Sabah stratejisi

Bugün ABD’de açıklanacak kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde dün kısmi baskı altında kalan ABD vadelileri bu sabah yatay bir görüntü sergiliyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise %0,9 civarında alıcılı.

Sabah stratejisi
Yayınlama: 06.10.2023
2
A+
A-

Bugün ABD'de açıklanacak kritik tarım dışı istihdam verisi öncesinde dün kısmi baskı altında kalan ABD vadelileri bu sabah yatay bir görüntü sergiliyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise %0,9 civarında alıcılı. Dün de düşüş kaydeden petrol ve Dolar bu sabah yatay hareket ederken, ABD on yıllık tahvil faizi %4,70'in hafif üzerinde. Tarım dışında beklenti 170bin kişi iken (Önceki 187bin), ortalama saatlik kazançlar (Yıllık beklenti %4,3) ve işsizlik oranı (Beklenti %3,7) da yakından takip edilecektir. Veriye olan yüksek hassasiyet düşünüldüğünde tarım dışı gibi önemli bir verinin hafta kapanışında belirleyici olması beklenebilir. Yurtiçi tarafta ise dün Borsa İstanbul'da dalgalı bir seyir vardı. Gün içerisinde 8.180 seviyesine kadar gerileyen (-%1,84) endeks bu noktadan gelen alımlarla günü %1,86 primle 8.488 seviyesinden tamamladı. Sınır ötesinde yaşanan hareketlilik öne çıkan bir gelişme olarak izlenirken, BIST100'de 82 hisse günü artıda tamamladı. Üçüncü çeyrekte iyi sonuçlar açıklanması beklenen Bankacılıktaki yükseliş (+%3,28) dikkat çekti. Dün piyasalar kapandıktan sonra akşam kontratında düşüş gözlemledik. Bir süredir sınırlı yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL'de ise bu sabah bir miktar da olsa daha anlamlı yükselişler yaşanıyor. BIST100 de güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Veriye ve haber akışına olan hassasiyetin arttığı ortamda endekste gün içerisinde oynaklık sürebilir.
 


MAKROEKONOMİ


ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, 30 Eylül haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 205 bin kişi seviyesinden 207 bin kişi seviyesine hafif yükseldi ve böylece son yedi ayın en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürdü, bunun yanında tarihsel ortalamaların altında düşük seviyelerde seyretti ve iş gücü piyasasında sıkı görünüme işaret etmeyi sürdürdü.
 
Ayrıca ABD'de ağustos ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi açıklandı. Aylık bazda ihracat ağustosta %1,6 artışla 256 milyar USD seviyesine yükseldi ve böylece son beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı, ihracattaki artışta özellikle endüstriyel emtia, çoğunlukla ham petrol ve akaryakıt ihracatındaki artış belirleyici oldu, aylık bazda ithalat ise ağustosta %0,7 düşüşle 314,3 milyar USD seviyesine geriledi, özellikle ithalattaki düşüşte tüketim malları ithalatındaki azalış etkili oldu. Bu kapsamda, ağustosta aylık bazda ihracattaki artışın yanında ithalattaki düşüşün etkisiyle aylık dış ticaret açığı 64,7 milyar USD'den 58,3 milyar USD seviyesine geriledi ve böylece Eylül 2020'den bu yana en düşük seviyede kaydedildi.
 
Bunun yanında, küresel ticaretin görünümüne ilişkin de sinyal veren Almanya ağustos ayı dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre, Almanya'da aylık bazda ihracat ağustosta küresel ekonomideki durgunluğun etkisiyle %1,2 gerileyerek düşüşünü üçüncü aya taşıdı ve böylece Mart 2022'den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti, beklentiler ise aylık %0,6 gerilemesi yönündeydi. Ağustosta aylık bazda ithalat ise %0,4 oranında düşüş kaydetti ve böylece düşüşünü üçüncü aya taşıyarak ocak ayından bu yana en düşük seviyede kaydedildi, beklentiler ise ithalatın aylık %0,5 oranında artması yönündeydi.
 
 Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında, 
 
ABD tarafında, TSİ 15.30'da Fed'in para politikasına yön vermesi açısından istihdam piyasası verilerinden, eylül ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri izlenecek. Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam artışının 187 bin kişi seviyesinden 170 bin kişi seviyesine gerilemesi, işsizlik oranının ise %3,8'den %3,7 seviyesine hafif gerilemesi ve ortalama saatlik kazançların aylık artış hızının %0,2'den %0,3 seviyesine yükselmesi ve yıllık bazda artış hızının ise bir önceki aya benzer şekilde %4,3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayrıca Almanya'da TSİ 09'da üretimin seyrine ilişkin olarak ağustos ayı fabrika siparişleri verisi takip edilecek. 

Yurt içinde ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eylül ayı Hazine nakit dengesi verisi TSİ 17.30'da yayınlanacak. 

ŞİRKET HABERLERİ
 

Türk Havayolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Şirket'in “B” seviyesindeki kredi notunu teyit ederek, not görünümünü Türkiye ile benzer şekilde Negatif 'ten Durağan'a yükseltmiştir. S&P ayrıca, Şirket'in 2015 yılında ihraç etmiş olduğu Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarına ait kredi notunu “B” olarak teyit etmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Borlease Otomotiv ve Dofer Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret'in halka arz başvurularına onay verdi. MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın halka arzında, 1 TL nominal değerli paylar 4,30 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak. Borlease Otomotiv'in halka arzında 1 TL nominal değerli payları 25,29 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak. Dofer Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret'in halka arzda, 1 TL nominal değerli paylar 17,11 TL sabit fiyat üzerinden satılacak.

Öte yandan, SPK Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği'nin bedelli sermaye (500mn TL'den 1 Milyar TL'ye) artırımına onay verdi.
 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alkim Kağıt (ALKA): İzmir-Kemalpaşa'da bulunan mevcut fabrikada İkinci kağıt makinasının kurulacağı binaya ait inşaat ruhsatı ve temel atma işlemlerinin tamamlandığı 29.09.2023 tarihinde duyurulmuştu. Başlanan inşaatın 2024 Şubat ayı içinde bitirilmesi ve sonrasında kağıt makinası montajının 2024 yılının son çeyreğinde tamamlanarak üretime başlaması planlanmıştır.

BMS Birleşik Metal Sanayi (BMSTL): Şirket Kırşehir'de yaklaşık 149.000m² alanda yapılacak GES projesi için Global Enco Mühendislik ile Güneş Enerjisi Santrali anahtar teslim kurulum sözleşmesi imzalamıştır. Yatırımın büyüklüğünün arazi bedelleri ile birlikte yaklaşık 5,9mn USD olacağı açıklanmıştır.

Bülbüloğlu Vinç (BVSAN): Şirket yurt içinde bir firma ile 2 adet 150 ton kapasiteli çift kiriş gezer köprülü vinç, 5 adet 32 ton kapasiteli çift kiriş gezer köprülü vinç, 1 adet 10 ton kapasiteli çift kiriş gezer köprülü vinç, 1 adet 125 ton kapasiteli portal vinç, olmak üzere toplam dokuz adet vinç üretim ve teslimi için sözleşme imzalamış olup, sözleşme bedeli 2,2mn EUR'dur. Söz konusu vinçlerin teslimatlarının 18 ay içerisinde tamamlanacağı açıklanmıştır.

Ensari Deri (ENSRI): Şirket bünyesinde ambalaj üretimi yapacak olan üretim tesisinin üretim için gerekli olan makine, teçhizat ve donanım kurulumunun tamamlandığı ve ambalaj üretimine başlandığı açıklanmıştır.

EYG GYO (EYGYO): Şirket, 82,5mn TL çıkarılmış sermayesinin 117,5mn TL tutarında artırılarak 200mn TL'ye çıkarılması, artırılan sermayenin tamamının hisse senedi ihraç primlerinden karşılanması, hissedarlara sermaye payları nispetinde bedelsiz olarak dağıtılması için Sermaye Piyasası Kurulu'na 05.10.2023 tarihinde başvurduğunu duyurmuştur.

Göknur Gıda (GOKNR): Şirket, bilişim sektöründe faaliyet gösteren “Logimat Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti. (Logimat)” paylarının %70'ini 2,5mn TL bedelle mevcut pay sahiplerinden satın almıştır.

Logimat, müşterilerine başta kurumsal kaynak planlama yazılımlarının uygulanması olmak üzere iş süreçlerinin dijital ortamda yürütülmesi, ilgili yazımlarının geliştirilmesi, kurulması ve bakımı gibi konularda hizmet sunmaktadır. Şirketin sermayesi 100bin TL olup, 31.12.2022 tarihi itibariyle aktif toplamı 6mn TL ve öz kaynakları ise 3,8mn TL'dir. Logimat Ostim Teknoparkta faaliyet göstermekte olup, Teknoparklarla ilgili teşviklerden faydalanmaktadır.

Kent Gıda (KENT): 20.12.2022 tarihli açıklamaya istinaden Rekabet Kurulu'nun, Şirkete 8,78mn TL idari para cezası veren 15.12.2022 tarihli kararı, Şirkete tebliğ edilmiştir. Yasal süre içerisinde idari para cezasının iptaline ilişkin bir hukuki aksiyon alınıp alınmayacağı hususları, Şirket tarafından değerlendirilmektedir.

Kervan Gıda (KRVGD): Şirketin maliki olduğu jelly üretim tesisinin, “iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme” yöntemi ile Şirket'in %100 bağlı ortaklığı olan Mavi Yıldız Makine Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne devredilmesine, bölünen üretim tesisinin Mavi Yıldız Makine Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne sermaye olarak konulmasına ve bu konulan değerin Şirket uhdesinde kalmasına karar verilmiştir.

LDR Turizm (LIDER): Şirket, 01.09.2023-30.09.2023 tarihleri arasında 101 adet araç satın almış olup, toplam araç alım fatura tutarı KDV hariç 84mn TL'dir. Böylelikle; Şirket'in 2023 yılında yapılan toplam araç alımı 571 adet olarak gerçekleşmiş ve toplam araç alım fatura tutarı KDV hariç 431,9mn TL'ye ulaşmıştır. 0.09.2023 tarihi itibariyle Şirket filosundaki araç adedi toplamı 3610'dur.

Zedur Enerji (ZEDUR): Şirketin Yenilenebilir Enerji alanındaki yatırımlarının ve mevcut kapasitesinin artırılması amacı ile, bu sektöre ilişkin olası satın alma fırsatlarını ve potansiyel yatırımları değerlendirme konusunda gerekli görüşmeleri yapmak üzere Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili Sn. Nejat Recai DURSUN' un şirketi temsilen tam yetkili kılınmıştır. Ek olarak, mevcut piyasa şartlarındaki döviz kurları, enflasyon verileri ve enerji piyasasında oluşan elektrik enerjisi satış fiyatlarını göz önüne alarak, Grup bünyesinde Şirketin ve bağlı ortaklıklarının varlıklarının güncel değerlerinin belirlenmesini teminen, SPK mevzuatı çerçevesinde değerleme yaptırılacaktır. Yapılacak değerleme çalışmasının 31.12.2023 Mali Tablolarında yer alabilmesi için çalışmalar ivedilikle başlatılacaktır.
 

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %30 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 1 milyar TL'lik (%30'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 68 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta yüksleişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda faizlerde kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 45 baz puana varan yükselişler görüldü. 

Kaynak Ziraat Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.