ABD hisse endekslerindeki kayıpların Asya piyasalarına yansıdığı görülmekte

ABD hisse endekslerindeki kayıpların Asya piyasalarına yansıdığı görülmektedir. Bu sabah Japonya’da Nikkei225 Endeksi %2,16, Topix Endeksi %2,36 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,16 geriledi. Güney Kore endeksleri tatilin ardından işlem haftasına bugün başladı; Kospi Endeksi %2,42, Kosdaq Bileşik Endeksi %4,04 düştü. Çin ana kara piyasaları tüm hafta boyunca kapalı olacak.

ABD hisse endekslerindeki kayıpların Asya piyasalarına yansıdığı görülmekte
Yayınlama: 04.10.2023
1
A+
A-

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD hisse endekslerindeki kayıpların Asya piyasalarına yansıdığı görülmektedir. Bu sabah Japonya’da Nikkei225 Endeksi %2,16, Topix Endeksi %2,36 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,16 geriledi. Güney Kore endeksleri tatilin ardından işlem haftasına bugün başladı; Kospi Endeksi %2,42, Kosdaq Bileşik Endeksi %4,04 düştü. Çin ana kara piyasaları tüm hafta boyunca kapalı olacak. Tahvil faizlerinde son dönemdeki yükseliş risk piyasaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bugün %4,86 ile Ağustos 2007’den beri en yüksek seviyede seyretmektedir. ABD endeks vadelileri satıcılı seyrin devam edeceğini işaret etmektedir. Avrupa piyasaları düşüşle açılmaya hazırlanıyorlar. ABD’de cuma günü takip edilecek eylül ayı resmi istihdam raporu öncesinde bugün ADP Enstitüsünün istihdam verileri izlenecek. Özel sektör istihdam artışı ağustosta 177 bin seviyesinde gerçekleşmişti; eylülde bir miktar gerileme bekleniyor. Veriler ABD iş gücü piyasasında gevşeme eğiliminin sürdüğünü, bununla birlikte sıkılığın bir ölçüde korunduğu işaret etmektedir. Euro Bölgesi’nde ağustos ayı ÜFE rakamları açıklanacak. Avrupa’da üretici fiyatları temmuzda aylık %0,5, yıllık bazda %7,6 düşmüştü. Ağustosta aylık %0,6, yıllık %11,6 gerileme bekleniyor. Avrupa’da ÜFE, ocak-temmuz döneminde her ay bir önceki aya göre düştü; mayıs, haziran ve temmuz aylarında yıllık bazda düşüş kaydetti. Bugün Euro Bölgesi’nde, ayrıca, ağustos ayı perakende satışlar verisi takip edilebilir. Veriye göre Avrupa’da tüketici harcamaları temmuzda aylık bazda gerilemişti; ağustosta da gerilemenin sürmesi beklenmektedir. Bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de eylül ayı imalat dışı PMI verileri açıklanacak. ABD’de ISM imalat dışı PMI ağustosta 52,7 puandan 54,5 puana yükselmişti. Eylülde 53,6 puan seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Yurt içinde bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayı reel efektif döviz kurunu (REDK) açıklayacak. TÜFE bazlı REDK ağustosta (Aralık 2021’den beri en düşük olan) 48,70 puandan 52,50 puana yükselmişti. TCMB, ayrıca, salı günkü enflasyon verisinin ardından bugün aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayımlayacak.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Dün Avrupa ve ABD hisse endekslerinde negatif fiyatlamalar gerçekleşti. Avrupa’da DAX Endeksi %1,06, CAC 40 Endeksi %1,01 ve FTSE 100 Endeksi %0,54 düştü. ABD tarafında Dow Jones ve S&P 500 Endeksleri yaklaşık %1,50 düşerken Nasdaq Bileşik Endeksi’nde %2’ye yakın gerileme görüldü. Dolar Endeksi (DXY) yukarı yönlü hareketini koruyarak 107 puanı aştı. Buna karşın EUR/USD paritesi de 1,047 seviyesine kadar geriledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi 12,5bp artışla %4,81’e ulaştı. DXY’deki yükseliş ons altını baskılamaya devam etti. Ons altın %0,43 değer kaybıyla 1.824USD’ye indi. Brent petrol bir miktar artarak varil başına 91USD’den işlem gördü. (TSİ 21:30) OPEC ve OPEC+ grubunun bakanları küresel petrol piyasalarını incelemeye hazırlanırken, fiyatları varil başına 100USD’ye yaklaştıran yükselişin yavaşlayacağına dair henüz işaret göstermedi. ABD’de JOLTS açık iş sayısı ağustosta 9,61 milyona yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı. İş gücü talebinin bir ölçütü olan açık iş sayısındaki artışın, Fed’in para politikası sıkılaşmasına rağmen iş gücü piyasasının gücüne işaret etmekte. BIST 100 Endeksi dün 8.462-8.562 puan aralığında sınırlı hareket etti. Endeks günü %0,31 artışla 8.513 puandan tamamlayarak küresel hisse endekslerinden pozitif ayrıştı. Endeks’in işlem hacmi 160,45 milyar TL olarak gerçekleşti. USD/TRY kuru %0,21 artışla 27,51 TL’ye yükseldi. EUR/TRY kuru sınırlı düşüşle 28,8 TL’ye geriledi. Gram altınsa 1.610 TL civarında yatay seyretti. TÜİK eylül ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Verilere göre yıllık TÜFE %61,53 ile bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Aylık TÜFE ise %4,75 seviyesinde yer aldı. Böylece aylık ve yıllık TÜFE beklentilerin hemen altında oluştu. Aylık ile yıllık ÜFE sırasıyla %3,40-%47,44 oldu. Ayrıca dün TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM plan ve bütçe komisyonunda bir sunum gerçekleştirdi. Erkan, ‘Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz.’ dedi.

Kaynak Piramit Menkul


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.