Milenyum kuşağı raporu yayımlandı

Gerçekleştirdiği 100 milyondan fazla çalışan deneyimi anketinden elde ettiği kapsamlı bilgilerle bir işyerini harika hale getiren unsurların neler olduğunu ortaya koyan Great Place To Work®, Best Workplaces for Millennials™ Listesi’nin ardından ilgili raporu, şirketlerle gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil dijital işveren markası platformu olan Youthall işbirliğinde hazırlayıp yayımladı.

Milenyum kuşağı raporu yayımlandı
Yayınlama: 04.10.2023
3
A+
A-

Best Workplaces for Millennials™ Listesi’nde yer alan 60 organizasyonun belirlenmesi sürecinde 126 bin 500 çalışanın katıldığı Trust Index™ çalışan deneyimi anketi verilerinin analizine dayanan Best Workplaces for Millennials 2023 Raporu, organizasyonların sürdürülebilir gelecekleri için milenyum kuşağı çalışanlarının kilit rol oynadığını gösterdi.

Milenyum kuşağının globaldeki mevcut durumuyla ilgili Gallup’un 2023 Yılı Global İş Yeri Durum Raporu’na bakıldığında, 2022’de çalışan bağlılığı ve iş fırsatlarının küresel olarak arttığı, ekonomik gelişme ve büyümeyle ilgili salgın öncesi koşullara dönüldüğü görülüyor. Ancak her ne kadar pandemi koşulları geride kalsa da, küresel çapta çalışan stresi rekor bir seviyeye yükseldi.

Gallup’un bu çalışmasında Türkiye ve yakın coğrafyasına bakıldığında istihdama katılım oranının ikinci en düşük bölge olduğu ve endişe konusunda da en yüksek ikinci bölge olduğu görülüyor.Araştırmada, çalışan bağlılığı anlamında çalışanların sadece yüzde 15’i işine bağlılık gösterirken yüzde 62’si sessiz istifa, yüzde 23’ü de işine bağlılığını kaybetmiş durumda. Günlük iş hayatında stresli çalışan sayısı ise yüzde 45’lerde ve endişe oranı da yüzde 32 seviyesinde. İş bulmak için iyi bir zaman olduğunu düşüncesi açısından dünya geneli ortalaması yüzde 52 seviyesindeyken bölgemizde bu oran sadece yüzde 34.

Eyüp Toprak: “Genç kuşak çalışan beklentilerine cevap vermek, diğer jenerasyonların bağlılıklarına da katkı sağlıyor!”

“En etkileyici sonuç ise kendilerini etkileyen işyeri kararlarına dahil olan milenyum kuşağı çalışanlarının, rollerinde ellerinden gelenin en iyisini yapma olasılıklarının 4 ila 64 kat daha fazla olması” diyen Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, “Milenyum kuşağı çalışanlarıyla ilgili önemli bir başka tespit de, işyeri kararlarına dahil olmalarının, yan haklardan çok daha fazla önemli olduğu. Tüm nesiller arasında milenyum kuşağı, işyeri kararlarına katılıma çok daha fazla değer veriyor. Özetle milenyum kuşağı çalışanları, kendilerini ilgili ve bağlı hissederlerse daha üretken oluyorlar, bağlılık gösteriyorlar ve şirketlerini arkadaşlarına çalışmak için harika iş yeri olarak öneriyorlar. İster milenyum kuşağı isterse diğer jenerasyonlar olsun, yetenekleri çekebilecek ve elinde tutabilecek işyeri yaratmak çaba gerektiriyor.” dedi.

Emre Aykan: “Milenyum gençliği, şirket kültürü içinde ‘güven ve özgürlük’ kavramlarına büyük önem veriyor”

İşveren markalarıyla genç iş gücünün buluştuğu bir noktada konumlanmış bir şirket olarak her iki tarafın ihtiyaçlarını ve beklentilerini gözlemleme fırsatına sahip olduklarını söyleyen Youthall CEO’su Emre Aykan, “2014 yılından bu yana, İK profesyonelleri ve gençlerle ilgili gerçekleştirdiğimiz araştırmalar sayesinde her iki tarafın beklentilerini, değişim ve dönüşümlerini yakından takip etme olanağı buluyoruz. Great Place To Work® ile ‘Best Workplaces for Millennials™ 2023 Listesi'nde yer alan 60 organizasyonla gerçekleştirdiğimiz araştırma, milenyum kuşağının şirketlerden beklentilerini anlamamız açısından son derece değerli bir çalışma oldu. Araştırmamıza katılan milenyum gençliğinin yüzde 56.6'sının, şirket kültürü içinde 'güven ve özgürlük' kavramlarına büyük bir önem verdiğini gözlemliyoruz. Bu kavramı, duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir iş ortamı, etkili iletişim, kişisel gelişim olanakları, adil davranış, değer verme, iş-yaşam dengesi, yöneticilerin takdiri ve verilen sözlerin tutulması gibi talepler takip ediyor. Milenyum gençliği için ‘iş’ sadece bir görev olmayıp kişisel tatmin, başarı hissi, toplumsal katkı ve kişisel gelişimle de ilişkili.” dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.