor.  Gençlerimiz bizim en büyük sermayemiz, gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Bu noktada da bir toplumun en önemli değerlerinden biri de ülkesindeki kitap ve kütüphane sayısıdır. Her şey gençlerimiz için her şey Malatya için” diye konuştu.

Bakan Ersoy: “Kütüphanelerimiz kültürel emanetlerimizin en güçlü koruyucuları”

Kütüphanelerin ortaya çıkış tarihini anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kütüphanelerimiz, bulundukları şehre ve bireylerin yaşamlarına değer katıyor. 2023 yılı itibarıyla Bakanlığımıza bağlı kütüphane sayısı bin 279’a ulaşmış durumda. Son beş yılda, 236 Halk Kütüphanesi yeniden yapılandırılmış olup, 68 Halk Kütüphanesi’nin iyileştirilme çalışmaları da devam etmekte. Ayrıca, yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan kullanıcılara uygun donatılara sahip 75 Gezici Kütüphane ile hizmet verilmekte. Ek olarak, engellilere ve özel gereksinimli bireyler kapsamında talep eden kuruluşlara ‘geçici derme’ hizmeti de sunulmakta. Bakanlığımız “Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 yeni kütüphane” hedefi doğrultusunda ülkemizin dört bir yanında çalışmalarına devam etmekte ve yeni kütüphanelerimizi vatandaşlarımızla buluşturmaktadır. Bu hedef doğrultusunda 2023 yılı başından bu yana 73 kütüphanemizi hizmete açtık. Bugün bu güzel törenle açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya 100. Yıl Halk Kütüphanesi bu hedef doğrultusundaki büyük adımlardan bir tanesi. Bu güzel hedefi başarmak üzere önümüzdeki haftalarda da çok sayıda kütüphane açılışı gerçekleştireceğiz. Ayrıca, kütüphanelerimizi geliştirip, çeşitlendirmekteyiz. AVM Kütüphaneleri, Gar Kütüphaneleri, Havalimanı Kütüphaneleri, Bebek Kütüphaneleri ve Tematik Kütüphaneler kuruyoruz.  Yurt genelinde 19 Bebek Kütüphanesi, 17 İhtisas Kütüphanesi ve Edebiyat Müze Kütüphanesi, 11 AVM Kütüphanesi, 2 Gar Kütüphanesi ve 3 Havalimanı Kütüphanesi bu anlayışın bir ürünüdür.  Bunlar yeterli mi? Konu; eğitim, kültür, sanat, edebiyat olunca yetmez elbette. Biz var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin özelliklerinden de bahseden Bakan Ersoy, “Kütüphane açılışlarını her zaman çok önemsemekteyim. Bugünkü açılışta bulunmaktan da büyük bir mutluluk duyuyorum. 13 bin 500 metrekare alana sahip, yüzlerce kullanıcımızın aynı anda faydalanabileceği kütüphanemizde; serbest çalışma salonlarının yanı sıra kent arşivi, bebek, çocuk ve gençlik bölümleri, konferans, sergi ve fuaye salonu, oyun alanları, atölye ve etkinlik bölümleri, cep sinema salonu, multimedya merkezi, kafeterya, mescid ve bebek bakım odası gibi diğer yaşam alanları ile hizmet verilecektir. Kütüphanemizdeki 85 bin kitaba ilaveten çok farklı etkinliklerle vatandaşlarımızın hayatına dokunacağız. Malatya’da kültürün, sanatın, edebiyatın kalbi bu kütüphanede atacak. Halk kütüphanelerimizin temel misyonu herkesin erişebileceği şekilde hizmet üretmektir. Bu bağlamda; Malatya Yüzüncü Yıl İl Halk Kütüphanesi engelli, ileri yaşlı ve diğer özel gereksinimli kullanıcılarımız için de erişilebilir olarak tasarlandı. Bu kütüphanenin yapımında Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte çalıştık. Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan Beyefendiye en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bu hizmetin hayata geçirilmesi için Bakanlığımız ve Belediyemiz bünyesinde emek veren bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Açtığımız her kütüphane ile ülkemizi, ilim ve irfan dünyasında bir adım daha ileriye taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz. Malatya Yüzüncü Yıl İl Halk Kütüphanesi’nin Malatyalı hemşerilerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması temennisiyle sizlere saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu. 

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından 100. Yıl İl Halk Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış programına katılan katılımcılar daha sonra kütüphaneyi gezdi.

Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve beraberindeki heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ziyaretin anısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a çeşitli hediyeler verdi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.