RTEÜ’de yerli ve milli kriyokatater üretildi

RİZE-04.10.2023-HİBYA- Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan ekip, kalp damar tıkanıklıkları ile ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılacak olan yeni bir kriyokatater üretti.

RTEÜ’de yerli ve milli kriyokatater üretildi
Yayınlama: 04.10.2023
2
A+
A-

Üretilen yeni kriyokatater, yerli ve milli olmanın yanında ekonomik açıdan da ülkeye katkı sağlayacak. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), destekli proje sayesinde, ithal edilen tek kullanımlık tıbbi malzeme, yarı fiyatına üretildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu, Tıp Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi’nin ortak çalışması sonucunda,  kalp damar tıkanıklıkları ile ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan tıbbi malzeme kriyokatater üretildiğini, ülkenin ilk yerli ve milli kriyokataterinde Faz-2 aşamasında olduklarını bildirdi  

Prof. Dr. Şatıroğlu, “Zorlu damar tıkanıklıklarında kireçlenmiş, balon stent ile açılamayan, baypasa gitmek zorunda kalan zorlu hastalıklarda kullanılabilecek bir katater çeşidi. Bu prototip ile kılavuz tel yoluyla tıkalı damara ulaşıp, soğuk şok etkisi yaratacak sıvı azot vasıtasıyla özellikle kireçlenmiş, tam tıkanıklıkları parçalamayı ve ardından da balon, tel, katater sistemleriyle daha rahat açmayı sağlayacağını düşünerek yola çıktık.” dedi.

Büyük deney hayvanlarında uyguladıkları güvenlik testlerinin başarıyla tamamlandığını ve bir sonraki aşama olan etkinlik testlerine başlayacaklarını hatırlatan Prof. Dr. Şatıroğlu, patenti kendilerine ait olan kriyokataterin üç yıl sonra insanlarda uygulanabilir aşamaya geleceğini söyledi.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vagif Nevruzoğlu ise 3 yıl içerisinde seri üretimine başlanması hedeflenen tıbbi malzemeyle ilgili detayları paylaşarak, “Bu kriyokatateri damara sokup, kalsifiye yapıların fragmente işlemlerinde onu soğutarak mikro çatlaklar oluşturup, kırma olasılığına da çok daha yüksek değerlere yükseltiyoruz. Bu yeni bir yöntemdir. Bu yeni yöntemin ileride çok daha farklı alanlarda uygulanması da öngörülmektedir. ” ifadesini kullandı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.