Avrupa Konseyi’nden Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne yönelik açıklama

Avrupa Konseyi, Ermenistan’ın toprak bütünlüğü ve sınırları hakkında açıklama yayınladı.

Avrupa Konseyi’nden Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne yönelik açıklama
Yayınlama: 06.10.2023
3
A+
A-

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz tarafından Ermenistan'ın bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve sınırlarının dokunulmazlığına olan kararlı desteklerini vurguladı.

Yapılan açıklamada, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Ermenistan'ın bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve sınırlarının dokunulmazlığına olan kararlı desteklerini vurguladı.

Ayrıca Ermenistan Cumhuriyeti'nin ihtiyaçları doğrultusunda AB-Ermenistan ilişkilerinin tüm boyutlarıyla güçlendirilmesine destekleri ifade edildi. 

Karabağ Ermenilerinin son zamanlarda yaşadığı kitlesel yerinden edilmenin sonuçlarıyla yüzleşen Ermenistan'a ek insani yardım sağlama ihtiyacı kabul edilirken bu mültecilerin evlerine ve yaşadıkları yerlere dönmeleri hakkını, uluslararası gözlem altında, tarihleri, kültürleri ve insan haklarına saygı gösterilerek, herhangi bir koşul olmaksızın serbestçe kullanabilecekleri vurgulandı.

Başkan Michel'in 14 Mayıs ve 15 Temmuz'daki açıklamalarında da belirttiği şekilde, Ermenistan ve Azerbaycan'ın egemenliğinin, sınırların dokunulmazlığının ve toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasına dayalı olarak Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik tüm çabalara bağlılıklarının sürdürülerek güç kullanmama ve güç kullanma tehdidi ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalınması çağrısında bulunuldu. 

Ayrıca, taraflara sunulan en son Rusya Genelkurmay Başkanlığı haritalarına dayanan sınırların belirlenmesi, kuvvetlerin uzaklaştırılması ve barış anlaşmasının sonuçlandırılması, tüm insani konuların ele alınması için bir temel olmalı.

Ayrıca, bölgesel işbirliğinin artırılması ve Ermenistan ile Türkiye arasındaki sınır dahil olmak üzere tüm sınırların yeniden açılması, ülkelerin egemenliği ve yargısının tam saygısı temelinde ve eşitlik ve karşılıklılık ilkesine dayanarak desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

Avrupa liderleri, Ermenistan ve Azerbaycan'ı tüm tutukluları serbest bırakmaya ve kayıp kişilerin akıbetini ele almaya, mayın temizleme çalışmalarını kolaylaştırmaya yönelik iş birliği yapmaya çağırdı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.