Risklerden ayrışabilir miyiz?

Hafta sonu başlayan Ortadoğu’daki jeopolitik gelişmeler sıcaklığını korumaya devam ederken, finansal piyasalar üzerinde baskı yaratan unsur oluyor.

Risklerden ayrışabilir miyiz?
Yayınlama: 10.10.2023
5
A+
A-

Hafta sonu başlayan Ortadoğu’daki jeopolitik gelişmeler sıcaklığını korumaya devam ederken, finansal piyasalar üzerinde baskı yaratan unsur oluyor. Yüksek faiz oranları, enflasyon ve resesyon endişelerine artı bir de jeopolitik riskin eklemesi, piyasalardaki kırılganlığı artırıyor. Avrupa’da piyasanın negatif yönü devam etse de, ABD’de negatif başlayan seans sonrasında, gün pozitif tamamlandı. Borsa İstanbul’da özellikle kapanışa doğru satış baskısının iyice derinleşmesiyle %3.21 değer kaybı yaşandı. Bugün ise jeopolitik risklerin daha sınırlandığı, daha ılımlı bir piyasa bekliyor olacağız. Diğer taraftan Ekim ayının 15’ine kadar sürecek olan dünya bankası ve IMF toplantısından yansıyan haberler piyasayı olumlu yönde destekleyebilir. IMF tarafından yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinde son zamanlarda atılan adımların riskleri azalttığını ve bu durumun yatırımcı güvenini artırmasıyla birlikte TCMB’nin rezervlerini kuvvetlendirdiği belirtilmişti. Olumlu haber akışının devam etmesi halinde yurtdışı gündeminden pozitif yönde ayrışabiliriz.

Özellikle ABD’de TÜFE verisi öncesinde gelen bazı açıklamalar, piyasadaki yönün pozitife dönmesine destek oldu. Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, ABD tahvil getirilerinde son dönemde görülen yükselişin, Fed’in sıkılaştırma ihtiyacını azaltabileceği yönündeki söylemleri havayı biraz olsun değiştirdi. Diğer taraftan Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson Pazartesi günü bir konferansta yaptığı konuşmada, son günlerde diğer politika yapıcılarının benzer yorumlarını yineleyerek “politikanın gelecekteki yolunu değerlendirirken” “daha yüksek tahvil getirileri yoluyla finansal koşullardaki sıkılaşmanın farkında olacağını” söyledi. Burada asıl kilit soru FED yetkililerinin, faiz oranlarında yapacakları bir artışın, piyasaların daha güçlü bir ekonomiye yönelik beklentilerini mi yoksa sadece yüksek faiz riskini üstlenmek mi olduğunu ayrıştırması olacaktır.

Avrupa’da ise ,Almanya’dan gelen sanayi üretimi verileri piyasalar üzerindeki negatif görünümün devam etmesine katkıda bulundu. Çin'den gelen zayıf talep, eleman yetersizliği, yüksek faiz oranları ve enerji krizinin etkilerinin devam etmesi Almanya'nın sanayi üretimi Ağustos ayında dördüncü aylık düşüşünü kaydetmesine neden oldu. İnşaat ve enerji sektörü öncülüğünde sanayi üretimi Ağustos'ta bir önceki aya göre %0,2 oranında daraldı ve bu yılın en düşük seviyesini görmüş oldu. Resesyonla karşı karşıya gelen Avrupa’da sıkılaşmanın devam edip etmeyeceği şu kompozisyonda merak konusu.

Asya’da ise Ortadoğu’da yaşanan gerginliğin etkisinin biraz daha olsun hafiflediği bir güne başlangıç yapıldı. Hem ABD’de etkili olan pozitif seyir ve hem de FED yetkililerinin güvercin açıklamalarının desteğiyle toparlanan Asya’da ,MSCI'nın Japonya dışındaki Asya Pasifik endeksi %1,2 artış gösterdi. Japonya'nın Nikkei endeksi ortalama %2,4 yükselirken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi art arda dördüncü seansta %1,2 kazanç elde etti.

Brent petrolde ise dün Ortadoğu’da yaşanan gerilimle beraber %4’lere ulaşan yükseliş hareketi, bu sabah itibariyle sakinleşti. Çatışmaların Gazze'nin ötesinde yayılabileceği ve petrol zengini bölgelere sıçrayabileceği korkuları hala devam ederken, Ortadoğu’dan gelecek olan haber akışı brent petrolün agresif hareket etmesine neden olabilir. Brent ham petrolü %0,3 düşüşle varil başına 87,85 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas ham petrolü %0,4 düşüşle varil başına 86,07 dolara geriledi.

Bugünün veri gündeminde ise yurt içinde sanayi üretimi ve işsizlik oranı verilerini takip edeceğiz. Bugün ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını dinliyor olacağız. Yurt dışında çok öne çıkan bir veri bulunmazken, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ve etkilerini takip edeceğiz.

Manşette öne çıkanlar

Bloomberg News'un haberine göre, Türk varlıklarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, temel taleplerinden biri olan offshore döviz takas piyasası üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması taleplerinin karşılanması için daha uzun süre beklemek zorunda kalacaklar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan, “Yaşadığımız enflasyon, daha doğrusu hayat pahalılığı sıkıntısını çözmek için özgün ve akılcı politikalara dayalı bir yol izliyoruz” dedi. Erdoğan emeklilere bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin lira verileceğini belirtti. Çalışan emekliler düzenleme dışı bırakıldı. Bütçeye toplam maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler, Kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emeklilerin hesabına yatırılmış olacak.

Beyaz Saray sözcülerinden John Kirby, İran'ın İsrail'e yönelik Hamas saldırılarına dahil olduğuna dair somut kanıt görmediklerini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, tahvil getirilerindeki son yükselişin ABD finans piyasalarında işlev bozukluğu yaratmadığını söyledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin G7'nin Rus petrolü için uyguladığı fiyat sınırlamasından kaçınılmasını engellemeye hazırlandığını söyledi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, banka sermayelerinin artırılmasına yönelik düzenleme teklifinin, bankaların finansman maliyetlerini yükseltebileceğini ancak daha fazla zararı karşılamalarına imkan sağlayacağını ifade etti.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların yarattığı jeopolitik riskler ve İsrail'in talebi üzerine ABD'li enerji şirketi Chevron'un Doğu Akdeniz'deki Tamar gaz sahasında üretimi durdurması nedeniyle, Avrupa'da gaz fiyatları günü yüzde 12,5 yükselişle kapattı.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan yüksek tahvil faizlerinin daha fazla sıkılaşma ihtiyacını azaltabileceğini söyledi.

BlackRock Başkan Yardımcısı Philipp Hildebrand küresel düzeyde politika faizlerinin hızla düşmeyeceğini söyledi.

Küresel petrol talebinin 2045'te geçen yıla göre günlük 16 milyon varil artışla günlük 116 milyon varile ulaşması öngörülüyor.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, tahvil getirilerindeki artışa ve merkez bankasının gösterge federal fon faizinde daha fazla artış yaparken dikkatli olunması gerektiğine belirterek, “yeterince sıkılaştırmama riskini, politikanın çok kısıtlayıcı olması riskine karşı dengelememiz gereken hassas bir risk dönem içindeyiz” dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Catherine Mann, enflasyon hedefin üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa, merkez bankacılarının buna tepki verirken o kadar agresif olmaları gerektiğini söyledi. Mann, politika yapıcıların sadece bugünkü yüksek enflasyonu değil, gelecekte beklentilerin yükselmesi riskini de ele almaları gerektiğini savundu.

Çin'in en büyük gayrimenkul geliştirme şirketi Country Garden Holdings bugün yaptığı açıklamada, offshore
ödeme yükümlülüklerinin tamamını vadesi geldiğinde veya ilgili ödemesiz dönemler içinde yerine
getiremeyebileceğini söyledi.

Kaynak A1 Capital


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.