TOKİ’den 500 bin yeni konut hazırlığı! Kadınlar, gençler, dar ve orta gelirlileri kapsayacak

Dar ve orta gelirliye, kadınlara, gençlere ev fırsatı geliyor! TOKİ’den 500 bin yeni konut projesi hazırlığı! Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 12. Kalkınma Planı kapsamında 2028’in sonuna kadar 500 bin konut yapacak. Kentlerdeki barınma sorununa çözüm üretilmesi amaçlanıyor.

TOKİ’den 500 bin yeni konut hazırlığı! Kadınlar, gençler, dar ve orta gelirlileri kapsayacak
Yayınlama: 17.10.2023
2
A+
A-

TOKİ’den 500 bin yeni konut hazırlığı! Barınma sorununu çözmek için kadınlar, gençler, dar ve orta gelirlileri kapsayacak toplu konut çalışmaları yürütülecek. 12. Kalkınma Planı kapsamında 2028’in sonuna kadar 500 bin konut inşa edilecek.

TOKİ’DEN 500 BİN KONUT PROJESİ

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 12. Kalkınma Planı kapsamında 500 bin konut yapacak. 2024’ten 2028’in sonuna kadar inşa edilecek konutlarda dar gelirlilere, kadınlara, engellilere ve gençlere yönelik uygulamalar olacak.

Dar ve orta gelirlilere yönelik TOKİ tarafından 500 bine konut yapılması planlanıyor. Afet konutlarının yapımında afetzedelerin barınma ihtiyacını en kısa zamanda karşılayacak şekilde hak sahipliği, geri ödeme ve finansman yöntemleriyle ilgili mevzuat yeniden ele alınacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜME HIZ VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından TBMM’ye sunulan ve 2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planı’nda, kentsel dönüşüm, şehirleşme ve konut ile çevrenin korunmasıyla ilgili başlıklar da yer aldı.

Kalkınma Planı kapsamında, “Afet tehlikesi ve riski altındaki alanlarla bu alanların dışındaki riskli yapıların sağlıklı ve güvenli yaşamayı esas alacak şekilde dönüştürülmesine yönelik uygulamaları etkinleştirmek ve yaygınlaştırmak” temel amaç olarak belirlendi.

Plana göre, kentsel dönüşümün şehir dokusuna, estetiğine ve kimliğine uygun, yerinde dönüşüm anlayışıyla farklı kentsel sorunlarla ortaya çıkan ihtiyaçlar gözetilecek ve farklı müdahale türlerini içerecek şekilde bütüncül yaklaşım geliştirilecek.

Kentsel dönüşüm strateji belgelerinin hazırlanması zorunlu hale getirilecek.

TOKİ'den 500 bin yeni konut hazırlığı! Kadınlar, gençler, dar ve orta gelirlileri kapsayacak
Asgari ücrette zam senaryosu! Hesaplar 16 bin TL’ye yaklaştı! OVP’li refah payı dahil asgari ücret hesabı TOKİ'den 500 bin yeni konut hazırlığı! Kadınlar, gençler, dar ve orta gelirlileri kapsayacak
İş kuracaklara 110-150 bin lira devlet desteği geldi! Projesi olana hemen veriliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.