Türkiye’nin dış ticaret verilerinde son durum ve 2024 öngörüleri

Türkiye’nin dış ticaret istatistik verileri ışığında, ülkemizin ithalat politikaları ve global ticaret ağına yönelik stratejilerini değerlendiren Navlungo Kurucu Ortağı ve CEO’su İsa Korkmaz, verileri ve Türkiye’nin dış ticaret geleceğini değerlendirdi.

Türkiye’nin dış ticaret verilerinde son durum ve 2024 öngörüleri
Yayınlama: 05.10.2023
5
A+
A-

Türkiye’nin dış ticaret istatistik verileri ışığında, ülkemizin ithalat politikaları ve global ticaret ağına yönelik stratejilerini değerlendiren Navlungo Kurucu Ortağı ve CEO’su İsa Korkmaz, “Ağustos ayında yaşanan yüzde 6,3’lük ithalat azalışının ardındaki etmenleri ve yılın geri kalanı için beklentilerimizi dikkatlice analiz etmemiz gerekiyor. Çeşitli faktörler -döviz kuru dalgalanmaları, enerji ve hammadde fiyatlarındaki değişimler ve global ticaret politikalarındaki dönüşümler- ithalat verilerimizi şekillendiriyor.” dedi.

Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ülkeler ve sektörel dağılımlar dikkat çekerken, Korkmaz, “En fazla ithalat yaptığımız ülkelerin başında Çin (3 milyar 828 milyon dolar), Rusya (3 milyar 420 milyon dolar) ve Almanya (2 milyar 556 milyon dolar) gelirken; en fazla ithalat yapılan sektörler sırasıyla İmalat Sanayi, Madencilik ve Taş Ocakçılığı ve Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık oldu. Bu veriler, iş dünyamıza ve lojistik sektörüne yön verme kapasitesine sahiptir.” ifadesini kullandı.

Navlungo’nun e-ithalat alanındaki inovatif hizmetleri ile ticari süreçleri nasıl kolaylaştırdığına dair de bilgiler veren Korkmaz, şöyle devam etti:

“Biz Navlungo olarak, müşterilerimize gümrük süreçleri dahil tüm evraklar konusunda destek sunuyor, taşıma modlarını, gümrükleme işlemlerini ve depolama-sigortalama süreçlerini yönetiyoruz. Üstelik, ParkPalet çatısı altında, yüklerin güvenli ve doğru depolanmasını ve sigortalanmasını da sağlıyoruz.”

İsa Korkmaz, 2024 yılına dair öngörülerini ise şu sözlerle dile getirdi:

“Geçtiğimiz senenin aynı dönemine baktığımızda ithalatın yüzde 40,8 oranında artış göstererek 32 milyar 618 milyon dolar olduğunu izleyebiliyoruz. Döviz kuru dalgalanmaları, ihracat pazarındaki yoğun talep, enerji ve hammadde fiyatları ve dış ticaret politikaları gibi başlıca sebepler bu yıl benzer rakamlar görememekteyiz. Yine de veriler iyi izlendiğinde son birkaç senenin aynı döneminde özellikle eylül ayından itibaren ithalatta düzenli bir artış izlemekteyiz. Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz yıl Ocak ayında ithalat verilerimiz 33 milyar 742 milyon dolar seyrindeydi. Bu yıl önümüzdeki kampanya sezonunu da göz önüne alırsak ihracattaki umudumuzu ithalat için de beslemekteyiz. İthalatta 2024 yılı Ocak ayında 35 milyar dolar gibi rakamları görebileceğimize inanıyoruz. Bu beklentide; dünya pazarında ihracat anlamında Türk ürünlerinin kıymeti her geçen gün artarken aynı zamanda Türk satıcıların ürün çeşitliliğini her daim benimsemesinin de büyük etkisi var. Aynı zamanda endüstriyel ihtiyaçlar ve dış ticaret anlaşmaları da bu beklentiyi artırıyor.”

Korkmaz, konuşmasını şu örnek üzerinden sürdürdü:

“Örneğin, ithalat yapan bir satıcı için İRB, Taşıma Belgesi, Sigorta Poliçesi gibi belgeler kritik öneme sahiptir. Eğer bu belgeler eksikse, ithalat sürecinde ciddi gecikmeler yaşanabilir. Biz, Navlungo olarak, müşterilerimize, lojistik ve taşımacılık ile ilgili tüm belgeleri, gümrükleme süreçlerini de içerecek şekilde sağlama kapasitesine sahibiz. Müşterilerimizin taşımacılık modellerini, gümrükleme işlemlerini, depolama ve sigortalamasını yönetiyor, deniz, hava ve kara yolu seçenekleri sunuyoruz. Aynı zamanda, müşterilerimizin gümrük beyannamelerini hazırlıyor, gümrük vergilerini ödüyor ve gümrükten çıkış işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Dahası, ParkPalet şirketimiz aracılığıyla, yüklerin güvenli ve doğru bir şekilde depolanmasını ve sigortalanmasını da garanti ediyoruz.” şeklinde konuştu.”


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.