TCMB Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceklerini bildirdi. 

TCMB Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz
Yayınlama: 02.04.2024
4
A+
A-

Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, TCMB Başkanı Fatih Karahan, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya gelerek toplantı yaptı. 

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, TCMB ile iletişimin çok iyi bir düzeyde olduğunu ifade ederek görüşmeden duyulan memnuniyeti dile getirdi. 

TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarsında dezenflasyonun tesis edileceğini vurguladı. 

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen Başkan Karahan, şu ifadeleri kullandı:

“Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır.”


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.