Bakan Bolat’ın indirim çağrısına marketlerden yanıt geldi! 3 grupta yıl sonuna kadar zam yapmayacaklar

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın “Marketlerden büyük bir indirim kampanyası bekliyoruz” çağrısına yanıt geldi. 5.500 yerel zincir marketin dahil olduğu Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun Başkanı Ömer Düzgün, indirim kampanyalarına devam edeceklerini belirterek, “Mevcutta yaptığımız indirimlerin haricinde, dayanıklı tüketim ürünleri, temizlik ürünleri ve mutfak araç gereçleri gibi ürünlerde aralık ayı sonuna kadar zam yapmama kararı aldık.” dedi.

Bakan Bolat’ın indirim çağrısına marketlerden yanıt geldi! 3 grupta yıl sonuna kadar zam yapmayacaklar
Yayınlama: 06.10.2023
2
A+
A-

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dün marketlere indirim çağrısında bulunmuştu. Bakan Bolat’ın “Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük bir indirim kampanyası bütün marketlerden bekliyoruz.” sözlerine Türkiye Perakendeciler Federasyonu’ndan (TPF) yanıt geldi. TPF Başkanı Ömer Düzgün, indirimlere devam ettiklerini ve mevcut indirimlerin yanında bazı ürünlerde yıl sonuna kadar zam yapmama kararı aldıklarını söyledi.

HANGİ ÜRÜNLERE ZAM YAPILMAYACAK?

Düzgün konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, yerel zincirlerin, içinde bulunulan ekonomik koşullarda, vatandaşların bütçesini destekleyecek çalışmalara devam edeceklerini bildirdi. Türkiye genelindeki 14 perakende derneği, 5 bin 500 şube ve 100 bini aşkın çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren yerel zincirlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonunun devletin ve vatandaşın her zaman yanında olduğunu belirten Düzgün, her gün yüzlerce farklı ürün grubunda yaptıkları indirim kampanyalarına devam edeceklerini vurguladı. Düzgün, “Ayrıca, mevcutta yaptığımız indirimlerin haricinde, dayanıklı tüketim ürünleri, temizlik ürünleri ve mutfak araç gereçleri gibi ürünlerde aralık ayı sonuna kadar zam yapmama kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

“ÜRÜNDE KALİTE EROZYONU YOK”

Ömer Düzgün, TPF çatısı altında bir araya gelen yerel işletmecilerin büyük bir rekabet ortamında faaliyet gösterdiklerini ve her yıl istihdam ile diğer alanlarda katma değer sağladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“En küçük mağazamızda bile minimum 5 binden fazla ürünü vatandaşlarımıza sunuyoruz. Her üründen bir değil, birçok markanın üretimini mağazalarımızda bulabilmek mümkün. Sebze-meyvenin birkaç çeşidi, süt ve süt ürünlerinin, bakliyatın ve diğer 5 binin üzerinde ürünün vatandaşlarımız tarafından fiyat ve marka karşılaştırmalı bir şekilde alınabilmesine olanak sağlıyoruz. Yerel zincirlerde fiyata paralel kalite uygulaması ve gramaja göre fiyat uygulaması yapılmıyor. Üründe kalite erozyonu yok.”

“ZİNCİRİN TÜM HALKALARI ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

TPF Başkanı Düzgün, marketlerin zincirin son halkası olduğuna işaret ederek, vatandaşların fiyatları market raflarında gördüğünü ancak kendilerinin zincirin son halkası olduğunu vurguladı. Düzgün, “Tüketici fiyatını bizde görüp, bizim zamlı sattığımızı sanıyor. Bu yanlış algı, işlerimizi olumsuz etkiliyor. Ürünlerin fiyatları sadece raf fiyatıyla değil, üretici, tedarikçi, lojistik, genel giderler gibi birçok faktörü içeren bir şekilde değerlendirilmelidir. Enflasyonun düşüşüne katkı sağlamak için bu zincirin her halkasının elini taşın altına koyması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETİCİLERE “ZAMLI ÜRÜN GÖNDERMEYİN” ÇAĞRISI

Ömer Düzgün, Türkiye’nin 81 ilindeki yerel zincirlerin üreticilerden yıl başına kadar tek ricası olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bizlere zamlı ürün ve liste göndermeyin. Zor bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Ancak tek yürek hareket edersek bu sürecin üstesinden gelebilir, enflasyonun düşüşüne katkı sunabiliriz. Tabii ki enflasyonun düşüşü sadece market raflarındaki fiyatlara bağlı değil. Gıda dışı tüm perakende sektörlerinin de buna katkı sunması gerekiyor. Yerel zincirler olarak biz üzerimize düşeni yapmaya, vatandaşlarımızın bütçesini destekleyecek çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.