Nilüfer’de Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi hizmete açıldı

Nilüfer Belediyesi, budama atıklarını 24 saat gibi kısa bir sürede dönüştüren Budama Atıkları Dönüştürme Merkezini düzenlenen törenle hizmete açtı.

Nilüfer’de Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi hizmete açıldı
Yayınlama: 17.10.2023
11
A+
A-

Nilüfer’de bahçe ve budama atıklarını çok kısa bir sürede toprağa geri kazandıracak olan Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi, düzenlenen törenle açıldı. Balkan Mahallesi’nde yer alan tesisin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çakmak, Ziraat Fakültesi öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, kompost kültürünü yaygınlaştırma hedefiyle yaptıkları çalışmalara değindi. Ürünlü Kent Bostanları’nda bulunan kompost ünitesinde pazar alanlarından toplanan meyve-sebze atıklarını işleyerek  kompost gübre elde ettiklerini hatırlatan Başkan Erdem, bu yöndeki çalışmalara Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi ile bir yenisini eklediklerini ifade etti.  Budama atıklarını komposta dönüştüren çalışmaya ilk olarak Alaaddinbey Mahallesi’nde başladıklarını ifade eden Başkan Turgay Erdem, bu çalışma kapsamında 17 bin 890 ton budama atığı toplayarak, 800 ton kompost elde ettiklerine dikkat çekti. Başkan Erdem, “Çevreye ve ekonomiye büyük katkı sağlayan bu uygulamadan elde edilen kompost gübreler de, kent genelindeki yeşil alanlarda kullanıldı. Ekonomik olarak da tasarruf sağlayan bu uygulama kapsamında site yöneticilerine de budama takvimi konusunda eğitim verildi” diye konuştu.

Doğal yöntemlerle yürütülen ve daha önce 4-12 hafta süren uygulamayı bundan böyle Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi’nde kompost makinesi kullanarak 24 saat gibi kısa bir süre içinde gerçekleştireceklerini vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Yaklaşık 16 bin metrekare alana kurulan tesiste bitkisel atıklar tamamen kapalı gübre fermantasyon sistemleriyle işlenerek herhangi bir koku sorunu yaratmadan 24 saat içinde organik gübreye dönüşüyor. Böylece ürün elde etme süresi 4-12 haftadan 24 saate düşmüş oldu. Burada budama atıklarından günde 1,5 ton organik gübre elde edebiliyoruz ve bunu da peyzaj alanlarımızda ve serada bitki üretiminde kullanıyoruz.  Bu merkezi, bir mutfak gibi düşünebilirsiniz. Ana ham madde kaynağımız, park ve bahçe budama atıkları. Ancak diğer organiklerle birleştirilerek, içeriği zenginleştirilebiliyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, konuklarla birlikte Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.