Sabah stratejisi

Dün ABD’de beklentileri aşan perakende satışlar verisi Fed ile ilgili endişeleri gündeme getirip borsa endekslerinde baskı yapsa da kapanışlar yatay seviyelerde gerçekleşti.

Sabah stratejisi
Yayınlama: 18.10.2023
1
A+
A-

Dün ABD'de beklentileri aşan perakende satışlar verisi Fed ile ilgili endişeleri gündeme getirip borsa endekslerinde baskı yapsa da kapanışlar yatay seviyelerde gerçekleşti. Diğer yandan on yıllık tahvil faizi %4,80'nin üzerine çıkarken, Dolar'da bir güçlenme gözlenmedi. Bu sabah da Dolar yatay hareket ederken, Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerle ABD vadelileri hafif satıcılı. Asya'da ise Çin'den beklentilerden iyi gelen büyüme ve perakende verisi destekleyici olsa da Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi eksi bölgede seyrediyor. Bugün ABD'de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verisi dışında Fed üyelerinin konuşmaları ile Tesla, Netflix ve Morgan Stanley'in finansalları öne çıkıyor. Yurtiçi tarafta ise Dün Borsa İstanbul'da yaşanan düşüşlerin ardından tepki gözlendi. Günü %2,27 oranında yükselişle tamamlayan BIST100'de 93 hisse günü artı bölgede tamamladı. Bununla birlikte neredeyse tüm sektör endeksleri alıcılıydı. Diğer yandan, yükselişin güçlü bir hacimle gerçekleşmediğini izledik. Akşam ise insanlık dramının yaşandığı ve sert bir tepki gösterilen Filistin'deki hastane saldırısı sonrasında kontratta geri çekilme gözlendi. BIST100 de güne satıcılı başlayabilir. Dünkü yükselişte hacmin çok güçlü olmaması ve kırılgan görüntü endekste aşağı yönlü risklerin sürdüğüne işaret ediyor.
 


Makroekonomi

ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edildi. ABD'de sanayi üretimi, aylık bazda ağustosta yatay seyrin ardından eylül ayında yatay seyir beklentilerine karşın %0,3 artış kaydetti.  

Detaylara bakıldığında, imalat sanayi üretimi aylık bazda ağustosta %0,1 oranında düşüşün ardından eylül ayında %0,4 artışla toparlanma sergilerken, madencilik sektörü üretimi aylık bazda %0,4 oranında artışla yükselişini dördüncü aya taşıdı, buna karşın kamu hizmetleri üretimi (elektrik, doğal gaz vb.) ise aylık bazda ağustosta %0,7 oranında artışın ardından eylül ayında %0,3 oranında düşüş kaydetti.
Kapasite kullanım oranı ise eylül ayında hafif düşüş beklentilerine karşın %79,5'ten %79,7 seviyesine yükseldi ve böylece son beş ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi.

Bunun yanında, ABD'de perakende satışlar eylül ayı verisi açıklandı. Perakende satışların, eylül ayında aylık bazda artış hızı %0,8'den %0,7 seviyesine yavaşlamakla birlikte yükselişini altıncı aya taşıdı, beklentiler ise aylık bazda %0,3 seviyesine yavaşlaması yönündeydi.

Avrupa tarafında ise, Almanya'da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutan ekim ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklandı. Ekim ayında ZEW cari koşullar endeksi -79,4'ten -79,9 seviyesine beklentilerden daha sınırlı gerileyerek Ağustos 2020'den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü, beklentiler endeksi ise -11,4'ten -1,1 seviyesine yükselerek beklentilerin (-9) belirgin şekilde üzerinde toparlanma kaydetti ve nisandan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti, bununla birlikte son altı ayda daralma bölgesindeki seyrini sürdürdü. Özellikle anket katılımcılarının değerlendirmelerine bakıldığında, beklentiler endeksindeki belirgin toparlanmada, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde enflasyon oranlarında daha fazla gerileme beklentileri ve Euro Bölgesi'nde kısa vadeli faiz oranlarının bu seviyelerde kalacağının öngörülmesinin etkili olduğu gözlendi.

Yurt içinde ise, TCMB tarafından ağustos ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri yayınlandı. Buna göre, kısa vadeli dış borç stoku ağustosta aylık 0,4 milyar USD azalışla 165,4 milyar USD seviyesine geriledi ve böylece mayıs ayında ulaştığı 165,9 milyar USD'lik rekor seviyeye yakın seyrini sürdürdü, yıllık bazda (geçen yılın aynı ayına göre) ise 28,3 milyar USD artış gerçekleştirdi. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verileri kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku ise, ağustosta aylık 1 milyar USD artışla 211 milyar USD seviyesine yükselerek rekor seviyede kaydedildi, yıllık bazda ise artış 25,1 milyar USD seviyesinde gerçekleşti.

Ayrıca TCMB tarafından yayınlanan ağustos ayı konut fiyat endeksinin aylık artış hızı %7,35'ten %5,49 seviyesine yavaşlarken, yıllık artış hızı ise %94,7'den %90,3 seviyesine geriledi ve böylece eylül ayında ulaştığı rekor seviye olan %189,1 seviyesinden düşüşünü sürdürerek son 19 ayın en düşük seviyesinde kaydedildi ve Şubat 2022'den bu yana ilk kez yıllık artış hızı son üç ayda çift haneli seviyelerde seyretti. Konut fiyatları reel olarak da yıllık %21,9 arttı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında, 
 
ABD tarafında, TSİ 21'de Fed'in 12 adet bölge başkanlıklarından gelen ekonomik verilerle oluşturulan Bej Kitap raporu yayınlanacak. Raporda, ABD ekonomisine ilişkin güncel değerlendirmeler ve gelecek döneme ilişkin beklentiler takip edilecek.

Ayrıca ABD'de konut piyasası verilerinden, TSİ 15.30'da eylül ayı konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri verileri izlenecek. 

Avrupa tarafında ise, ECB'nin para politikasına yön verecek olan enflasyon verilerinden, Euro Bölgesi'nde eylül ayı nihai TÜFE verileri TSİ 12'de takip edilecek. 

Bunun yanında, BoE'nin para politikasına yön verecek olan enflasyon verilerinden, İngiltere'de eylül ayı TÜFE verileri TSİ 09'da takip edilecek. 

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TCMB tarafından ağustos ayı uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri yayınlanacak. 

Şirket haberleri

Doğuş Otomotiv (DOAS, Sınırlı Pozitif): Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından; Şirket'in bağlı ortaklığı Doğuş Şarj Sistemleri Pazarlama ve Ticaret AŞ'ye (D-Charge) ülke genelinde şarj ağı işletmeciliği faaliyeti göstermek üzere şarj ağı işletmeci lisansı verilmiştir.

Öte yandan, Şirket hisse başına brüt 5,68 TL (net: 5,11TL) temettü ödeme kararı almıştır. Dünkü kapanışa göre temettü verimliliği %2,2 olarak hesaplanmaktadır. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi: 24.11.2023'tür.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak- 30 Eylül 2023 tarihleri itibarıyla, toplam 46,5milyar TL (KDV Hariç), satışa esas brüt 669.682 m2 büyüklüğe ulaşan, 5.007 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleştirilmiştir. Bu satışların toplamda 566mn TL(KDV hariç) değerindeki 63 adedi yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir. Dün itibarı ile açıklamış olan 2023 yılı üçüncü çeyrek sonu verilerine göre, hedeflerin büyük oranda yakalandığı görülmektedir.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şişecam'ın Avrupa'da inşası devam eden “Macaristan Cam Ambalaj Fabrikası” projesi kapsamında, Elektrifikasyon işleri için ana yüklenici olan Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile vergiler hariç 10,8mn EUR tutarında yapım sözleşmesi imzalanmıştır.

Mia Teknoloji (MIATK, Sınırlı Pozitif): Şirket'in bağlı ortaklığı Enerjey Enerji A.Ş.'nin, Fotovoltaik Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretim Santrali (GES) projelerinin geliştirilmesi, öz kaynaklar ve/veya uluslararası finans ve yatırım kuruluşları ile ortak girişim projelerinin yapılması amacıyla %50 Enerjey bağlı ortaklığı ve %50 Ali Gökhan Beltekin ortaklık yapısında Bükreş, Romanya'da Renawell Energie SRL unvanı ile şirket kuruluş ve tescil işlemlerinin tamamlandığı açıklanmıştır.

Şirket ile Destek Bilgisayar ve İletişim Hiz. Tic. A.Ş. arasında “KKTCD E devlet Projesi kapsamında Atak Önleme Sistemi ve 3 Yıllık bakım destek” işi kapsamında 152bin USD+KDV bedel ile anlaşma sağlanmıştır.

Odaş Elektrik (ODAS, Sınırlı Negatif): Şirket'in bağlı ortaklığı Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan, “Yıldız Altın-Gümüş Madeni Projesi” kapsamında hazırlanan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzleme ve Değerleme Komisyonu tarafından incelenen ve yeterli olarak kabul edilen ÇED Raporunun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün incelemesine müteakip olumsuz karşılandığı açıklanmıştır.

Sektör haberleri

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ACSEL.E, BFREN.E, ERBOS.E ve INTEM.E payları 18/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

Konut: TCMB, Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini açıklamıştır. Buna göre; 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %5,5 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %90,3, reel olarak ise %21,9 oranında artmıştır.
 

Diğer şirket haberleri

Biotrend Çevre ve Enerji (BIOEN): Şirket hakkında basın, sosyal medya, iletişim uygulamaları, dijital mecra ve benzeri yerlerde birtakım haberlerin çıkması üzerine yatırımcılardan telefon ve e-posta yoluyla gelen bilgi taleplerine istinaden şu açıklama yapılmıştır: “Şirketimizin 29.11.2022 tarihli Özel Durum Açıklaması ile Şirketimizin stratejik opsiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla potansiyel yatırımcılar ile görüşmelerin yapılmasının planlandığı, stratejik opsiyonların değerlendirilmesi neticesinde farklı finansman kaynakları ve ortaklık opsiyonlarının değerlendirilebileceği ve bu çerçevede, gerekli olabilecek her türlü stratejik opsiyonun araştırılması, değerleme ve finansal analiz çalışmaları için bu işlem ile ilgili münhasır finansal danışman olarak hareket etmek üzere Credia Partners Danışmanlık A.Ş. yetkilendirildiği Şirketimiz tarafından açıklanmıştı. Bu çerçevede bir grup potansiyel yatırımcı ile ön görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Henüz herhangi bir potansiyel yatırımcı ile sözleşme müzakerelerine başlanmamıştır. Sürecin ilerleyişine uygun olarak, herhangi bir potansiyel yatırımcı ile ileri bir aşamaya geçilir ise kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler gecikmeksizin yapılacaktır.”

Söke Değirmencilik (SOKE): Şirket, Rudi's Organic and Gluten Free Brands Inc. sermaye artırım sonrasında paylarının %12,65' ine sahip olması için Rudi's'in mevcut ortakları ile 22.09.2023 tarihinde sözleşme imzalayarak anlaşma sağlamıştı.  Sözleşme tarihi itibari ile bir ay içerisinde tamamlanması planlanan ödemeler; nihai alım bedelinin kur farklarından kaynaklı olarak 87,04mn TL yerine 734,6bin TL fark ile 87,77mn TL şeklinde gerçekleşerek tamamlanmıştır.
 
Faiz piyasaları
Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %30 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 1 milyar TL'lik (%30'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 5 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, uzun vadeli tarafta yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta 135 baz puana varan düşüşler gözlenirken, uzun vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 

Günlük özet piyasa verileri

Kaynak Ziraat yatırım

SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.